Czech Republic

Epidemie zpomaluje, za pátek přibylo 2151 případů. O stupni rozhodne vláda v neděli

Počty nových případů covidu klesají pomaleji než v minulých dvou týdnech, přesto se čísla nadále snižují. V pátek zatím přibylo 2151 nových případů koronaviru. Rizikové skóre se nyní pohybuje na hodnotě 57, výrazně s ním však hýbe lidnatá Praha. O stupni protiepidemického systému PES rozhodne vláda v neděli odpoledne. Události kolem pandemie v Česku i ve světě sledujeme v on-line reportáži.

Epidemie nemoci covid-19 v Česku dále zpomaluje. Dnes k 18:00 přibylo 2151 případů, zhruba o 800 méně než minulý pátek k večeru. Také aktuálně zveřejněný podíl případů na počtu provedených testů za čtvrtek je nižší oproti minulému čtvrtku i proti středě. Klesl ze středečních asi 22,3 procenta na 21,2 procenta. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Ve čtvrtek se snížil rovněž počet hospitalizovaných. Počet úmrtí nakažených byl podobný jako ve středu.

Při cestování na Slovensko budou muset mít lidé od 7. prosince podle tamního ministra zdravotnictví Marka Krajčího negativní výsledek testu na koronavirus. Už nyní platí při cestování do země pod Tatrami omezení, výjimku z povinnosti prokázat se testem však dosud mají například studenti a pendleři.

Většina Kanaďanů by mohla být očkována proti koronaviru do příštího září. Uvedl to dnes premiér země Justin Trudeau, který se přitom odvolal na názor kanadských lékařů.

Agentura AP v této souvislosti připomněla, že ministerský předseda byl dříve kritizován za vyjádření, že Kanaďané nebudou mezi prvními, ke kterým se vakcína dostane. Trudeau nedávno uvedl, že Kanada bude muset počkat, protože nejdříve očkování dostanou obyvatelé zemí, kde se preparáty budou vyrábět.

Ve Francii epidemie covidu-19 nadále zpomaluje a v zemi se od soboty otevřou obchody, uvolní se také pravidla pro pohyb osob. Francie za dnešní den eviduje 12 459 nových případů nákazy koronavirem, na začátku listopadu to přitom bylo kolem 60 000 denně. Již dva týdny také klesá počet lidí v nemocnicích, informovaly agentury.

Italské ministerstvo zdravotnictví vzhledem k pomalu se zlepšující epidemické situaci zmírnilo opatření v pěti krajích, včetně nejhůře postižené Lombardie. Informovala o tom dnes agentura ANSA. Za poslední den se v Itálii potvrdilo 28 352 nakažených koronavirem SARS-CoV-2, což je o zhruba 650 méně než o den dříve. Už několik dní v této zemi klesají počty hospitalizovaných pacientů.

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) uvedl, že ve čtvrtek požádal policii a hygienu, aby konaly. Znevažování nastavených pravidel nepovažuje za hrdinství. "Otevření restaurace Šeberák považuji za políček všem slušným lidem, kteří dodržují platná opatření, a pomáhají nám tak bojovat se současnou epidemickou situací," uvedl Blatný na Twitteru ministerstva zdravotnictví.

Restaurace Šeberák v pražských Kunraticích v pátek znovu otevřela navzdory platnému zákazu kvůli pandemii koronaviru. Majitel podniku tím chtěl vyjádřit nesouhlas s podle něj chybným postojem vlády vůči podnikatelům a otevřel znovu i přes to, že ve čtvrtek na místě policisté rozdali pokuty. Policisté na místě situaci celý den sledovali a poté jednání provozovatele podniku i přítomných hostů oznámili správnímu úřadu, řekl večer mluvčí policie Jan Daněk. Provozovatel podle něj odpoledne restauraci uzavřel.

Češi kupují lyžařské zájezdy především na hlavní zimní sezonu a jarní prázdniny. Vzhledem k pandemii i nejistotě ohledně spuštění provozu lyžařských středisek v Itálii přes Vánoce s rezervací prosincových termínů nadále vyčkávají. Vyplývá to z dnešní ankety ČTK mezi cestovními kancelářemi a agenturami.

Epidemie covidu-19 v Británii mírně slábne, reprodukční číslo, tedy údaj popisující rychlost šíření nákazy, kleslo podle odborníků pod hodnotu jedna. Každých deset nemocných tak nyní v průměru nakazí devět až deset dalších osob, píše agentura Reuters. Podle BBC je hodnota takto nízká poprvé od poloviny srpna a právě proto britská vláda rozhoduje o změnách platných omezení.

Přepracovanou verzi protiepidemického systému PES bez nutnosti nouzového stavu představí ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) ve sněmovně. Nebyl by potřeba v nejmírnějším stupni a opatření by pak byla spíš regionální, řekl dnes novinářům. Bez dalšího souhlasu sněmovny skončí nouzový stav 12. prosince. Stávající PES, kterým se řídí zpřísňování, nebo uvolňování opatření proti šíření epidemie covidu-19, by byl podle dřívějšího ministrova vyjádření bez nouzového stavu jen souborem doporučení. Fungovat s nouzovým stavem by měl podle Blatného aspoň do konce roku.

Zájezdoví dopravci zažádali z kompenzačního programu Covid bus o více než 985 milionů korun. Žádosti, jejichž příjem v noci na čtvrtek skončil, podalo 1023 dopravců, což je o třetinu více, než stát původně předpokládal. Na dotaz ČTK to uvedl mluvčí ministerstva dopravy František Jemelka. Stát na kompenzace vyhradil miliardu korun, dopravci se tak se žádostmi do vyčleněné částky vešli.

Rozdíl rizikového skóre v protiepidemickém systému PES mezi stavem epidemie covidu-19 v jednotlivých krajích je až 32 bodů. Praha je s 42 body blízko od druhého stupně, Karlovarský kraj byl ještě ve čtvrtek v pátém. Opatření ale musí být podle ministra Jana Blatného (za ANO) dál plošná, lidé by přejížděli do otevřených obchodů nebo restaurací, řekl na dnešní tiskové konferenci. Vláda na nedělním jednání, kde by se mělo rozhodnout o případném zmírnění protiepidemických opatření, bude brát ohled nejen na dosaženou celostátní hodnotu, ale také na vývoj v jednotlivých regionech.

Budovy víceletých gymnázií se od pondělí zaplní studenty zhruba z třetiny. Vrátí se do nich polovina žáků prim až kvart. Přidají se k maturantům, kteří do školy mohou chodit od této středy. Podmínka, aby se studenti různých tříd nepotkávali, není podle ředitelů škol na nižším stupni gymnázií tak problematická jako právě u maturantů. Připravit rozvrhy pro střídavou výuku nižších ročníků víceletých gymnázií proto nebylo tolik obtížné.

Odbory, které zastupují lékaře a pracovníky ve zdravotnictví, žádají vládu, aby nyní neuvolňovala opatření zavedená kvůli epidemii koronaviru. Uvedly to v otevřeném dopisu adresovaném vládě. Kabinet se má kvůli možnému uvolnění sejít v neděli. Pokud by jej schválil, mohly by s omezeními začít fungovat mimo jiné obchody a služby.

Konference o vzdělávání PREF 2020 přinesla celou řadu pozitivních zjištění o probouzejícím se českém školství. Ale také spoustu alarmujících zpráv:

Konference o vzdělávání PREF 2020 přinesla celou řadu pozitivních zjištění o probouzejícím se českém školství. Ale také spoustu alarmujících zpráv:

Testování učitelů, které by mělo začít 4. prosince, bude stát do 70 milionů korun. Náklady budou uhrazeny ze zdravotního pojištění. Na dotazy novinářů to po páteční tiskové konferenci řekl ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO).

Epidemická čísla nejsou natolik dobrá, jak se ještě na začátku tohoto týdne zdálo: 

Přes 90 českých občanů, kteří vlastní nemovitost v bavorské obci Bayerisch Eisenstein, zaslalo otevřený dopis tamnímu starostovi a českým i bavorským institucím. Žádají, aby protiepidemická opatření neznemožňovala využívání jejich majetku v Německu. Chtějí, aby do svých domů mohli jezdit bez testů na covid. Starosta bavorské obce, která sousedí se Železnou Rudou na Klatovsku, už dopis předal zástupci bavorského parlamentu i zástupci Spolkového sněmu, řekl v pátek iniciátor dopisu Jiří Hofreitr.

Podnikatelé z programů Covid k 15. listopadu podle dnes zveřejněných dat České národní banky (ČNB) získali zhruba 34 miliard korun. Banky ke stejnému datu schválily žádosti za 39,3 miliardy korun. Ve srovnání s naposledy publikovanými údaji k 30. říjnu vzrostlo čerpání zhruba o 2,3 miliardy korun, objem schválených žádostí stoupl přibližně o dvě miliardy Kč. ČNB změnila frekvenci zveřejňování statistiky o záručních programech. Dříve uváděla informace v týdenním intervalu, nově bude data vydávat k 15. a poslednímu dni měsíce, uvedla banka na webu.

O pravidlech, která budou platit během vánočních svátků, chce italská vláda rozhodnout do konce tohoto týdne:

Od vypuknutí koronavirové pandemie v březnu stoupl do konce října o 31 procent počet drobných podnikatelů, kteří jsou v prodlení s placením svých závazků. Vyplývá to ze statistiky společnosti M.B.A. Finance, která spravuje pohledávky velkých finančních institucí, pojišťoven, dodavatelů energií a telekomunikací.

