Czech Republic

Babiš se má písemně i na schůzi omluvit Kalouskovi za výroky ve sněmovně. Podle soudu nezvládl emoce

Babiš v roce 2018 pøed hlasováním o dùvìøe vládì ANO a ÈSSD prohlásil, že Kalousek rozkrádal ministerstvo obrany a „zabil lidi cez padáky“. Podle soudu šlo o osobní útok.

„Je zcela evidentní, že žalovanı (Babiš) byl ovlivnìn dlouhodobou averzí vùèi žalobci (Kalouskovi) a že jednoznaènì sledoval cíl poškodit žalobce a vyøídit si s ním jakési osobní úèty,“ konstatovala soudkynì. Babiš podle ní nezvládl své emoce.

Pøedseda vlády dlouhodobì trvá na tom, že øekl pravdu, za kterou se omlouvat nebude. Ve vyhrocené snìmovní diskusi Kalouskovi tykal a oznaèil ho také za „ožralu“ a „zlodìje zlodìjského“. Reagoval tak na poslancovu kritiku Babišova charakteru.

Football news:

Mancini on Balotelli: I'm sorry to see him like this. By the age of 30, he should have reached maturity
Fabio Capello: Barcelona could have scored 8 goals for Juve instead of 2. The difference between the teams is shocking
Nagelsmann boasted that Leipzig would read any Manchester United scheme - and got 0:5. Solskjaer still surprised him, and then finished off Rashford
Tuchel on criticism: PSG leads in France. Juve, Liverpool, city, Barcelona and Real Madrid in 1st place in their respective leagues?
Owen Hargreaves: Van de Beek could be Manchester United's Muller. Once he is in the squad, he will not be forced out
The French Cup is suspended until December 1 due to coronavirus. Ligue 1 matches will be played without spectators
Rashford has the fastest hat-trick in the history of the Champions League among players coming on as a substitute. Mbappe - the second