Letošní ročník vývojářské konference Apple WWDC se obešel bez velkých překvapení a bombastických oznámení. Ani iPhony, ani počítače Mac nedostanou žádnou přelomovou funkci. Místo toho Apple musel udělat radost stovkám milionů uživatelů, kteří nemají nejnovější iPhone. Chystaný iOS 12 na jejich zařízeních poběží výrazně lépe než ten stávající.

Nejvýraznější zprávou dne je optimalizace mobilního operačního systému a důraz na výkon a efektivitu. Apple slibuje přibližně o polovinu rychlejší reakce systému iOS 12 na tři roky starém iPhonu 6S.

Možná tím Apple chce napravit pošramocenou pověst po debaklu s utajeným zpomalováním starších zařízení kvůli poklesu kapacity baterie, ale pro uživatele je to skvělá zpráva.

Apple si dopřál i zasloužený útok na Google, když připomenul, že 81 procent uživatelů iPhonů má nejnovější software, zatímco u Googlu je to pouze 6 procent. Rozdílný přístup k aktualizacím stvrdil Apple oznámením, že iOS 12 dostanou všechna zařízení, na kterých dnes funguje iOS 11, tedy i pět let starý iPhone 5S.

O čem už Apple nemluvil, je důvod, proč letos představil málo nových funkcí a výrazných změn – podle šuškandy ze zákulisí je to reakce na velké chyby, které měl iOS 10 a iOS 11 v prvních týdnech po vydání. Apple už nechce opakovat stejnou chybu a raději omezil rozsah aktualizací a soustředil se na opravy a testování svého softwaru. Apple nicméně umí i malé změny vydávat za velké, a tak ukázal desítky vylepšení v iOS, MacOS i systémech pro své hodinky a multimediální systém Apple TV.