Czech Republic

Basketbalistky USK vstoupí v istanbulské "bublině" do Euroligy

Istanbul - Duelem s domácím Fenerbahce vstoupí v úterý v "bublině" v Istanbulu basketbalistky ZVVZ USK Praha do nového ročníku Evropské ligy. Svěřenkyně trenéry Natálie Hejkové odehrají v turecké metropoli také čtvrteční zápas s Lyonem a páteční s Gdyní. Odvety se budou hrát od 19. do 21. ledna, do březnového čtvrtfinále postoupí ze skupiny B dva celky.

Pro bronzový tým z ročníku 2018/19 to bude první těžký test v sezoně. V té minulé, nedohrané skončil USK před čtvrtfinálovými souboji s italským Schiem druhý ve skupině A za Jekatěrinburgem s druhým nejvyšším počtem 12 výher ze všech účastníků.

"Je to dost zvláštní. Tým je oproti minulé sezoně nový a nehrály jsme spolu žádný důležitý zápas. Ani moc netušíme, na co nám současná forma stačí a jaká vlastně je," řekl Hejková ČTK.

Evropská liga byla v době koronavirové krize rozdělena místo dvou osmičlenných skupin do čtyř čtyřčlenných. "Je to tak, že jsou dvě bubliny a konec. Je to velice ošidné, protože naše příprava byla třikrát čtyřikrát zlomená. Dlouho jsme nehrály vůbec a poslední dva týdny narychlo českou ligu, ale to s úrovní Euroligy nemá skoro nic společného, takže jsme opravdu v napětí, co nám Euroliga přinese," uvedla Hejková.

Kvůli opatřením proti šíření nemoci covid-19 se domácí soutěž od první poloviny října na téměř šest týdnů přerušila a platil i zákaz tréninků ve vnitřních prostorech. Od té doby stihly české mistryně v ŽBL šest zápasů.

"Fenerbahce je jeden z favoritů nejen naší bubliny, ale hodně si troufá i na postup do Final Four. Chtějí hrát o nejvyšší příčky. Je to tým, který má některé hvězdy, třeba známou střelkyni McBrideovou, je tam Italka Zandalasiniová a další opory. Záleží na tom, jak dají tým dohromady. Mají určitě výhodu v tom, že turecká liga je vyrovnanější, silnější a zápasů mají za sebou o hodně víc," řekla Hejková.

Duel s Fenerbahce začne v úterý v 15:00 SEČ, ve čtvrtek s Lyonem se bude hrát o tři hodny později a v pátek s Gdyní rovněž od 18:00 SEČ. "Lyon je další ze soupeřů, který má vysoké ambice v tomto ročníku Euroligy a podobně jako Fenerbahce odehrál víc těžkých zápasů. Už v minulé sezoně uhrál velmi dobré výsledky a troufá si na podobné," prohlásila slovenská trenérka USK.

"Gdyně v minulé sezoně jako nováček soutěže udělala pár velmi dobrých výsledků. Tým se moc nezměnil, je mimořádně nebezpečný. Celá naše skupina je až nespravedlivě silná, protože v ní jsou tři aspiranti na postup do Final Four," konstatovala Hejková.

V současné době ale podle ní není úplně jasné, koho budou mít soupeři k dispozici. "Uvidíme, jaké soupisky budou týmy mít, protože i do nich zasáhl covid. Závěrečnou verzi se dozvíme před zápasem," podotkla Hejková, které chybí ze studijních důvodů devatenáctiletá Tereza Halátková a dlouhodobě zraněná María Condeová.

Do Istanbulu se tým přesunul v neděli a hned si tam i zatrénoval. Dnes absolvoval další testy na covid-19, někteří členové týmu je podstoupili už posedmé či poosmé za necelé dva týdny. "Před odjezdem jsme byli celý týden v bublině na hotelu a nechodili jsme domů, aby náhodou někdo něco nechytil a nepřinesl to do mančaftu," uvedla Hejková.

"Dokonce jsme odvolali zápas, který jsme měli hrát v pátek, protože měli v Trutnově nějaké pozitivní případy a nechtěli jsme riskovat, že bychom porušili bublinu a někdo pak vyskočil pozitivní teď tady v Istanbulu," dodala Hejková.

basketbal Evropská liga USK 1. kolo ženy

Football news:

Tuchel devoted a lot of time to tactics and talked to all the Chelsea players at the first training session
Ibrahimovic after clash with Lukaku: In the world of Zlatan, there is no place for racism
Milan defender Musacchio has passed a medical in Lazio
Arsenal is a big club in England. Ødegård fit into the role of the tens of Arteta. Holand on Martin
Klopp on Lampard's resignation: Abramovich is not the most patient man in the world. It is cruel to make this decision so early
Berbatov on Suarez: Barcelona showed disrespect and pays for it. Luis must be dying of laughter
In the environment of Messi deny that the player and his family members learn French