"Pracovní povinnost mediků zatím zůstává, i když fakulty je logicky chtějí uvolnit zpátky kvůli výuce. Budeme o tom dál diskutovat," řekl národní koordinátor intenzivní péče Vladimír Černý. 

"Informovali jsme ministerstvo zahraničí o tom, že v případě, že by některá z okolních zemí potřebovala pomoci, jsme schopni ji nabídnout. Jelikož musíme stále udržovat rezervní kapacity, jsme schopni pojmout desítky zahraničních pacientů, a to i v těžkém stavu a potřebou plicní ventilace," řekl ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO).

"Testování pedagogických pracovníků bude dobrovolné. Bude se týkat přibližne 200 tisíc lidí, včetně vychovatelů a dalších, kteří přicházejí do kontaktu s dětmi. Bude se jednat o antigenní testování. O testování se postará hlavně páteřní testovací síť, případně další dobrovolné organizace. Bude to sloužit jako pilotní projekt pro dobrovolné testování všech občanů, které by mělo proběhnout před Vánoci a během Vánoc," řekl ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO).

"Pravděpodobně, kdyby bylo prováděno ještě více testů a kdyby byly započítány testy antigenní, tak by procento pozitivity bylo nižší. Tento model, který používáme, je ale nakalibrován na PCR testy," řekl ministr Blatný.

Pilotní analýza příčin úmrtí ukazuje, že u přibližně 30 procent zemřelých pozitivních na covid-19 byl virus příčinou. U přibližně 60 procent se jednalo o kombinaci chorob. Zbylých přibližně 10 procent úmrtí nemělo s covidem-19 souvislost. Vyplývá to z informací, které uvedl národní koordinátor intenzivní péče Vladimír Černý. 

"Obnovování 'normální péče' začalo všude v Česku. Rychlost se liší v různých nemocnicích i krajích. Není to otázka nejbližších dnů, spíše týdnů až jednotek měsíců," řekl národní koordinátor intenzivní péče Vladimír Černý. Přispěje k tomu i snižující se počet nakažených lékařů.

"Cílem je co nejdřívější restart necovidové péče," řekl ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO).

"Stále trváme na tom, že opatření pro jednotlivé kraje bude možné rozlišovat nejdříve od třetího stupně rizika," dodal.

"Skóre táhnou dolů Praha a Moravskoslezský kraj, protože se jedná o velké kraje," řekl národní koordinátor intenzivní péče Vladimír Černý. "Praha je ve výjimečné pozici. Důvodem je velký počet provedených testů, často se jedná o samoplátce cizince, kteří mají často testy negativní. Spočítali jsme tedy rizikové skóre bez Prahy, vyšlo 62, což odpovídá stupni čtyři. Chci tím zdůraznit, že situace je nestabilní, ne, že bychom některé kraje ad hoc z hodnocení vyřazovali," dodal.

"Index rizika již pátý den stagnuje na hodnotě 57. Nesnižuje se kvůli rozdílné situaci v regionech. Mezi rizikovými jsou nyní Vysočina, Pardubice a Královéhradecký kraj. Je tam poměrně vysoká nálož, velký podíl seniorních nakažených. Pouze pět krajů se alespoň na jeden den dostalo do stupně tři. Jen Praha a Moravskoslezský kraj ho drží dlouhodoběji. O zařazení do rizikového stupně rozhodují odborníci, nikoli číslo," řekl národní koordinátor intenzivní péče Vladimír Černý. 

"Počty hospitalizovaných nekopírují krizové scénáře, je jich ale stále poměrně vysoký počet. Bude dobře, když se jejich počet ještě sníží, abychom mohli začít obnovovat klasickou péči," řekl národní koordinátor intenzivní péče Vladimír Černý. "Ještě optimističtěji klesá počet pacientů na jednotkách intenzivní péče," dodal. Je jich aktuálně 819. Hospitalizovaných celkem je dnes kolem 5000.

Od 4. 12. by mělo začít dobrovolné testování pedagogů a v období od 18. 12. dále bude probíhat dobrovolné testování občanů. Hygiena tak na obě fáze hromadného testování posílí kapacity trasovačů. "V záložní kapacitě je další více než 300 lidí, kteří posílí týmy trasovačů v době hromadného trasování," řekl ministr zdravotnictví Blatný.

"Problémem zůstává počet nakažených seniorů. Tvoří 34 procent všech zachycených nakažených. Dobrá zpráva je, že se jejich podíl nezvětšuje," řekl Dušek. 

"Pozitivita testů klesá, ale přáli bychom si, aby klesala rychleji. Blížíme se dvaceti procentům, což je ale stále riziková hodnota. Cílem je hodnota kolem 10 procent," řekl Dušek.

"Reporodukční číslo mírně vzrostlo na hodnotu 0,89. Nové počty diagnostikovaných klesají, ale menší rychlostí," řekl ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek.

"Situace není jednoznačná. Epidemie brzdí, ale jsou tu určité rizikové trendy. Situace se nyní velmi liší v regionech. Brždění je pomalejší, ale populační zátěž klesá. Klesá i zátěž nemocnic," řekl ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek.

Pozitivita testů je nyní 22,9 %. Do 24 hodin se daří vytrasovat 84 % kontaktů. Zvýšila se také dovolatelnost rizikových kontaktů, což je dobrá zpráva. Od 4. 12 by mělo začít dobrovolné testování pedagogů. Uvedla to hlavní hygienička Jarmila Rážová.

"Za poslední týden přibývá průměrně 4247 pozitivních případů denně. Za posledních 14 dní máme 606 případů na 100 tisíc obyvatel. Celkově se vyléčilo už 431 874 lidí," řekla hlavní hygienička Jarmila Rážová.

Nejvíce lidí se nakazilo od 1. října až dosud v domech sociálních služeb (13 859 případů) a ve zdravotnictví (6419 případů). Mírně roste také počet nákaz ve školách, (nyní 1804 případů). Velká část lidí se nakazí také na svém pracovišti (1105 případů). Registrujeme také mírný nárůst nákazy ve věznicích (832 případů). Vyplývá to z informací prezentovaných hlavní hygieničkou.

Čeští internetoví obchodníci za dnešek, na který připadá slevová akce Black Friday, čekají rekordní obraty. Čísla podle nich překonají ta loňská, kdy byl tzv. černý pátek pro mnohé e-shopy nejsilnějším prodejním dnem celého roku. Většina prodejců slevy spustila před několika týdny a u zákazníků sleduje enormní zájem. Lidé akci často využívají k pořízení vánočních dárků uvedli zástupci vybraných e-shopů a poskytovatele on-line plateb.

Index koronavirového protiepidemického systému PES v Královéhradeckém kraji za poslední týden vzrostl ze 68 na dnešních 72 bodů. Kraj tak dál spadá do čtvrtého stupně rizika z pětibodové škály.

V Plzeňském kraji přibylo za uplynulý týden 1503 nově zjištěných nákaz koronavirem, o pětinu méně než v předchozím týdnu, kdy přibylo 1885 případů. Ve skóre protiepidemického systému (PES) si Plzeňský kraj za týden polepšil z 69 na dnešních 57, což představuje přechod ze čtvrtého do třetího mírnějšího stupně pohotovosti.

Díky projektu Moravskoslezského kraje na podporu dobrovolnictví nastoupilo do nemocnic či sociálních zařízení v regionu zatím 135 dobrovolníků. Dvě třetiny z nich tvoří ženy ve věku od 30 do 50 let. Zapojili se ale například i budoucí maturanti. Novinářům to dnes řekl hejtman Ivo Vondrák (ANO).

S rozvolňováním bych byl opatrný, říká hejtman Vysočiny Vítězslav Schrek z ODS. Vysočina je nejhůře zasažený kraj.

V Pardubickém kraji za poslední týden přibylo 1948 potvrzených nákaz koronavirem. Počty nově nakažených klesají třetí týden. Od jara se covid-19 potvrdil u 22 249 lidí. Vyplývá to z údajů krajské hygieny, data jsou k dnešním 8:00. Minulý pátek rostl počet nákaz o 2377 za týden, předminulý pátek přibylo 3214 nakažených.

Školy budou od pondělí fungovat v režimu podle současného čtvrtého stupně protiepidemického systému ministerstva zdravotnictví (PES), i kdyby vláda v neděli rozhodla o zmírnění opatření proti covidu-19 na třetí stupeň rizika nákazy. Řekla to mluvčí ministerstva školství Aneta Lednová. Režim ve školách by se podle ní dál měnil tak, aby školy měly zhruba týden na to se na uvolnění opatření připravit.

V provozu ubytovacích služeb se v souvislosti s pandemií koronaviru stala důležitou práce s klienty ohledně dodržování hygienických a bezpečnostních opatření. Dobrovolně, bez připomenutí si ruce vydezinfikují jen tři hosté ze sta. Stát by měl více, a to denně, apelovat na dodržování tzv. 3R, tedy dezinfekce rukou, udržování rozestupů a nošení roušek. ČTK to řekl generální ředitel společnost EuroAgentur Hotels & Travel Josef Bára.

Fakultní nemocnice Hradec Králové začala postupně obnovovat příjmy neakutních pacientů, které kvůli sílící druhé vlně epidemie covidu-19 omezila po 21. říjnu. Výraznějšímu obnovení neakutní péče zatím brání vysoký počet pacientů s covidem-19 a také stále vysoký počet chybějících zdravotníků.

