Czech Republic

Black Lives Matter počesku? Romský problém, má jasno aktivistka. A své řekla i k Zemanovi

Aktivistka Johanna Nejedlová, spoluzakladatelka spolku Konsent, se vyjádřila k hnutí Black Lives Matter, které žádá revizi „problematických“ filmů a seriálů. Například filmú Jih proti Severu či Forrest Gump. „Je dobré přemýšlet nad tím, co lidem na těchto filmech vadí,“ uvedla ve čtvrtečním Rozstřelu na webu iDNES.cz. I když v České republice prý systémový rasismus nepozoruje. V českém kontextu, podle ní, by se heslo Black Lives Matter mělo týkat romského problému.

Black Lives Matter počesku? Romský problém, má jasno aktivistka. A své řekla i k Zemanovi
Foto: Repro Facebook Reflex
Popisek: Obálka časopisu Reflex
reklama

Západ boří sochy bývalých otrokářů a odstraňuje konfederační symboly. Aktivisté zároveň žádají revizi některých filmů a seriálů. Těmto zpětným zásahům říkají „pročišťování“.

Podle Nejedlé se humor pročišťovat však nedá. „Pročišťování jako takové podle mne není správné. Věci, které vznikly, jsou součástí naší historie. Je dobré se dívat na to, v jakém kontextu vznikly a proč, a vysvětlovat to,“ uvedla aktivistka, podle níž není třeba vše odstraňovat.

Připomněla, že historie, kterou prošla černošská komunita ve Spojených státech, byla velmi bolestivá. „Oni mohou být k jistému typu humoru citlivější a zase tak vtipný jim nepřijde. Je tedy dobré si to nějak uvědomovat a pracovat s tím,“ myslí si.

Velmi se diskutuje o tom, zda heslo Black Lives Matter je rasistické, označil jej tak i prezident Miloš Zeman při setkání s americkým velvyslancem. Nejedlová nato zmínila názor čestného předsedy TOP 09 Karla Schwarzenberga, který řekl, že na tomto sloganu není rasistického vůbec nic. „Když řeknete, že záleží na dětech, které trpí autismem, také neříkáte, že nezáleží na žádných dalších dětech,“ dala za příklad aktivistka.

Existuje rasová nerovnost, podle Nejedlé, i v Česku? „V Česku nejsou takovým způsobem diskriminováni černoši, jako v USA. Máme tu ale romskou komunitu, která tu má problém sehnat dobré bydlení, i když někteří mají dobrou práci. Někdy mají Romové ale problémy sehnat si i tu dobrou práci,“ zmínila. „V českém kontextu by se heslo Black Lives Matter mělo týkat romského problému“. Systémový rasismus v Česku však necítí.

Psali jsme:

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama autor: nab

Football news:

Thomas Tuchel: If both legs were intact, you could have seen my 40-meter sprint
PSG saved Tuchel's pet: Choupo-moting got everyone for free, managed not to score from a centimetre, and now pulled Paris to the semi-finals of the Champions League
Gian Piero Gasperini: The worst part is that we were so close. I can only thank the guys
Neymar was the player of the match Atalanta-PSG. He gave an assist
ПС PSG suffered through the entire quarter-final and turned it over in 149 seconds. Lifted the Italian curse and went so far in the Champions League for the first time in 25 years
ПС PSG's pain was transformed into happiness: in three minutes, the suffering stars turned into celebrating kings
The club from Italy won't win the Champions League for the 10th year in a row. This is an anti-record