Cyprus

Özersay: İmar Planı’nı hayata geçirip ülkeye hizmet edemezsek, koalisyon ortaklığının anlamı kalmaz

Kıbrıs Postası - EMEL DOĞAN

Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Kudret Özersay Levent Kutay’ın hazırlayıp sunduğu “Burası Önemli” programına katıldı.

Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, ülkeyi emirnamelerle, fasıl 96 gibi mevzuatlarla yönetmenin yanlış olduğu konusunda herkesin hemfikir olduğunu ve çağdaş, medeni bir yaklaşım olan İmar Planı’nın hayata geçirilmesinin şart olduğunu söyledi.

BRT yayınında soruları yanıtlayan Özersay:

“Geçen süre zarfında hükümet ortağımızdan İmar Planı’na ilişkin somut öneri alamadık. Belki geçirilen salgın dönemiyle bağlantılıdır diyerek önümüze bir aylık süre koyuyoruz. Somut öneri gelirse uzlaşıldığı oranda yürürlüğe girer. Bazı değişiklikler elbette olabilir. Bu bir aylık süre zarfında öneriler somutlaşmaz, yapıcı bir tutumla İmar Planı yürürlüğe konulamazsa bu ülkeye hizmet edemiyoruz anlamına gelir. O zaman da bu ortaklığın da çok fazla anlamı kalmaz” şeklinde konuştu.

“YAŞAMSAL ÖNEM TAŞIYAN KONULARDA GERİ ADIM ATMAK SÖZ KONUSU DEĞİLDİR”

İki buçuk yıldır dört ayrı siyasi partiyle koalisyon tecrübeleri olduğunu ve bazı konularda uzlaşmanın zor olduğunu ifade eden Kudret Özersay, bazı konularda esneklik gösterirken yaşamsal önem taşıyan konularda geri adım atmamak gerektiğini belirtti. 

“Bunların hepsi ülkenin menfaati için” için diyen Özersay şu sözlerle konuşmasını sürdürdü:

“Bizim düşüncemiz şudur; bu ülkeye gerçekten hizmet etmeyi devam ettiği müddetçe koalisyon devam etmelidir. Ortağımız gerekli hazırlığı yapamadıklarını ve üzerinde çalışmak istediklerini söyledikleri için İmar Planı’yla ilgili esnekliği daha önce gösterdik. Bir erteleme söz konusu oldu. Bu süre zarfında somut öneriler ortaya koyulacaktı ve bu öneriler çerçevesinde de birtakım değişiklikler yapılarak İmar Planı yürürlüğe koyulacaktı. Çünkü planlama bir ihtiyaçtır. İmar Planı medeni ve çağdaş olan yaklaşımdır. Üzerinde çalışıldı, emek harcandı, belediyeler uzlaştı, ekonomik örgütler platformu ‘tamam’ dedi; mimar, mühendis odaları ‘hiç olmamasından daha iyi’ dedi, bir konsensüse doğru gelindi. Oldubitti demedik, gerekli esnekliği gösterdik.”

Football news:

Dybala became the MVP of Serie A-2019/20, Immobile-the best forward
Real Madrid: Casillas will always be a Real Madrid player. The best goalkeeper in the history of Spain
In Spain, complete chaos: Espanyol refuses to fly out of La Liga, Depor and all the others - from Segunda
Ferran Torres passed a medical before transferring to Manchester City and signed a contract until 2025 (Fabrizio Romano)
Emmanuel Adebayor: Mourinho is the best coach in the history of football
Casillas announced his retirement
De Gea has found a double-the coach of Scottish Ross County. In his team, 19% of the players are called Ross – even all the goalkeepers