V Moravskoslezském kraji za týden přibylo podle údajů z takzvané chytré karantény 3626 lidí s covidem-19. Týdenní přírůstek se tak stejně jako minulý týden snížil, a to o 650 případů; minulý pátek týdenní nárůst představoval 4276 nově nakažených. Index koronavirového rizika je v Moravskoslezském kraji shodný s průměrem v České republice. Skóre protiepidemického systému (PES) je v regionu nyní 57, stejně jako před týdnem. Vyplývá to z informací, které pravidelně zveřejňuje hejtman Ivo Vondrák (ANO) a z dat ministerstva zdravotnictví.

Ministři budou v neděli rozhodovat o dalším uvolnění opatření proti šíření koronaviru. Po pátečním jednání vládní rady pro zdravotní rizika to v tiskové zprávě potvrdil úřad vlády. V uplynulých dnech lídři vládní koalice poukazovali na stagnaci poklesu nově nemocných, premiér Andrej Babiš (ANO) ve čtvrtek uvedl, že situace stále není dobrá a rozvolňovat se musí s rozmyslem.

V Karlovarském kraji za uplynulý týden přibylo 695 nových případů covidu-19. Je to o 57 víc než za týden předchozí, kdy přibylo 638 případů, ještě o týden dřív to bylo 1348 nemocných. V posledních dnech tak mírně roste počet nových případů. V rizikovém skóre protiepidemického systému (PES) má Karlovarský kraj k dnešku 68 bodů, o 11 bodů víc než Česko jako celek. V systému zůstává země na čtvrtém z pěti stupňů, jimiž se řídí opatření proti nákaze. V kraji je nejhorší situace na Chebsku, plyne z údajů ministerstva zdravotnictví.

V Moravskoslezském kraji přibylo ve čtvrtek 503 lidí nakažených koronavirem. Je to o 127 případů méně než o den dříve, kdy bylo pozitivně testováno 630 lidí. Index koronavirového rizika je v Moravskoslezském kraji shodný s průměrem v České republice. Skóre protiepidemického systému (PES) je v regionu nyní 57. Vyplývá to z údajů takzvané chytré karantény, které dnes zveřejnil hejtman Ivo Vondrák (ANO) a dat ministerstva zdravotnictví.

Většina, 87 procent restaurací a hostinců, otevře v den, kdy jim to umožní vládní rozhodnutí. Vyplývá to z průzkumu v 8200 zařízeních, který provedl Plzeňský Prazdroj. Zhruba 11 procent chce otevření odložit na období, kdy budou moci nabízet služby bez omezení, řekl v pátek mluvčí největšího českého pivovaru Zdeněk Kovář. Pouze dvě procenta hospod, podobně jako po jarní vlně covidu, už zůstanou zavřená.

Ilustrační foto.

Ilustrační foto. | Foto: Lukáš Bíba

Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) v ČT: O případném přechodu do 3. stupně protiepidemického systému bude rozhodovat vláda v neděli. V tuto chvíli nesplňuje řada krajů kritéria pro rozvolnění. Debata bude i o tom, jestli postupovat celostátně, nebo regionálně, nyní je rizikové skóre na hraně.

Na Vysočině prokázaly testy v posledním týdnu nákazu covidem-19 u 2109 obyvatel, o týden dřív bylo pozitivně testovaných 2857 osob. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví, které eviduje nemocné podle trvalého bydliště. Jinde v Česku se podle dat situace zlepšuje rychleji. V rizikovém skóre protiepidemického systému (PES) má Vysočina k dnešku 75 bodů, nejvíc mezi kraji.

Pražské letiště propustí kvůli letošnímu obřímu poklesu provozu dalších 150 zaměstnanců. Mělo by jít zejména o provozní a administrativní pozice, uvedl dnes server zdopravy.cz. Letiště tak naváže na jarní vlnu propouštění, kdy podnik opustilo 450 zaměstnanců. Před krizí mělo letiště zhruba 2900 pracovníků.

Letiště se od jara potýká s velkým úbytkem odbavených cestujících. V říjnu přes něj cestovalo kolem 115 000 lidí, což je meziročně o 93 procent méně. To se odráží i na příjmech letiště, které tak musí snižovat stavy. Při současném vývoji navíc nelze očekávat velké zlepšení situace.

Rusko ohlásilo za uplynulých 24 hodin 27 543 nových případů koronaviru, čímž bylo překonáno dosavadní maximum z předchozího dne, kdy úřady oznámily 25 487 případů. Dalších téměř 500 lidí s covidem-19 zemřelo. Zatím nejvíce případů od začátku šíření koronaviru hlásí také Ukrajina, kde se za den nakazilo 16 218 lidí.

V Ústeckém kraji klesá počet nových případů koronaviru čtvrtým týdnem. Pokles za posledních sedm dní není už tak výrazný, přibylo 2288 pozitivních lidí, což je o 547 méně než v předchozím týdnu. Rizikové skóre ministerstva zdravotnictví PES pro Ústecký kraj je 62 bodů, pro celou ČR je to 57 bodů ze stobodové stupnice. Vyplývá to z údajů krajské hygienické stanice a ministerstva zdravotnictví.

Ve Zlínském kraji přibylo za uplynulý týden 2042 případů nákazy novým koronavirem. Nově nakažených ubývá, v minulém týdnu přibylo 2289 případů, o týden dříve 3840. Až na úterý a středu se v posledních dnech v porovnání s minulým týdnem snižovaly denní přírůstky, za čtvrtek přibylo 295 nakažených, minulý čtvrtek jich bylo 431. Aktuálně nakažených je 4277, před týdnem jich bylo 5612, statistiky se však zpětně upravují. Rizikové skóre v protiepidemickém systému PES v kraji k dnešku stouplo na 69 bodů. Vyplývá to z dat na webu ministerstva zdravotnictví.

V Olomouckém kraji přibylo za uplynulý týden 1629 potvrzených nákaz koronavirem. Případů je méně než předchozí týden, kdy jich přibylo 2009. V Olomouckém kraji je nyní od začátku pandemie evidováno 31 792 nákaz koronavirem. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

Celková ekonomická nálada podnikatelů a spotřebitelů na Slovensku se v listopadu zhoršila poprvé po předchozím čtyřměsíčním růstu. Opatření v souvislosti s druhou vlnou koronavirové krize negativně ovlivnila zejména postoje podnikatelů v sektoru služeb, který patří mezi nejvíce zasažená odvětví v době pandemie nemoci covid-19. Informoval o tom dnes slovenský statistický úřad.

Část opozičních poslanců prosazuje, aby drobní podnikatelé mohli čerpat vedle takzvaného kompenzačního bonusu 500 korun denně za omezení jejich podnikání kvůli koronavirové krizi také podpory z programu Antivirus. Zákon nyní umožňuje současné pobírání těchto příspěvků pouze společníkům malých společností s ručením omezeným, což je podle předkladatelů novel diskriminační.

Necítím se dobře. Co mám dělat?

Ruský fond přímých investic (RDIF) a indická farmaceutická společnost Hetero se dohodly na tom, že v Indii se bude ročně vyrábět více než 100 milionů dávek vakcíny proti koronaviru Sputnik V. Toto oznámení bylo zveřejněno na twitterovém účtu vakcíny Sputnik V.

Jedna z restaurací v pražských Kunraticích ve čtvrtek otevřela navzdory vládnímu zákazu. Na místo proto přijela policie, uvnitř našla 13 lidí. Policisté rozdali pokuty za 4000 korun. Na webu o tom informoval jejich mluvčí Jan Rybanský. Majitel restaurace serveru iDNES.cz řekl, že chce otevřít i v pátek.

Majitel restaurace Šeberák Jakub Olbert informaci o tom, že otevře, vyvěsil na facebookové stránky. "Omlouvám se všem, kteří jsou přesvědčeni, že naše hostinské služby jsou také rizikové pro přenos chřipky. Já už dále čekat nemohu. Doufal jsem, že mí představitelé vědí, co činí. Ale není tomu tak," uvedl.

Koronavirus se v Jihočeském kraji v posledních dnech a týdnech nejvíce šíří v rodinách. Podle údajů hygieniků tento způsob nákazy tvoří až třetinu nových případů. Například ve čtvrtek evidovali 237 nových pacientů, z nichž 76 pocházelo z kontaktů v rodině. ČTK to řekla ředitelka jihočeské krajské hygienické stanice Kvetoslava Kotrbová.

"Šíření nákazy v rodině je specifické v tom, že lze proti němu těžko bojovat nějakými opatřeními. Asi například nemůžeme očekávat, že doma budou blízcí nosit roušky. Spíš bychom měli být zodpovědní a pokud někdo začne mít příznaky, tak se podle toho řídit," uvedla Kotrbová. Dodala, že v takovou chvíli by se například měl případný nemocný člen rodiny více od ostatních distancovat.

Skóre protiepidemického systému (PES) je na jihu Čech nyní 67, v republice pak činí 57. Index v kraji však za poslední týden mírně klesl.

V Libereckém kraji třetí týden za sebou výrazně ubylo nových případů nemoci covidu-19. Za posledních sedm dnů mělo pozitivní test na koronavirus 1310 lidí, o týden dříve jich bylo 1816. Pokles je o 28 procent. Rizikové skóre v protiepidemickém systému PES kleslo od minulého pátku za kraj ze 70 na 57, což je na 100bodové stupnici třetí stupeň, vyplývá z údajů na webu ministerstva zdravotnictví (MZ).

