Cyprus

Kudret Özersay: “Kıbrıs’ta kapsamlı çözümden önce doğalgaz konusunda iş birliği desteklenecektir”

Kıbrıs Postası - BURCU ECE YILMAZ

Bağımsız Cumhurbaşkanı Adayı Kudret Özersay, BRT’de Levent Kutay, Damla Soyalp ve Aziz Karaaziz’in sunduğu Seçim2020 programında yaptığı açıklamada, federasyon konusuna değinerek, 1960 yılından 1963 yılına kadar Kıbrıslı Rumlar ve Kıbrıslı Türkler arasında federal ortaklığın kurulduğunu ve 3 yıl sonra ortaklığın çöktüğünü anımsattı; “Bir federal ortaklık daha kurmak için 52 sene boyunca çaba ortaya koyduk. 52 yıldır siyasi yelpazenin sağından ve solundan farklı cumhurbaşkanları gelmesine rağmen, 52 yıl boyunca federal ortaklığı müzakere ettik. Başarılı olamadık” dedi.

Kıbrıs Rum toplumunun, yönetimi ve zenginliği hala paylaşmaya hazır olmadığını ifade eden Özersay, 2004 yılından bugüne geçen sürede Rum tarafının hazır olma noktasından daha da uzaklaştığını ifade etti.

“Çünkü AB üyesi ve sırtı sıvazlanıyor” diyen Özersay, “Rumlar tek yasal hükümet olarak muamele görmeye devam ettiği sürece, Kıbrıs Rum toplumu paylaşmaya hazır olmayacak” dedi.

“FEDERASYON DİYE ISRAR EDERSEK 50 SENE DAHA MÜZAKERE MASASINA HAPSOLACAĞIZ”

Federal ortaklığın zenginliği ve yönetimi paylaşmaya dayalı bir model olduğunu anımsatan Özersay, “Rum tarafıyla federasyon çiye müzakere etmeye çalışmaya devam edersek, en az 50 sene daha masaya hapsolacağız” ifadelerini kullandı.

Kıbrıs’ta federasyon için gerekli şartlar olmadığını kaydeden Özersay, federal ortaklık yerine iş birliğine dayalı bir ortaklığın önünü açmak gerektiğini bildirdi.

İş birliğine dayalı ortaklığın mümkün olduğunu söyleyen Özersay şu sözleri kaydetti:

 “Doğu Akdeniz’deki gelişmelere bakalım. Uluslararası aktörler, ABD, Rusya’yı bölgeden çıkarmak için petrol şirketlerini de teşvik ederek bölgeye girmiş durumdadır. İtalyan şirketi de burdadır. Bu bölgede doğalgaz konusu giderek artan önem kazanıyor. Doğalgaz üzerinden ABD, Doğu Akdeniz’deki etkisini arttırmaya çalışıyor. Bir çatışma riskini göze almak yerine, hem firmalar, hem uluslararası aktörler, tarafların Kıbrıs sorunu çözülmeden de doğalgaz konusunda orta yol bulunmasını destekleyecek. Süreç de zaten oraya gidiyor. Kıbrıs’ta kapsamlı çözümden önce tarafların doğal gaz konusuna iş birliği yapmaları yeni gündem maddesidir.”

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Football news:

An unfortunate statement about joining an imaginary tournament. La Liga President on Bartomeu's words about the European Premier League
Benzema scored the club's 30th goal in the Champions League. Only Messi, Ronaldo and Raul managed it
Miranchuk and Krykhovyak are the best Loko players in the match against Bayern according to Bild, CHorluka and Murilo are the worst
Salzburg coach about the Champions League: we deserved more than one point in two games
With Lukaku, it is useless to play in a power struggle. Shakhtar defender Bondar on the Inter forward
Ivanov will serve the match OF AZ-Rijeka in the Europa League. Rotor appealed his refereeing in the game with Loko
Gasperini on Ajax: it's not easy for everyone Against them. Atalanta made a great comeback