Czech Republic

Čí životopis dostal Zeman? Babiš dělal tajnosti, tak novináři začali spekulovat

Jméno nového ministra zdravotnictví ani po schůzce premiéra Andreje Babiše (ANO) a prezidenta Miloše Zemana není veřejnosti známo. Babiš dnes po jednání s prezidentem pouze prozradil, že půjde o lékaře se zkušenostmi ze zahraničí a Zeman měl obdržet jeho životopis. Spekuluje se hned o několika jménech. Jeden z možných kandidátů se již odpoledne stavil v sídle vlády.

Čí životopis dostal Zeman? Babiš dělal tajnosti, tak novináři začali spekulovat
Foto: Hans Štembera
Popisek: Roman Prymula a Andrej Babiš
reklama

Anketa

Prymula byl přistižen v zavřené restauraci. Má Babišova vláda odstoupit?

hlasovalo: 5783 lidí

Kdo se setká v úterý s prezidentem Zemanem, je zatím nejisté. O postu je však již premiérem Babišem zřejmě definitivně rozhodnuto. Podle serveru Lidovky.cz se zmiňovaný životopis týkal náměstka brněnské fakultní nemocnice Jana Blatného.

Právě Blatný pozornost vzbouzí zejména tím, že dorazil v odpoledních hodinách na Úřad vlády a následně novinářům důvod schůzky odmítl sdělit.

Dle zdroje MF DNES měl Blatného navrhnout ředitel brněnské nemocnice Jaroslav Štěrba.

Blatný je dětský hematolog a přednosta oddělení dětské hematologie a biochemie a zdravotnickým náměstkem Dětské nemocnice Fakultní nemocnice v Brně.

Prymulův možný nástupce však může pocházet i z řad náměstků, jimiž jsou Aleksi Šedo a Alena Šteflová.

Premiérem Babišem zmíněnou zahraniční praxi pak má i náměstek Šedo, jenž na ministerstvo nastoupil začátkem září a ve funkci náměstka pro zdravotní péči nahradil právě Prymulu.

Předtím byl děkanem 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a působil též jakožto profesor na univerzitách v italské Pise a v Paříži. V lékařské praxi se věnuje zejména experimentální onkologii.

Během dne se spekulovalo o víceru dalších jménech, z nichž padlo i to exministra a ředitele motolské nemocnice Miroslava Ludvíka (ČSSD) či epidemiologa Rastislava Maďara. Na výčtu jmen nechyběla ani hlavní hygienička Jarmila Rážová.

Vláda musela shánět nového člověka narychlo a zřejmě tak obvolávala mnoho kandidátů. Nabídku na ministerský post dostal například i ředitel Všeobecné fakultní nemocnice v Praze David Feltl. České televizi později řekl, že ji odmítl.

Minimálně do čtvrtka se na Ministerstvu zdravotnictví změny konat nebudou. Aktuální ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) totiž po své středeční noční návštěvě restaurace za doprovodu šéfa poslanců ANO Jaroslava Faltýnka rezignovat odmítl.

Proč Prymula setrvá ve funkci minimálně po dobu necelého týdne, Babiš vysvětlil Zemanovým nabitým programem. „Pan prezident má čas v rámci své agendy v úterý,“ tvrdí Babiš, s tím, že čas bude potřebovat i samotný kandidát.

V resortu zdravotnictví se v příštím týdnu zřejmě odehraje už třetí změna nejvyššího postu během krátké doby. Ve funkci je epidemiolog Prymula totiž teprve lehce přes měsíc. 21. září totiž nahradil Adama Vojtěcha (za ANO), který se rozhodl pro rezignaci.

Psali jsme:

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

Článek obsahuje štítky

Babiš , ČT , Prymula , vláda , zdravotnictví , Zeman , Lidovky.cz , ministr zdravotnictví , Vojtěch , Štěrba , nouzový stav , koronavirus , Blatný , COVID-19 , Šedo , Fetl

autor: rak

Football news:

Ronaldo, Messi, Lewandowski and Marquinhos nominated for best player at the Globe Soccer Awards
Frank Lampard: we need to win against Rennes - then we can rest the players
Leganes can rent Braithwaite. Barcelona bought him out for 18 million euros 9 months ago
In England, fans will be returned to stadiums from December - up to 4 thousand people for the match
Chelsea are ready to let Giroud go this winter
Pique after Real Madrid played a season in Portugal and one and a half years without football. At 32, he was back again-until enough time
Clement Langle: Yes, Barcelona can win La Liga. We need to turn the situation around