V Praze přibylo ve čtvrtek 309 potvrzených případů koronaviru, což je zhruba o 200 méně než minulý týden ve čtvrtek. Proti středě je nárůst nižší asi o 60. Rizikové skóre protiepidemického systému (PES) v metropoli k dnešku dál kleslo, dosáhlo 42 bodů, těsně tak zůstává ve třetím z pěti stupňů, podle kterých se řídí opatření proti nákaze. 

V Německu se od počátku epidemie už nákaza koronavirem prokázala u více než milionu lidí. S covidem-19 v zemi zemřelo 15 586 infikovaných, informoval dnes Institut Roberta Kocha. Podle americké Univerzity Johnse Hopkinse se tak Německo stalo již dvanáctou zemí světa, která překonala hranici milionu nakažených virem SARS-CoV-2.

Nových případů koronaviru přibylo ve čtvrtek opět méně než před týdnem, laboratoře odhalily 4048 nakažených. To je asi o 2400 méně než minulý čtvrtek, proti středě je nárůst nižší zhruba o 900 případů. Klesá také počet lidí s koronavirem, jejichž zdravotní stav vyžaduje hospitalizaci. Podle posledních údajů za středu jich bylo v nemocnici 5210, o 200 méně než v úterý. Celkový počet zemřelých s covidem-19 stoupl na 7779, na čtvrtek zatím připadá 60 úmrtí. Rizikové skóre PES zůstává pátý den na 57 bodech, tedy ve třetím z pěti stupňů pohotovosti. 

Vyšší počty nově nakažených dnes oznámilo i Turecko, které za poslední den zaznamenalo 29.132 nakažených, o den dříve to bylo 28.351 případů. Ve středu ministerstvo zdravotnictví poprvé od července oznámilo všechny denní případy nákazy, včetně asymptomatických. Úmrtí s covidem-19 přibylo v Turecko za poslední den 174, což je dosud nejvíce; o den dříve to bylo 168. Celkem v této zemi s 83 miliony obyvatel zemřelo s covidem-19 13.014 lidí, v dnešní tabulce uvedla také vláda 474.606 "nemocných" od počátku pandemie.

Ve Španělsku, které má 47 milionů obyvatel, se dosud potvrdilo 1,6 milionu nákaz koronavirem SARS-CoV-2, což je šestý nejvyšší počet ve světě. V počtu úmrtí s covidem-19 (44.374) je Španělsko deváté ve světě a čtvrté v Evropě (po Británii, Itálii a Francii).

Nejvyšší soud Spojených států dal ve středu za pravdu křesťanským a židovským skupinám, jež napadly nejnovější restrikce v koronavirových ohniscích v New Yorku. Stát dočasně nesmí omezovat maximální účast ve svatostáncích, které se nacházejí v částech New Yorku těžce zasažených infekcí.

Demokratický guvernér New Yorku Andrew Cuomo, který napadené omezení nařídil a již několikrát se kvůli přísným koronavirovým restrikcím dostal k soudu, dnes obvinil nejvyšší soud ze stranické zaujatosti. Rozhodnutí podle něj také nebude mít praktické dopady a bylo jen ukázkou nově zformované konzervativní většiny v tribunálu.

Letošní oslavy Dne díkuvzdání jsou v USA významně poznamenané rozmachem koronavirové nákazy, která zemi sužuje již ve třetí vlně od letošního jara. Tradiční slavnostní průvod v New Yorku pořadatelé omezili pouze na krátkou událost pro televizní kamery a řada rodin se namísto setkání nad pečeným krocanem a dýňovým koláčem sejde jen virtuálně. Mnoho Američanů však i tak nerespektuje prosby úřadů aby se vyhnuli cestování a návštěv svých blízkých a přispěli tak k pomalejšímu šíření nákazy.

V Česku za dnešek přibylo zatím 2192 potvrzených případů nemoci covid-19. Je to o 486 nižší počet než ve středu do podvečera a zároveň o přibližně 1500 méně než minulý čtvrtek do 18:00. Klesá také počet lidí s koronavirem, jejichž zdravotní stav vyžaduje hospitalizaci. Podle posledních údajů za středu jich bylo v nemocnici 5210, o 200 méně než v úterý. Vyplývá to z aktuálních dat na webu ministerstva zdravotnictví ke covidu-19.

V Česku za dnešek přibylo zatím 2192 potvrzených případů nemoci covid-19. Je to o 486 nižší počet než ve středu do podvečera a zároveň o přibližně 1500 méně než minulý čtvrtek do 18:00. Klesá také počet lidí s koronavirem, jejichž zdravotní stav vyžaduje hospitalizaci. Podle posledních údajů za středu jich bylo v nemocnici 5210, o 200 méně než v úterý. Vyplývá to z aktuálních dat na webu ministerstva zdravotnictví ke covidu-19.

Výběr dnešních událostí, které se týkají koronavirové krize:

Je to o 486 méně než ve středu ke stejné době a o více než 1500 méně než minulý čtvrtek. Počet hospitalizovaných s covidem ve středu klesl o 200 na 5210 případů.

Skóre PES zůstalo na 57 bodech, ve třetím z pěti stupňů pohotovosti je čtvrtý den. Reprodukční číslo, které skóre zahrnuje, ale stouplo na 0,96.

Čísla covidu-19 se podle premiéra Andreje Babiše nezlepšují tak, jak si vláda představovala. Situace stále není dobrá, je důležité rozvolňovat s rozmyslem, řekl. Pravděpodobnost zmírnění přijatých protiepidemických opatření od pondělí vidí ministr zdravotnictví Blatný padesát na padesát.

Srovnání antigenních testů na covid-19 s PCR podle studie ukázalo, že jsou pro širší použití vhodné. Odhalí zejména lidi, kteří mohou virus šířit. Podle premiéra Babiše Česko připravuje dobrovolné testování vybraných skupin, v první fázi učitelů.

Na Vysočině potvrdilo testování v posledních čtyřiadvaceti hodinách nákazu covidem-19 u 292 lidí. V souvislosti s touto nemocí dnes v kraji zemřeli tři pacienti. Vyplývá to údajů krajské hygienické stanice zveřejněných k dnešním 18:15. Nových případů nemoci bylo o 56 méně než ve středu. Jinde v Česku většinou šíření nákazy zpomaluje výrazněji. V rizikovém skóre protiepidemického systému (PES) má Vysočina k dnešku 75 bodů, druhý nejvyšší počet po Karlovarském kraji.

Zatímco některé evropské státy očekávají, že očkování populace proti covidu-19 zahájí již v lednu nadcházejícího roku, hromadná vakcinace v Africe nejspíše začne minimálně s šestiměsíčním zpožděním. Další problém by pro africké země mohlo představovat uskladnění vakcín, které si často vyžaduje velmi nízké teploty. Podle agentury Reuters na to dnes upozornilo africké Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC).

Zdravotní představitelé se v situaci, kdy bohatší státy podepsaly řadu bilaterálních dohod s farmaceutickými společnostmi o dodávkách očkovacího preparátu, obávají, že Afrika se ocitne na konci pomyslné fronty zájemců o vakcínu.

Pravděpodobnost zmírnění přijatých protiepidemických opatření kvůli covidu-19 od pondělí je podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) padesát na padesát. Řekl to dnes v pořadu Českého rozhlasu Dvacet minut Radiožurnálu. Bude záležet na tom, jak bude vycházet rizikové skóre vypočítané v protiepidemickém systému PES podle dat o vývoji nákazy. Od začátku týdne ukazují na třetí stupeň rizika, zmírnění by mohlo nastat od pondělí 30. listopadu. Znamenalo by to například otevření obchodů, služeb a restaurací, i když s omezeními.

"Kdybyste se mě zeptal v pondělí, tak by řekl, že je pravděpodobnost velká. Dnes už je menší," řekl ministr. "I když by ke zmírnění nedošlo, myslím, že je to bezpečnější a správnější varianta než rozvolnit, a za týden zase zpřísňovat," dodal.

V Itálii přibylo za posledních 24 hodin 29 003 nákaz koronavirem SARS-CoV-2 a dalších 822 mrtvých v souvislosti s nákazou; oba údaje jsou vyšší než o den dříve. Přitom testů bylo provedeno zhruba stejně po oba dny. Informoval o tom dnes deník Corriere della Sera. Ve středu oznámilo italské ministerstvo zdravotnictví 25 853 potvrzených nakažených za předchozí den a dalších 722 úmrtí spojených s nemocí covid-19, kterou tento koronavirus způsobuje.

Olomoucký arcibiskup Jan Graubner byl pozitivně testován na covid-19. Průběh jeho nemoci je zatím bez komplikací, arcibiskup zůstává v domácím ošetřování. Na stránkách olomouckého arcibiskupství www.ado.cz o tom dnes informoval mluvčí arcibiskupství Jiří Gračka.

Při přípravě na pondělní návrat dalších dětí do lavic dělá základním školám největší potíže podmínka dodržení stejného složení tříd. Podobně jako ve středních školách, kam se od středy vrátily poslední ročníky a praktická výuka, to podle ředitelů zkomplikuje hlavně výuku volitelných předmětů a cizích jazyků. Obtížná podle nich bude i organizace ve školních jídelnách. Uvítali, že alespoň v družinách se budou moci spojit třídy z jednotlivých ročníků. Vyplývá to z vyjádření ředitelů.

