Czech Republic

ČOI: Kontroly nabíječek baterií potvrdily ve většině případů nedostatky

USB nabíječky, nabíječky pro notebooky a pro dobíjecí baterie jsou spotřebiteli hojně využívány. Česká obchodní inspekce se zaměřila na tento sortiment a vyhodnotila kontroly, které provedla v roce 2019.

ČOI: Kontroly nabíječek baterií potvrdily ve většině případů nedostatky
Foto: coi.cz
Popisek: Česká obchodní inspekce - logo
reklama

 Celkem zkontrolovala 11 typů nabíječek a nedostatky zjistila u 6 typů. U 1 typu stanovila vážné bezpečnostní riziko, kdy při použití může dojít až k vážnému úrazu či dokonce smrti uživatele. „Výsledky kontrolní akce potvrzují, že u většiny nabíječek se vyskytují nedostatky a je nutné v kontrolách pokračovat a zabránit tak používání nevyhovujících zařízení s určitou mírou nebezpečí pro konečného spotřebitele,“ říká k výsledkům kontrol ředitel ČOI Mojmír Bezecný.

Česká obchodní inspekce uskutečnila v rámci spolupráce států EU mezinárodní kontrolní akci zaměřenou na nabíječky. Cílem těchto kontrol, které proběhly v roce 2019, bylo ověření, zda USB nabíječky, nabíječky pro notebooky a nabíječky pro dobíjecí baterie, které jsou nabízeny v tržní síti ČR, splňují technické požadavky stanovené v příslušných zákonech.

Česká obchodní inspekce provedla 11 kontrol u 10 distributorů a 1 dovozce. U nich zkontrolovala celkem 11 typů výrobků. K testování bylo odebráno 9 typů (3 typy USB nabíječek, 3 typy nabíječek pro notebooky, 3 typy univerzálních nabíječek pro dobíjecí baterie). Nedostatky byly zjištěny u 6 typů kontrolovaných výrobků.

Ve 2 případech byly zjištěny nedostatky v informačních povinnostech, kdy nebyly uvedeny bezpečnostní instrukce v českém jazyce, 1 typ nebyl označen kontaktními údaji výrobce (§ 4 odst. 7 nařízení vlády č. 118/2016 Sb.) a kontaktními údaji dovozce (§ 6 odst. 2 nařízení vlády č. 118/2016 Sb.) a 1 typ nebyl označen číslem typu, či série, nebo sériovým číslem, nebo jiným prvkem umožňujícím jeho identifikaci (§ 4 odst. 6 nařízení vlády č. 118/2016 Sb.).

Z 9 testovaných typů byly 4 typy byly vyhodnoceny jako nevyhovující po technické stránce a 1 typ nevyhověl po stránce administrativní. U 4 výrobků nevyhovujících po technické stránce bylo provedeno posouzení rizik a u 1 typu bylo stanoveno vážné riziko. Tento výrobek byl nahlášen do databáze RAPEX a informace o něm zveřejněna na webových stránkách ČOI zde.

Česká obchodní inspekce uložila celkem 10 opatření ve formě doložení příslušné dokumentace ke kontrolovaným výrobkům, zákazu dodávání nevyhovujících výrobků na trh a stažení rizikových výrobků z trhu.

Příslušné zákony, nařízení a normy:

Psali jsme:

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

Článek obsahuje štítky

ČOI

autor: Tisková zpráva

Jinde na netu:

Další články z rubriky

ČOI: Kontroly nabíječek baterií potvrdily ve většině případů nedostatky

USB nabíječky, nabíječky pro notebooky a pro dobíjecí baterie jsou spotřebiteli hojně využívány. Čes…

Football news:

Roma received a technical award for a childish mistake-they did not include a 23-year-old player in the adult application. The General Secretary of the club has already quit
The ball with children's drawings will be played in the match for the UEFA super Cup
Barcelona earned the most in the season - 840.8 million euros. Real Madrid - second, Manchester United - third
Atletico will not compensate Suarez for the amount that Barcelona refused to pay him for the termination of his contract
Mendes suggested that Wolves sign Douglas Costa. Juve can buy Chiesa or El Shaarawy
Barcelona agreed a 5-year contract with Aarons. We have to agree with Norwich
Age is just numbers in documents. Tiago Silva on speed in the Premier League