logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo
star Bookmark: Tag Tag Tag Tag Tag
Czech Republic

Česká Brigitte Bardotová a dívka Playboye. Olga Schoberová slaví 75. narozeniny

Atraktivní plavovláska Olga Schoberová patřila mezi nejslavnější filmové sexbomby 60. let. Pro svou krásu byla často srovnávána s francouzskou herečkou Brigitte Bardotovou nebo Švýcarkou Ursulou Andressovou. Stačilo jen pár filmů, aby Schoberová navždy vstoupila do mužských snů a dotáhla to až do samotného Hollywoodu, i když její herecký rejstřík nebyl příliš široký. Někdejší dívka Playboye oslaví 15. března 75. narozeniny.

Olga Schoberová se proslavila v 60. letech, stačily jí k tomu pouhé čtyři filmy. Poprvé na sebe výrazně upozornila v roce 1964, kdy ztvárnila nevinnou, panensky čistou Winnifred v komedii Limonádový Joe. O dva roky později následovala komiksová parodie Kdo chce zabít Jessii?, která jí přinesla roli vynálezkyně antigravitačních rukavic s tělem sexbomby. V komedii Pane, vy jste vdova! se v roce 1970 stala objektem tajné lásky plachého astrologa a naposledy v roce 1977 jako staropanenská služka Karin překvapila v nočním podniku druhým životem v parodii Adéla ještě nevečeřela.

Pozornost budila tato dívka s dlouhýma nohama, narozená v Praze dva roky před koncem války, od samého začátku. Po skončení střední ekonomické školy nastoupila Schoberová jako fakturantka do pražského Technomatu, kde se vyráběly žárovky. Její sestra Eva byla modelkou, a tak si tvůrci reklam brzy všimli i Olgy. Blondýnka zaujala rovněž režiséra Antonína Kachlíka, který ji počátkem 60. let obsadil do vedlejší role své hudební komedie s Jiřím Suchým a Jiřím Šlitrem Bylo nás deset.

Záhy si Schoberovou k focení pro slavný časopis Playboy vybral údajně sám Hugh Hefner. Herečka tak drží primát první Češky na titulu tohoto magazínu – v Playboyi se objevila v roce 1964 pod titulkem Dívky z Ruska a zemí za železnou oponou. K českým ctitelům Schoberové patřili kreslíř Kája Saudek, psychiatr Miloslav Plzák či režisér Juraj Jakubisko. Po úspěchu Limonádového Joea začal Filmexport s úspěchem herečku nabízet také do zahraničí.

Hned na natáčení prvního filmu, Tajemství čínského karafiátu, se Schoberová poznala se svým prvním mužem, americkým hercem a kulturistou Bradem Harrisem, který ji přivedl do Hollywoodu. V roce 1964 natočila dva filmy v Německu a Rakousku, v Čechách se objevila například v komedii Flám (1966). Později točila Schoberová, vystupující také pod jmény Olly Schober či Olinka Berova, také v Itálii, a to snímky Lucrezia Borgia v roce 1968 a o rok později Poppeiny horké noci.

Po rozvodu s Harrisem se v roce 1972 provdala za filmového producenta Johna Calleyho. Toho poznala na večírku u Barbry Streisandové, kam ji vzal Miloš Forman. Tento sňatek Schoberovou vynesl do nejvyšších pater amerického showbyznysu, neboť Calley se stal prezidentem společnosti Warner Brothers. Česká herečka z toho však příliš pro svoji kariéru příliš nevytěžila. Spokojila se s luxusem rezidence v Beverly Hills, kde se věnovala mnoha slavným hostům – na návštěvu k ní jezdili Clint Eastwood, Paul Newman či Robert Redford.

Schoberová celkem natočila dvacítku filmů, posledním se stal dobrodružný česko-bulharský snímek Vrak z roku 1983. K herectví se už poté nevrátila a jak se vyjádřila v několika rozhovorech, vůbec jí to nechybí. „Víte, já se nikdy necítila být herečkou. A proto jsem taky nikdy nešla za kariérou, nikdy jsem, co se filmu týká, nebyla cílevědomá. Byla jsem jen hezká a to je všechno. A proto si teď také spokojeně a v klidu mohu žít,“ řekla Schoberová v březnu 2016 deníku Blesk.

Po druhém rozvodu v roce 1992 pobývá herečka střídavě v USA a v Praze, kde ale publicitu nevyhledává. Radost jí dělá dcera Sabrina, kterou má s již zesnulým Harrisem. Ta pracuje jako stylistka a kostymérka filmových hvězd, například Angeliny Jolie.

Themes
ICO