Na základě návrhu nových pravidel pro sauny a wellness má smysl od třetího stupně pohotovosti podle protiepidemického systému (PES) tyto provozy znovu otevřít. Nová pravidla totiž kopírují opatření, která zástupci oboru sami navrhovali. Sauny, bazény a wellness mají běžně v tomto období hlavní sezonu, kvůli nucenému uzavření jejich ztráty dosahují desítek až stovek milionů korun. Sdělili dnes provozní ředitel saunových světů Saunia Jaroslav Zonyga a jednatel Sdružení wellness a saunových center Vlastislav Novotný.

V žádném ze 12 zařízení sociální péče, která patří Plzeňskému kraji, se po dvou vlnách plošného testování nevyskytlo ohnisko nakažených koronavirem, ani mezi seniory ani mezi zaměstnanci. Pokud někde byli nemocní, tak to byli jednotlivci, řekl dnes náměstek hejtmana pro sociální oblast Rudolf Špoták (Piráti). Ve všech zařízeních by mohlo jít dohromady o desítky lidí.

Kraj má ve 12 zařízeních se třemi typy služeb, tedy v domovech pro seniory, domovech se zvláštním režimem a domovech pro lidi se zdravotním postižením, asi 2200 klientů a zhruba 1200 zaměstnanců.

V Karlovarském kraji přibylo ve středu 188 potvrzených případů koronaviru. O den dříve jich přibylo 25, v pondělí 139. Počet nakažených v kraji tak v posledních dnech mírně roste. V rizikovém skóre protiepidemického systému (PES) má Karlovarský kraj k dnešku 77 bodů, mezi kraji je to nejvíc z ČR. V systému zůstává celé Česko na čtvrtém z pěti stupňů, jimiž se řídí opatření proti nákaze. V kraji je nejhorší situace na Sokolovsku, plyne z údajů ministerstva zdravotnictví.

Provozovatelé wellness center v Brně a okolí sčítají škody, které jsou jen za pár týdnů uzavření v řádu milionů. Vládní opatření proti šíření koronaviru je letos už podruhé zastihla v období sezony. Zaměstnance zatím nepropouští, někteří jsou ale bez peněz, vyplývá z odpovědí provozovatelů.

Kraje žádají od vlády informace ohledně systému antigenního testování na covid-19, které plánuje vláda na prosinec. A pokud chce stát s testováním pedagogů začít 4. prosince, měly by se již příští týden doladit veškeré podrobnosti, uvedl v tiskové zprávě po dnešním videokonferenčním jednání krajů liberecký hejtman Martin Půta, který je pověřený zastupováním Asociace krajů. Podle nynějších plánů se má antigenní testování provádět na standardních odběrových místech, což s sebou nese personální i další požadavky, řekl Půta.

Divadelníci z Husy na provázku se spojili s brněnskými neziskovými organizacemi a shromažďují nepoužívané notebooky pro děti ze sociálně ohrožených rodin. Na recepci divadla na Zelném trhu vzniklo sběrné místo. Dárci mohou usnadnit dětem distanční vzdělávání, a pomoci tak zmírnit dlouhodobé dopady současné krize, informovala mluvčí Husy na provázku Alžběta Nagyová.

Sbírka svým názvem #samispolu odkazuje k dobrovolnickým aktivitám divadelníků v první vlně koronavirové pandemie, kdy v Huse na provázku byla například dílna na šití roušek.

Premiér Andrej Babiš (ANO) stráví vánoční svátky kvůli epidemii koronaviru v Česku, po 17 letech nepojede na lyže. Uvedl to dnes v rozhovoru pro server Blesk.cz. Konec roku neprožije s rodinou na lyžích v Rakousku jako každý rok. Řekl, že se místo toho bude dívat doma na pohádky. V létě předseda vlády čelil kritice kvůli dovolené v zahraničí.

Podle opozice se Babiš v létě choval papalášsky, když občany vyzýval k trávení dovolené v Česku a sám odletěl v srpnu na řecký ostrov Kréta. "Hotel jsme měli už zaplacený, tak jedu. Peníze ale budu utrácet hlavně v Česku. Dvakrát v lázních Třeboň a jednou v Mariánských Lázních," řekl v létě Babiš Lidovým novinám.

Psychologové z České společnosti pro neurokognitivní rehabilitaci varují před možným nárůstem počtu odkladů povinné školní docházky kvůli současné epidemii covidu-19. Podle nich kvůli uzavírání škol nyní o odkladu uvažují i rodiče, kteří by své děti za normálních okolností do školy poslali. Společnost to uvedla ve své tiskové zprávě. Česko se podle odborníků už nyní řadí k zemím s největších počtem odkladů na světě.

Izrael v uplynulých 24 hodinách zaznamenal 1068 nových případů nákazy koronavirem, což je nejvíce od poloviny října. Ministři ale přesto přistupují na otevření nákupních center a trhů.

V Moravskoslezském kraji přibylo ve středu 630 lidí nakažených koronavirem. Je to o 74 případů méně než o den dříve, kdy bylo pozitivně testováno 704 lidí. Počet hospitalizovaných znovu mírně poklesl. Vyplývá to z údajů takzvané chytré karantény, které dnes zveřejnil hejtman Ivo Vondrák (ANO).

Českou poštu stálo zajištění služeb během epidemie koronaviru 750 milionů Kč navíc. Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) požádá premiéra Andreje Babiše (ANO) a ministryni Alenu Schillerovou (za ANO) pro podnik o státní kompenzaci. Hamáček to řekl na dnešní tiskové konferenci.

Dodatečné náklady ve výši 470 milionů Kč vznikly podle generálního ředitele Romana Knapa na jaře, zbytek připadá na podzimní vlnu.

Českokrumlovská nemocnice povolila ode dneška vstup návštěvám. Kvůli koronaviru však mohou za jedním pacientem na lůžkové oddělení najednou maximálně dva lidé na 15 minut. V ostatních jihočeských nemocnicích stále platí zákaz návštěv.

V pražském Rudolfinu dnes představili nový způsob odběru vzorků na vyšetření nemoci covid-19 za pomoci samoodběrové kloktací soustavy Gargtest. Vyšetření je založeno na principu kloktání v ústní dutině, což znamená odstranění nepříjemné procedury odběru z nosohltanu stěrovou tyčinkou. Takto odebraný a do laboratoře přepravený vzorek bude připraven na vyšetření. Novináře o tom dnes informoval Marián Hajdúch, ředitel Ústavu molekulární a translační medicíny Lékařské fakulty Univerzity Palackého v Olomouci, který stojí za vznikem Gargtestu.

V současné době je dokončena certifikace testu a první výrobní šarže. "V tuto chvíli se řeší otázky distribučních kanálů, poptávka trhu je obrovská, k dispozici je Gargtest prakticky od příštího týdne," řekl Hajdúch.

Na trasování nových případů covidu-19 se podílí kromě zaměstnanců krajských hygienických stanic do 400 externích operátorů. Na začátku listopadu, kdy Česko dosáhlo maximálního počtu nových případů za den, jich byl podle Chytré karantény více než dvojnásobek. Podle odborníků na modelování epidemie z centra BISOP je trasování pro další pozitivní vývoj zásadní. Stát by se měl zaměřit také na to, zda lidé hlásí všechny své kontakty.

Mobilní tým Zdravotnické záchranné služby Kraje Vysočina od jara odebral vzorky na koronavirus více než 2500 lidí, ujel kvůli tomu přes 40 000 kilometrů. K prvním pacientům vyjížděl 6. března. V terénu byl zpočátku denně, nyní vyjíždí třikrát v týdnu. Za den je schopen obsloužit asi 25 lidí. 

Švédský princ Carl Philip a jeho manželka Sofia se nakazili koronavirem. Podle agentury Reuters to dnes oznámil švédský královský palác. Čtyřiasedmdesátiletý král Carl XVI. Gustaf podstoupí testy na virus SARS-CoV-2 v průběhu dne.

Asi třetině Čechů (32 procentům) se během podzimní koronavirové epidemie zhoršil zdravotní stav. Nejčastěji zmiňovali celkovou únavu, bolest hlavy, deprese a úzkosti, bolest zad a přibírání na váze. Vyplývá to z průzkumu, který si nechal udělat výrobce léků Zentiva a jehož výsledky má ČTK k dispozici. Průzkumu se v říjnu zúčastnilo 1000 respondentů, odpovídali online.

Podle expertního týmu opozičních ODS, KDU-ČSL a TOP 09 musí stát nabídnout dobrovolné a plně hrazené očkování. Do první vlny vakcinace by měli být zařazeni zdravotníci, rizikoví občané i učitelé. Zástupci takzvaného anticovid týmu to řekli na dnešní tiskové konferenci ve Sněmovně. Poslanec Marek Výborný (KDU-ČSL) apeloval také na dobrovolné testování učitelů.

Počet potvrzených případů koronaviru prostřednictvím laboratorních PCR testů na pětimilionovém Slovensku překročil hranici 100 tisíc. Většina z 101 257 infikovaných se mezitím vyléčila, nyní má země 44 130 aktivních případů nákazy. Onemocnění covid-19 podlehlo v zemi pod Tatrami od propuknutí pandemie 749 lidí.

