Cyprus

Teberrüken Uluçay: "Ülkenin azınlık hükümeti ile yönetilmemesi gerek"

CTP Milletvekili Teberrüken Uluçay, mecliste pandemi ve ekonomi konusunda konuşma yaptı. Ülkede ciddi anlamda sorunlarla baş başa olunduğunu belirten Uluçay, gerek sağlık gerekse ekonomi alanında adımlar atıldığını ancak istenilen noktaya adımların taşınamadığını kaydetti.

Yaz dönemini düşünerek adımların atılması gerektiğini belirten Uluçay, yüksek öğrenim alanına değinerek, önümüzdeki Ekim dönemini daha iyi yakalayabilmek adına eksikliklerin giderilmesi için adımların atılmasının mantıklı olacağını ifade etti.

Turizm alanında, agresif bir politikanın geliştirilmesi, tanıtım ve pazarlama üzerinde yoğunlaşarak, pandeminin olumsuzluklarına rağmen adımların atılmasının konuşulduğunu anlatan Uluçay, aşılama sürecinde yaşanan sorunların ekstra sıkıntı yarattığından bahsetti. Güney Kıbrıs ve Türkiye’nin de turizm konusunda umduğunu bulamadığını savunan Uluçay, bu konuda örnekler verdi.

Bu süreçte ülke ekonomisinde çarşıyı hareketlendiren ne vardı diye bakılması gerektiğini belirten Uluçay, KKTC olarak bu kapsamda kara kapılarından geçişlerin eskiden olduğu gibi yapılabilmesine dönük çalışmaların süratle ele alınması gerektiğini kaydetti. Uluçay, bunun sadece KKTC’ye değil Güney Kıbrıs’a da katkı sağlayacağına dikkat çekerek, sağlık üst kurulunun değerlendirmesiyle, Haziran sonu itibari ile bunun olabileceği görüşünü belirtti.

Satın alma gücünün korunması gerektiğini belirten Uluçay, iç turizmin teşvik edilmesi, tüketici kredilerinin desteklenmesi, özel sektör hibe programlarının ele alınmasının şart olduğunu ifade etti.

Kara kapılarının açılmasının ekonomik anlamda tüm sorunu çözmese de sağlayacağı katkıya dikkat çeken Uluçay, çarşının canlandırılmasında bunun etkisi olacağının altını çizdi.

Gerilim değil toplumsal dayanışma mantığı ile Güney Kıbrıs’la ilişkilerin pozitif gündeme taşınması gerektiğini anlatan Uluçay, Cenevre’de yapılacak zirveye değindi ve yönetimin bu konulara odaklanması gerektiğini kaydetti.

Uluçay, ülkenin azınlık hükümeti ile yönetilmemesi ve ara seçimin ertelenerek, erken genel seçim için takvim ortaya konmasının önemine de işaret ederek, parti başkanlarının toplanması ve bu konuda karar üretmesi önerisinde bulundu.

Football news:

Griezmann spoke with Hamilton and visited the Mercedes boxes at the Spanish Grand Prix
Barcelona feels that Neymar used it. He said that he wanted to return, but extended his contract with PSG (RAC1)
Aubameyang to the Arsenal fans: We wanted to give you something good. I am sorry that we could not
Atletico did not lose at the Camp Nou. Busquets' injury is the turning point of the match (and the championship race?)
Verratti injured his knee ligaments in PSG training. Participation in the Euro is still in question
Neymar's contract in one picture. Mbappe wants the same one
Manchester United would like to sign Bellingham in the summer, not Sancho. Borussia do not intend to sell Jude