Před volbami arcibiskup Dominik Duka nad hrozbou zdanění církevních restitucí mávl rukou. "Zaznamenal jsem něco takového pouze u jedné strany, a to u komunistické. Nevěřím, že by to byl opravdový zájem voličů. Podle výzkumů zajímá téma restitucí jen asi tři procenta obyvatel," prohlásil v rozhovoru pro HN.

A tu máš, čerte, kropáč! Všechny partaje, které se mají podílet na vládě, se na zdanění restitucí shodují, jako by to byla samozřejmost na úrovni zítřejšího východu slunce. Komunisté mají nenávist k církvím v genech i za nehty, společně s krví umučených kněží. Byli to oni, kdo církvím majetek ukradl, a jsou na to dodnes zvráceně pyšní. U ANO a ČSSD je motivací čistokrevný populismus. V zemi, kde do kostela chodí jen zhruba pět procent lidí a kde většina lidí čerpá informace o povaze katolické církve z povinné četby Aloise Jiráska, jsou církve ideálním otloukánkem. Turniket napojený na EET se u vchodu do kostelů zavést nedá, tak aspoň zdanění restitucí, to se bude líbit! Shoda zločinecké mentality s pragmatickým populismem je vskutku dojemná.

O morálním aspektu zdanění darmo mluvit. Vždyť si to představte: Někomu něco ukradnete a málem ho přitom utlučete k smrti. Po letech vám dojde, že to vlastně nebylo hezké, takže se uvolíte dotyčnému majetek vrátit. Načež vás napadne, že jste mu vrátili moc velkou část, takže mu napaříte daň. Daň z nápravy křivdy. Je to nemorální, cynické, neskutečné. Něco takového nemají asi nikde na světě.

Je zřejmé, že takové zdanění restitucí nemůže u Ústavního soudu projít. Zákon o majetkovém vyrovnání platí od roku 2013, smlouvy s církvemi jsou uzavřené. Když se je stát pokusí revidovat, bude to dokonalá ukázka nepřípustné retroaktivity. Asi jako by stát zaplatil odškodné člověku, který byl neoprávněně ve vazbě. Za pár let by přišel za nešťastníkem berňák, ať kouká pětinu z odškodného vrátit. Popření principů právního státu. Navíc nálezy Ústavního soudu už existují. V roce 2013 soud konstatoval, že "výměra původního církevního majetku nevykazuje znaky libovůle či omylu zákonodárce, nýbrž má rozumnou a přiměřenou vazbu na dostupné historické údaje".