Další tisíce infikovaných odhalily na Slovensku méně přesné antigenní testy, které země dříve využila i při plošném otestování obyvatel.

Nemocnice Šumperk musela na podzim kvůli druhé vlně pandemie covid-19 odložit 900 plánovaných operací. Díky nynějšímu úbytku nákaz koronavirem lékaři šumperské nemocnice začnou postupně operovat. Sdělil to předseda představenstva Nemocnice Šumperk Martin Polach, podle kterého už nemocnice začíná sestavovat nové operační programy a stanovovat termíny odložených operací.

Srovnání antigenních testů na covid-19 s metodou PCR podle studie ukázalo, že jsou pro širší použití vhodné. Odhalí zejména lidi, kteří mají živý virus a mohou nakazit ostatní. U takových dosahuje účinnosti až 90 procent. Mezi dostupnými typy testů se ale musí vybrat ty přesnější. Informace dnes zazněly na tiskové konferenci ke studii srovnávající 1300 vzorků otestovaných laboratorní metodou PCR a rychlejšími antigenními testy, studii připravila Nemocnice Karviná-Ráj a Zdravotní ústav v Ostravě.

Rusko dnes oznámilo rekordní přírůstky 25 487 nových případů nákazy koronavirem a 524 úmrtí za uplynulých 24 hodin. O den dříve to bylo 23 675 nových případů a 507 úmrtí. Rekordní přírůstek 15 331 nově potvrzených případů nákazy dnes ohlásila rovněž Ukrajina.

Ve Spojených státech i ve středu pokračoval nepříznivý vývoj ukazatelů o vývoji epidemie nemoci covid-19, která je v zemi spojována se smrtí více než 262 tisíc lidí. Bilance deníku Univerzity Johnse Hopkinse se dostaly nad tuto hranici po ohlášení dalších bezmála 2300 úmrtí připisovaných koronaviru. Nově odhalených nákaz je okolo 180 tisíc.

Statistiky epidemie covidu-19 se podle premiéra Andreje Babiše (ANO) nezlepšují tak, jak si vláda představovala. Situace stále není dobrá, je důležité rozvolňovat s rozmyslem, řekl ve čtvrtek novinářům. Jestli to může ovlivnit na pondělí plánované zmírnění opatření, premiér neuvedl.

V Libereckém kraji za středu přibylo 181 potvrzených případů koronaviru, o 113 méně než před týdnem. Rizikové skóre v protiepidemickém systému PES zůstalo druhý den v kraji na 62 bodech, což značí čtvrtý stupeň, vyplývá z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

V Praze přibylo ve středu 369 potvrzených případů koronaviru. Je to zhruba o 80 méně než v úterý a téměř stejně jako minulou středu. Rizikové skóre protiepidemického systému (PES) v metropoli ke čtvrtku kleslo o tři body na 47 bodů. Nadále tak zůstává ve třetím z pěti stupňů, podle kterých se řídí opatření proti nákaze. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

V Česku ve středu přibylo 4931 potvrzených případů koronaviru, je to o 584 méně než ve středu minulý týden. Oproti úterý je nárůst nižší zhruba o 900 případů. Aktivních případů je přes 82 tisíc. Skóre v protiepidemickém systému PES zůstalo na 57 bodech, tedy ve třetím z pěti stupňů pohotovosti.

Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Ten se potýkal s technickými problémy, kvůli kterým resort poskytl aktualizovaná data k vývoji koronavirové nákazy se zpožděním. Údaje zveřejnil až krátce před 08:00, obvykle jsou aktualizována kolem 01:00 v noci. 

V Jihomoravském kraji po několika dnech poklesu přibylo sedm pacientů v nemocnicích s covidem-19. Celkem jich tam leží 659. Za posledních 24 hodin testy nově potvrdily nákazu u 378 lidí. Přibyla tři úmrtí. V tiskové zprávě to dnes uvedla ředitelka protiepidemického odboru jihomoravské hygienické stanice Renata Ciupek.

Za poslední den přibylo v Jižní Koreji 583 nakažených. Podle agentury Reuters jde o nejvyšší přírůstek v zemi od března. Úřady minulý týden zavedly nové restrikce v metropoli Soulu a okolí, nařídily například zavřít bary a noční kluby nebo omezit provoz restaurací.

Podle virologa Pavla Plevky je sice imunita proti druhému nakažení nejistá, většina těchto lidí má ale šanci alespoň na lehčí průběh onemocnění.

V Německu za 24 hodin přibylo dalších 22 268 nakažených koronavirem, tedy zhruba o 3600 případů více než za předchozí den. S odkazem na statistiku Institutu Roberta Kocha (RKI) o tom informovala agentura DPA. Dosud nejvyšší denní přírůstek 83milionová země oznámila minulý pátek, kdy přibylo přes 23 000 infekcí.

Aktuální data ke covidu-19 v Česku nejsou zatím k dispozici. Ministerstvo zdravotnictví na svém webu sdělilo, že důvodem jsou technické problémy, na jejich odstranění pracuje. Údaje za středu, které nyní server uvádí, tak nejsou kompletní. Data za předchozí den se zpravidla aktualizují kolem 01:00 v noci. 

Známé tak není ani skóre v protiepidemickém systému PES, které se ke středě drželo třetí den na 57 bodech, tedy ve třetím z pěti stupňů pohotovosti. 

Poslední údaje o počtu nakažených pochází ze středečních 18:00, podle nich testy odhalily 2678 nově potvrzených případů nákazy. Oproti údajům za minulou středu k večeru je to asi o dvě stovky více.

Více než 25 procent dospělých a přibližně 80 procent mládeže má nedostatek pohybu. Uvádí to v nových doporučeních Světová zdravotnická organizace (WHO). I v době koronavirových opatření je sportovní činnost důležitá, zdůrazňuje organizace k tělesným aktivitám.

Po nákaze koronavirem zemřel ve Spojených arabských emirátech (SAE) přední představitel súdánské opozice a bývalý premiér Sádik Mahdí. S odvoláním na zdroje blízké rodině a prohlášení jeho strany o tom informovala agentura Reuters. Čtyřiaosmdesátiletý Mahdí byl posledním demokraticky zvoleným premiérem této východoafrické země, svržen byl v roce 1989 při vojenském puči, jenž do čela země vynesl na 30 let Umara Bašíra.

Spojené státy čeká kvůli současné epidemické situaci těžká zima a Američané musí vystupňovat své úsilí a po téměř roce "války s virem" vydržet ještě několik měsíců boje. S takovým vzkazem vystoupil v předvečer Dne díkůvzdání nastupující americký prezident Joe Biden. Obyvatele znovu vyzval, aby dodržovali hygienická doporučení, a ujišťoval je, že "tohle nepotrvá věčně".

Německo kvůli stále vysokému počtu případů nákazy koronavirem prodlouží přísná omezení do 20. prosince. Po dnešním jednání s německou kancléřkou Angelou Merkelovou to oznámil premiér spolkové země Sasko-Anhaltsko Reiner Haseloff. Restaurace, kina, divadla a také volnočasová zařízení zůstávají zavřená.

Pravidla pro lyžařská střediska budou připravena příští týden. Je to kategorie, která potřebuje vlastní scénář. V protiepidemickém systému (PES) se s ní nepočítalo. Pro povolení provozu se sleduje i postup okolních států, Rakouska či Slovenska, řekl vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO).

Ministerstvo průmyslu a obchodu diskutuje o pomoci pro provozovatele bazénů. Konkrétní program ale prozatím nepřipravuje. ČTK to ve středu řekla náměstkyně ministra Silvana Jirotková. Podle České unie cestovního ruchu jsou bazény a bazénová centra letos zavřena víc než třetinu roku, od státu přitom získaly jen minimální podporu. Unie s dalšími podnikatelskými organizacemi proto navrhly vznik programu COVID bazény.

Ve Spojených státech na podzim přibývá obyvatel, kteří bojují s nedostatkem potravin. V článku to uvádí deník The Washington Post (WP), podle kterého v těchto dnech hlad trápí více Američanů než v kterékoli jiné fázi pandemie covidu-19. Závěry vycházejí z analýzy nových federálních statistik.

USA jakožto jedna ze zemí nejhůře zasažených koronavirem zažívá vedle zdravotnické krize i vážné ekonomické problémy a podle nedávno publikovaných studií se tam za poslední měsíce miliony lidí propadly pod hranici chudoby. Vyhlídky přitom nejsou příliš optimistické, neboť mnohé státy nyní zažívají nekontrolované šíření covidu-19, což znamená nové restrikce na ekonomické aktivity. Zároveň se ani po měsících patové situace v Kongresu nerýsuje dohoda na novém balíčku krizových opatření.

Francie hlásí za poslední den 16 282 nových případů a 384 mrtvých. Oproti přibližně stejně lidnaté Británii je nárůst menší. Celkem se tu nákaza virem SARS-CoV-2 letos prokázala již u 2,17 milionu lidí. S covidem-19 zemřelo 50 618 infikovaných.

V Británii zemřelo za posledních 24 hodin s covidem-19 dalších 696 lidí. V zemi, která má téměř 67 milionů obyvatel, se od počátku epidemie nákaza virem SARS-CoV-2 prokázala již u více než 1,55 milionu lidí. S covidem-19 jich 56 533 zemřelo. To je nejvyšší počet úmrtí v Evropě. Poslední denní přírůstek mrtvých je nejvyšší od 5. května.

