Czech Republic

Čaputová: Plošné testování obyvatel není připraveno, třeba změny

Bratislava - Celostátní testování Slováků na koronavirus, které vláda naplánovala na nadcházející víkend, není podle prezidentky Zuzany Čaputové zejména kvůli chybějícímu zdravotnickému personálu řádně připraveno. Hlava státu v prohlášení zároveň vybídla k přehodnocení podmínek zákazu vycházení. Podle dřívějšího rozhodnutí vlády se výrazné omezení volného pohybu nebude příští týden vztahovat na obyvatele, kteří budou mít negativní výsledek testu na koronavirus. Premiér Igor Matovič vyjádřil naději, že se do akce ještě přihlásí další zdravotníci.

Čaputová se sešla s náčelníkem generálního štábu i se šéfem samotného projektu plošného testování, které organizují ozbrojené síly. "Informovali mě, že z celkového množství potřebných odběrných týmů je připraveno zhruba 60 procent na oba víkendové dny. Uvedený stav je platný méně než 24 hodin před spuštěním operace," řekla Čaputová.

Podle prezidentky tak v pětimilionové zemi nebude možné otestovat statisíce zájemců o test. Doporučila uskutečnit testování jen na těch místech, kde bude plně zajištěno, a změnit výjimky ze zákazu vycházení.

Kabinet premiéra Matoviče sice nenařídil povinnou účast na plošném testování, ale obyvatelé s negativním výsledkem testu na koronavirus by již nebyli omezeni zákazem vycházení. Minulý týden se uskutečnila úvodní fáze testování v epidemií nejpostiženějších okresech na severu a východě Slovenska. Zúčastnilo se jí téměř 141.000 obyvatel, tedy 90 procent odhadovaného počtu a testy odhalily 5594 infikovaných.

Slovensko Čaputová koronavirus

Football news:

Ex-President of Barca Laporta will take part in the new elections
Antonio Cabrini: Maradona would still be alive if he played for Juventus. The love of Naples was strong but unhealthy
Ferguson on Rashford's charity: Fiction for a young man. He should give me some advice
A Preston player who twice touched an opponent's genitals was disqualified for 3 matches for aggressive behavior
Atalanta Director: everything is fine with Miranchuk, there are no symptoms of coronavirus
Kovid mocks the Latvian championship: the team got only 8 people (but still did not finish the match)
Gerard Pique: We all hope that Messi will stay at Barca