logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo
star Bookmark: Tag Tag Tag Tag Tag
Czech Republic

Česká armáda získá 1,5 miliardy na nové radiolokátory. Nedají se odhalit a umožní sledovat více cílů

Ministerstvo obrany v úterý uzavřelo smlouvu na nákup dvou kompletů pasivních sledovacích systémů DPET za 1,5 miliardy korun včetně DPH. Jejich základem jsou radiolokátory Věra NG od české firmy ERA. V úterý to sdělil tiskový mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek.

Základem systému DPET jsou nové pasivní sledovací systémy Věra NG. V každém kompletu je kromě radiolokátorů pět nákladních vozidel Tatra T-815 8x8, terénní automobily, stany, potřebná výpočetní technika a další součásti.

Pasivní radiolokátory přijímají elektromagnetickou energii z okolí, samy ale žádné signály nevysílají. Žádný radar je proto nemůže odhalit. Dokážou sledovat mnoho cílů současně.

Smlouvu dnes podepsali náměstek ministra obrany pro řízení sekce vyzbrojování a akvizic Filip Říha a generální ředitel ERA a.s. Viktor Sotona.

"Na využití pasivních sledovacích systémů se Armáda České republiky dlouhodobě specializuje. Nákup nových špičkových technologií schopnosti našich vojáků v této oblasti ještě více posílí," uvedl k pořízení nových radarů ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO).

Podle Říhy vojáci komplety dostanou v letech 2021 a 2023. "Cena je v místě a čase obvyklá, což máme ověřeno nezávislým znaleckým posudkem," uvedl náměstek.

Systémy DPET jsou novou generací pasivních sledovacích systémů Věra S/M, které česká armáda používá od roku 2000. V příštích letech je ve výzbroji nahradí právě DPET. Systém dokáže podle Pejška například skrytě zjišťovat, analyzovat a vyhodnocovat primární radiolokační data. Umožňuje zjistit přesnou polohu pozemních, leteckých i hladinových cílů a dokáže je i nadále sledovat. "Celý systém je vysoce variabilní a vojáci ho mohou podle potřeby nasadit ve složitější či jednodušší variantě," poznamenal Pejšek.

Související

21. 12. 2019

HN+Tisíce projektů zahrnuje Národní investiční plán, který v pondělí představil premiér Andrej Babiš (ANO). Sám věci v dokumentu označuje jako...
Themes
ICO