Kdyby se do konce roku uvolnila nařízená omezení podnikání, nebyl by důvod prodlužovat dál kurzarbeitový program Antivirus. Na dotaz ČTK to ve středu řekla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Program, z něhož se platí příspěvky na mzdy firmám postiženým epidemií, má skončit na konci roku. Navázat by na něj měl nový kurzarbeit. Ten se ale od ledna zavést zřejmě nestihne. O Antiviru jednala vláda naposledy v pondělí.

Ve Španělsku je patrné zpomalení nárůstu nových případů nákazy. Ve středu oznámilo tamní ministerstvo zdravotnictví 10 222 nových nákaz, v úterý hlásilo 12 228 nových případů. O týden dříve v úterý oznámilo 13 159 potvrzených nákaz.

Ministr zdravotnictví Salvador Illa ale dnes upozornil, že "čísla jsou stále znepokojující", a vyzval vedení regionů k opatrnosti při uvolňování opatření, zejména vzhledem k předvánočnímu období.

Pravidla pro lyžařská střediska budou připravená příští týden. Je to kategorie sama pro sebe, která potřebuje vlastní scénář. V protiepidemickém systému (PES) se s ní nepočítalo. Pro povolení provozu se sleduje i postup okolních států, Rakouska či Slovenska. Řekl to ve středu vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO).

Pro zimní areály vznikne balíček opatření, podobný mají podle Havlíčka Rakušané nebo Švýcaři. "Je to takový manuál, který se bude týkat režimu na lanovkách, ve frontách, půjčoven, včetně drobných občerstvení a hospůdek, které na sjezdovkách jsou," řekl.

Lucembursko od čtvrtka výrazně zpřísní opatření proti šíření koronaviru. Návrh zákona, který nová omezení zavádí, schválil ve středu místní parlament, informovala agentura DPA. Až do poloviny prosince se uzavřou všechny restaurace, hospody a řada kulturních a volnočasových zařízení.

Celkový počet nakažených na světě podle dat americké Univerzity Johnse Hopkinse (JHU) překonal 60 milionů. Posledních pět milionů potvrzených nákaz přibylo za osm dní, předtím to bylo dvakrát za devět dní, předtím za 11 dní.

Pokud se bude stav epidemie covidu-19 v některých okresech dál zhoršovat, hrozí podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) zpřísnění pro celou ČR. V některých okresech, zejména na Vysočině nebo Pardubickém kraji, totiž rizikové skóre stále dosahuje pátého stupně rizika, zatímco jinde je dlouhodobě ve třetím. Udržet přísnější opatření regionálně ale podle ministra není možné, systém ho dovolí až při nižších stupních rizika.

V úterý vzrostl v Česku podíl nově potvrzených případů nemoci covid-19 na počtu provedených testů na 26,3 procenta, což je nejvíce od 14. listopadu. Ve středu také zatím k 18:00 přibylo více nakažených než minulou středu k večeru. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Počet pacientů s covidem-19 v nemocnicích je ale nyní nižší než před týdnem. K úterku bylo hospitalizováno 5413 lidí, z toho 815 ve vážném stavu, což bylo zhruba o 15 procent méně než předchozí úterý. Také denní nárůsty úmrtí nakažených v posledních dnech zpomalují.

Při dobrovolném testování učitelů a poté dalších zájemců z řad veřejnosti na covid-19 na konci tohoto a začátku příštího roku stát maximálně využije nynější odběrová místa nemocnic páteřní sítě. Nemocnice už dostaly pokyn, aby se antigenními testy zásobily, poté jim je proplatí zdravotní pojišťovny. Novinářům to dnes řekl ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO).

V Itálii za poslední den přibylo 722 úmrtí spojených s nemocí covid-19, o den dříve to bylo 853 takových úmrtí. Nákaz koronavirem SARS-CoV-2 se za posledních 24 hodin v Itálii potvrdilo 25 853, což je asi o 2600 více, než ministerstvo zdravotnictví oznámilo předchozí den, kdy ale bylo provedeno méně testů. Informovala o tom agentura Reuters.

Kvůli dopadům epidemie covidu-19 sníží Británie rozpočet na mezinárodní rozvojovou pomoc. Místo dosavadních 0,7 procenta hrubého domácího produktu (HDP) bude v příštím roce k dispozici na rozvojové projekty jen 0,5 procenta, oznámil ve středu ministr financí Rishi Sunak.

Názory ředitelů škol na to, že by se učitelé v první polovině prosince a v lednu mohli nechat otestovat na koronavirus, nejsou jednoznačné. Například Asociace ředitelů základních škol by to podle svého předsedy Michala Černého uvítala. Naopak podle šéfky Asociace ředitelů gymnázií Renaty Schejbalové by mělo smysl testovat spíš děti, které mají covid-19 často bez příznaků. Spokojená je s tím, že by testování učitelů nebylo povinné. Další ředitelky by proti testování nic neměly, rozhodnout by se podle nich měl ale každý učitel sám. Vyplývá to z jejich vyjádření na dotaz ČTK.

Zkrátí se také intervaly mezi soupravami. Uvedl to ve středu Filip Drápal, mluvčí organizace Ropid, která plánuje pražskou MHD. Jedná se o reakci na postupné rozvolňování protiepidemických opatření, v pondělí je očekáván přechod ze čtvrtého na třetí stupeň systému PES. Provoz tramvají, autobusů a vlaků zatím zůstane beze změn. Omezení denního provozu do 22:00 bylo zavedeno od 2. listopadu.

"Máme plán testování na prosinec a leden pomocí antigenních testů, které budou zdarma, abychom byli schopni vybrat z populace část lidí, kteří o sobě neví, že jsou nakažení. Učitelé se dostali do rizikové situace jako první a budou tedy první v pořadí," řekl ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO).

V prvním a druhém pololetí roku 2020 zemřelo 407 pozitivních na covid-19. Jako příčina úmrtí byl koronavirus u 27 procent z nich, u 10 procent byla příčina jiná. U zbytku případů (přibližně 64 procent) úmrtí se jednalo o kombinaci koronaviru a jiné závažné choroby.


Ve druhé polovině roku existují data zatím u 2682 úmrtí. Procentuelně jsou příčiny úmrtí podobné jako v prvním pololetí. Ve 36 procentech je koronavirus hlavní příčina úmrtí, u 57 procent zemřelých byla příčinou kombinace covidu-19 a vážné chronické nemoci, u 7 procent došlo k úmrtí bez souvislosti s koronavirem. Uvedl to ministr zdravotnictví Jan Blatný na tiskové konferenci.

Ministr zdravotnictví Blatný odhaduje, že do konce roku zemře celkem devět až deset tisíc lidí pozitivních na covid-19.

V posledních třech měsících letošního roku bude úmrtnost v Česku vyšší než v předchozích letech. Příčinou ale není jen epidemie covidu-19, podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) bylo v říjnu asi 1000 lidí, kteří zemřeli navíc proti průměru předchozích let a covid neměli.

"Je velmi pravděpodobné, že je to následek situace, že kvůli nadměrnému zatížení (zdravotnického) systému může docházet k tomu, že lidé umírají více i na to, co není koronavirus," řekl ministr k vyššímu celkovému počtu zemřelých v Česku.

Ministr zdravotnictví Jan Blatný řekl, že počty zemřelých nemá smysl porovnávat v reáném čase. Je podle něj potřeba je hodnotit s odstupem. Mezinárodní srovnávání dat bezprostředně po jejich získání může vést k jejich zkreslení, uvedl.

Čeští pendleři, kteří dojíždějí za prací do Německa, hodnotí zrušení povinných testů na koronavirus neutrálně. Bavorský nejvyšší správní soud v úterý dočasně zrušil nařízení, že se lidé jezdící za prací či za studiem z ČR a Rakouska musí každý týden testovat. Spousta firem to má stále jako interní nařízení, řekl ve středu Jan Průha ze sdružení Pendleři bez hranic. Průha se stále nechává testovat každou neděli na další týden.

Co dříve vypadalo jako zajímavá a možná trochu revoluční myšlenka, je dnes vnímáno jako nutnost:

Světová ekonomika se letos propadne o 4,3 procenta. Negativní dopad pandemie Covid-19 je tak větší, než tomu bylo v případě globální finanční krize z let 2008 a 2009. Řada zemí navíc nyní čelí druhé vlně pandemie, kvůli které se znovu zpřísňují karanténních opatření. Firmy proto budou i v roce 2021 čelit propadu poptávky a zhoršené platební morálce. Rychleji bude přibývat také insolvencí. Vyplývá to ze studie světové úvěrové pojišťovny Atradius.

Žákům a studentům se ve středu v omezené míře znovu otevřely střední a vysoké školy, které kvůli epidemii koronaviru přešly v první polovině října na distanční vzdělávání. Možnost návratu do škol se týká především závěrečných ročníků škol. Obnovena ale byla i individuální výuka v základních uměleckých školách a některých jazykových školách. Zástupci středoškoláků dnes v otevřeném dopise vyzvali ministra školství Roberta Plagu (za ANO), aby přehodnotil opatření týkající se prezenční výuky. Zejména kvůli podmínce homogenity tříd nejsou některé školy schopné zajistit prezenční výuku v plném rozsahu, varovala Česká středoškolská unie.

