Cyprus

Müteahhitler, gerekçe gösterilmeden iptal edilen ihalelerden şikayetçi

Halkın Gazetesi haberine göre, müteahhit firmalar, herhangi bir gerekçe gösterilmeden iptal edilen ihalelerden şikayetçi...

Müteahitler, ülkede bir an önce siyasi istikrar sağlanmazsa, ayakta duracak işletme, vergi ödeyecek kurum da kalmayacağı uyarısı yaptı.

Halkın Gazetesi’nde yer alan haber şöyle:

Kormacit köyünde UNDP tarafından Maronit cemiyetine ait misafirhane yapılmasına yönelik “Kormakitis Center for cooperation” adıyla açılan ihale kısa süre içerisinde iki kez gerekçesiz bir şekilde iptal edilmesi nedeniyle ihaleye katılan inşaat şirketleri büyük mağduriyet yaşadı.

İhaleye katılmak için 50 bin TL harcama yapan müteahhit firmalar, UNDP tarafından ihalenin reddedilmesiyle büyük şok yaşadı. UNDP tarafından mail yoluyla ihaleye katılan firmalara yazılan iptal kararını müteahhitler isyan etti.

Söz konusu ihalelerin organizasyonunu ve kontrolünü yürütmekle görevli olan Başbakanlık AB Koordinasyon Merkezi’nin çalışmaması nedeniyle sektör çalışanları muhatap bulamıyor.

Halkın Sesi’ne konuyla ilgili düşüncelerini aktaran müteahhitler, “Burada insanları çalıştırıp gerekçesiz yere iptal gösteriyorlar” diye tepkilerini dile getirdi.

Merkezi İhale Komisyonu’nun kararlarında da sıkıntı yaşandığını anlatan müteahhitler, yasalar ve tüzüklerin uygulanmasında irade eksikliği olduğunu vurguladı.

Bürokratların işin ehli olmaması nedeniyle planlı bir idare olmadığına dikkat çeken müteahhitler, ihalelerin mahkemelerde kilitlendiğini dile getirdi.

KKTC bürokrasisinin bu kadar yıllık yetkinliğe rağmen çöktüğünü anlatan müteahhitler ülkede bir an önce siyasi istikrar sağlanmadığı takdirde ayakta duracak işletme, vergi ödeyecek kurum da kalmayacağı uyarısı yaptı.

Müteahhitler, yönetim boşluğunda ciddiyetini bozulmaması, AB Koordinasyon Merkezi, UNDP gibi kurumların daha ciddi çalışması ve daha adaletli davranması gerektiğini vurguladı.

Kaynak: Halkın Sesi Gazetesi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Football news:

Frank Lampard: Back in December, Chelsea were in great shape. I am concerned that we lost it so quickly
Rodgers on Leicester's fight for the championship: It's too early to say, but in the first half of the season we played consistently and at a high level
Only in one season in the Abramovich era did Chelsea score fewer points after 19 rounds than they do now. Then Mourinho was sacked after 16 games
Werner has not scored in 11 games in the Premier League. He has 1 goal in his last 15 games for Chelsea
Manchester United are ready to offer 12 million euros for defender Lance Medina. In September, he was called up to the Argentina national team for the first time
Player Eibar Enric and defender Girona Luna were sentenced to 2 years in prison on probation for publishing a video of a threesome
Bayern will play Egypt's Al-Ahly or Qatar's Al-Duhail in the Club World Cup semi-finals