Czech Republic

„Babiš je ovládající osobou Agrofertu, vyplývá z auditu Evropské komise“

Poprvé v historii se na půdě kontrolního výboru Evropského parlamentu probíral střet zájmů vrcholného politika, kterým je český premiér Andrej Babiš. A výsledek jednání pro něj nedopadl dobře. Podle europoslance Tomáše Zdechovského (KDU-ČSL) totiž ze závěru auditu Evropské komise vyplývá, že český premiér je ve střetu zájmů a je nadále ovládající osobu holdingu Agrofert. Finální audit by pak měl přijít v lednu příštího roku, na který Český republika může pouze odpovědět, jak chce napravit současný stav.

Jednání výboru probíhalo za zavřenými dveřmi. Jaké jsou závěry, které vám Evropská komise sdělila?

Mohu říci několik zásadních věcí, které nejsou součástí finálního řešení. Konečný audit v češtině by měl přijít začátkem příštího roku, tedy v průběhu ledna. Zde už bude Česká republika pouze odpovídat, jak hodlá napravit celý stav. Komise ale tím potvrdila, že Andrej Babiš je ve střetu zájmů. Pokud je ve střetu zájmů, tak z toho vyplývá, že Andrej Babiš je konečný příjemce benefitů a ovládající osoba společnosti Agrofert. To Babiš dosud popíral a jedná se tak o přelomové a jednoznačné rozhodnutí. Je tak jasné, že je oligarchou, který ovládá média, politiku a hlavně byznys. Pokud si vezmeme příklad toastové linky a dalších, tak bez jeho politického vlivu by zřejmě tyto dotace nezískal. Je to jasný vzkaz všem oligarchům, aby nevstupovali do politiky a nemohli tak čerpat dotace z Evropské unie.

Uvedla komise, jak by mělo vypadat řešení ve finálním auditu?

To jsme probírali, ale jedná se o veřejně známé věci. Dlouhodobě tvrdím, že Andrej Babiš nemůže být předsedou vlády, když chce pobírat dotace. Nebo na druhé straně nesmí vlastnit Agrofert a transparentně ho prodat. Třetí variantou je přestat brát dotace. Andrej Babiš si nezvolil ani jednu z těchto variant, která je jasně čistá. Zneužil svého postavení premiéra, bral dotace a tím zvyšoval svůj zisk a majetek. Můžeme říct, že to do budoucna nebude možné. Tím, že je ve střetu zájmů, ani Agrofert na žádné evropské dotace nedosáhne.

Je tím dle vás ohroženo i budoucí čerpání dotací z Evropské unie?

Pokud Česká republika nebude implementovat doporučení Evropské komise, tak ano. Byl to jedno ze zjištění naší cesty do České republiky, kdy se úředníci bojí jakkoliv vystupovat proti Agrofertu. Tudíž nezjišťovali, kdo je konečný příjemce holdingu Agrofert. Přestože ve veřejně dostupných databázích to tak je. Proto také Andrej Babiš musel proti nám poštvat různé xenofoby, kteří nám vyhrožovali smrtí. Měl strach, protože jsem upozornil na nestandardní postup úřadů a premiéra.

Probírali jste, jak je na tom druhý zemědělský audit?

U druhého auditu komise uvedla, že bude dodržovat splnění lhůty 24 měsíců. Doba se může prodloužit o překlad z důvodu koronaviru a dalších překážek. Druhý audit by tak měl být hotový na jaře roku 2021.

Foto: Echo24

Football news:

Ole Gunnar Solskjaer: the Movement of Cavani is impressive, everyone should learn. This is the striker Manchester United were looking for
Lazio wants to rent Rugani from Juventus. Defender plays for Rennes since October
Barcelona wants to give Umtiti on loan
Bernardo Silva: Man City have been playing well lately. We are good in all the lines
Real Madrid players were surprised by Zidane's soft speech at the first training session after the relegation from the Cup
Leicester have joined the fight for Eriksen
Real Madrid can invite Gallardo from River Plate instead of Zidane (ESPN Argentina)