Plán vlády schválit další uvolnění opatření ze dne na den nehodnotí hoteliéři pozitivně. Nové rezervace se podle nich totiž dají očekávat až poté, kdy bude o otevření ubytovacích zařízení rozhodnuto definitivně. Navíc budou nadále limitováni například při poskytování konferenčních služeb či wellness. O vánoční či silvestrovské pobyty je sice zájem v regionech, v Praze se především kvůli trvajícímu výpadku zahraničních turistů s velkou poptávkou ale počítat nedá. Vyplývá to z dnešní ankety ČTK mezi hoteliéry.

Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | Foto: iStock

Nemocnicím zatím chybí informace o tom, jak by mělo podle plánu ministerstva zdravotnictví vypadat testování učitelů a veřejnosti a jak bude stát testy nemocnicím hradit. Některé nemocnice na to nemají dostatek personálu, měly by pak zájem o pomoc armády. Naopak jiné nemocnice mají kapacity dost, protože už nyní ubylo lidí, které k nim na testy posílají hygienici a lékaři. Vyplývá to z vyjádření zástupců nemocnic.

Propad obratů a návštěvnosti obchodních center je podle letošních údajů realitně-poradenské společnosti Cushman & Wakefield spojený s aktuálními opatřeními, nebude však dlouhodobý, protože ve chvíli, kdy to bude možné, se lidé do nákupních center vrátí. Přes omezení provozu jejich návštěvnost přitom narůstá už v posledních týdnech, pokles tržeb při podzimním uzavřením by tak měl být nižší než na jaře. Společnost Cushman & Wakefield to uvedla v tiskové zprávě.

Některým hejtmanům se nelíbí, že by se kraje měly před Vánoci masivně zapojit do širšího využití antigenních testů na covid. Nedovedou si takové řešení teď představit, zjistila ČTK. Výhrady mají například jihomoravský hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL) nebo hejtman Vysočiny Vítězslav Schrek (ODS). Problém v tom naopak nevidí hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák (ANO). O zapojení krajů ve středu po jednání Ústředního krizového štábu mluvil vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD).

Na některých vysokoškolských fakultách v Praze se dnes zatím prezenční praktická výuka neobnovila. Například na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy začne fungovat od pondělí a Fakulta tělesné výchovy a sportu bude mít praktickou sportovní výuku až v roce 2021. Studenti posledních ročníků se dnes naopak mohli k praktické výuce vrátit třeba na České zemědělské univerzitě a na Vysoké škole chemicko-technologické. Kolik studentů to bylo, ale zástupci škol nedokázali dnes zjistit. 

Evropská komise dnes schválila smlouvu na nákup vakcíny proti covidu-19 od americké farmaceutické společnosti Moderna. Již šestý kontrakt v rámci společných nákupů zajistí zemím Evropské unie až 160 milionů dávek očkovací látky. Americká firma minulý týden uvedla, že testování prokázalo u její očkovací látky úspěšnost 94,5 procenta.

Nemocnice zřizované Plzeňským krajem obnovují plánované operace, které v uplynulých týdnech kvůli pandemii koronaviru a souvisejícím opatřením pozastavily. Akutní nemocnice ve Stodu, Klatovech, Domažlicích a Rokycanech kontaktují pacienty, kterým v říjnu a listopadu odložily zákrok, a nabízejí nové termíny. Jde o odložené operace více než 650 lidí.

Nový screeningový rychlotest na covid-19 vědců z olomoucké lékařské fakulty získal certifikát pro profesionální použití v diagnostice. Rychlostest zhruba za hodinu po odběru umí prokázat přítomnost koronaviru a odhalit infekci i u bezpříznakových jedinců v akutní fázi nemoci. Informaci o certifikaci před časem přinesl server iRozhlas.cz, dnes ji potvrdili zástupci fakulty s tím, že certifikaci vydal Státní úřad pro kontrolu léčiv. Výzkumníci navíc dokončili studii porovnávající odběry z nosohltanu se samovýtěry z nosu. Jsou podle nich srovnatelné.

Mezi 12. a 18. říjnem v Česku zemřelo výrazně více lidí, než bývalo obvyklé v předchozích letech:

Mnohé nemocnice, které se starají o pacienty s covidem-19, se v poslední době potýkají s výrazným nárůstem infekčního odpadu. U některých se množství zvýšilo až o polovinu proti normálnímu provozu. Zařízení kvůli tomu musela pořídit další kontejnery nebo přístřešky, kam se odpad odkládá, a zajistit častější odvoz. Vyplývá to z vyjádření, které ČTK poskytly jednotlivé nemocnice. Problém mají i některé spalovny infekčních odpadů, podle ministerstva životního prostředí (MŽP) se dostávají na únosnou mez svého zatížení.

Vsetínská nemocnice se k plánovaným operacím vrátí až po Novém roce. Nemocní zdravotníci se sice postupně vracejí do práce a situace v souvislosti s onemocněním covid-19 se zlepšuje, stále však chybí personál především v ošetřovatelských profesích, sdělil v tiskové zprávě mluvčí nemocnic Zlínského kraje Egon Havrlant. Druhým důvodem pro odsunutí plánované operativy je modernizace centrálních operačních sálů.

V první vlně koronavirové epidemie ubylo ohlášených a objasněných případů domácího násilí, znásilnění a pronásledování. Přibylo naopak vražd, kde hrály roli osobní vztahy. Vyplývá to z policejních statistik. Údaje za první pololetí letoška a předchozích dvou let na středeční konferenci o násilí na ženách v době covidové pandemie představila Petra Kalenská z úřadu vlády ze sekretariátu vládní rady pro rovnost žen a mužů. Na dnešek připadá mezinárodní den boje násilí na ženách.

Hospodářská komora ČR požaduje, aby stát a zdravotní pojišťovny alespoň částečně kompenzovaly náklady firem v případě zákonné povinnosti testovat zaměstnance na koronavirus. Řekl to mluvčí komory Miroslav Diro. Stát by podle něj měl zajistit i dostatečnou kapacitu laboratoří, které velké množství testů v rozumném čase zpracují. Podle pátečního sdělení ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) by aktualizovaná strategie testování na covid-19 měla být hotová tento týden.

Nemocnice v Pardubickém kraji se chtějí postupně vrátit k plánovaným operacím. Kvůli pandemii koronaviru je zastavily po polovině října. Vše ale bude záviset na epidemické situaci, uvedla mluvčí společnosti Nemocnice Pardubického kraje Kateřina Semrádová.

Obchody, které zatím musejí být z rozhodnutí vlády uzavřené, jsou na znovuotevření připravené. Chystají kontrolu počtu zákazníků na plochu, nadále budou dodržovat další přísná hygienická a bezpečnostní opatření. Prodejci čekají na schválení konečného termínu pro obnovení provozu, někteří napevno počítají s pondělím.

Nejvíc nakažených novým typem koronaviru mezi lékaři bylo ambulantních specialistů. Onemocnělo jich 748, téměř každý pátý. V tiskové zprávě o tom dnes s odkazem na data Ústavu zdravotnických informací a statistiky informovalo Sdružení ambulantních specialistů. Naopak nejméně, pod jedno procento, bylo nakažených mezi zubními lékaři. V úterý to řekl na odborné konferenci Efektivní nemocnice prezident České stomatologické komory Roman Šmucler.

"Dle dat, která máme k dispozici, onemocnělo koronavirem od ledna celkem 748 ambulantních specialistů. Při celkovém počtu asi 4500 lékařů je to tedy téměř každý pátý z nich. Praktických lékařů přitom průměrně onemocnělo jen asi šest procent a nemocničních asi 16 procent," uvedl předseda sdružení Zorjan Jojko.

Podíl zaměstnanců tuzemských firem, kteří kvůli pandemii pracují z domova, se během druhé vlny proti té jarní zdvojnásobil na 17 procent. Naopak tři procenta lidí pracovala z domu na jaře a nyní nikoliv. Vyplývá to z listopadového průzkumu bezpečnostní firmy Eset, kterého se účastnilo více než 1000 respondentů.

Zástupci středoškoláků ve středu v otevřeném dopise vyzvali ministra školství Roberta Plagu (za ANO), aby přehodnotil opatření proti covidu-19, která se týkají prezenční výuky po dnešním návratu závěrečných ročníků do škol. Zejména kvůli podmínce zachování homogenity tříd nejsou některé školy schopné zajistit prezenční výuku v plném rozsahu. Podle studentů to může vzdělávání uškodit, a školy by proto měly mít možnost pokračovat v povinné distanční výuce všech předmětů. Informoval o tom předseda České středoškolské unie Viktor René Schilke.

V Královéhradeckém kraji epidemie koronaviru zpomaluje zvolna. Mezi úterním a dnešním dopolednem stoupl počet potvrzených případů covidu-19 o 295 na 27 141, v úterý dopoledne za 24 hodin přibylo 410 případů. Dne 18. listopadu činil nárůst zjištěných nákaz 233, v úterý byl ale státní svátek, a o týden dříve 733. Vyléčených bylo dnes v kraji 24.204, o 394 více než v úterý. Přibyla čtyři úmrtí, o den dříve tři a před týdnem dva, vyplynulo z dnešního sdělení Krajské hygienické stanice v Hradci Králové. Údaje jsou k 09:00.

Polské ministerstvo zdravotnictví dnes oznámilo 15 362 nově potvrzených případů nákazy koronavirem a rekordních 674 úmrtí souvisejících s nákazou za uplynulý den. Je to nejvíce mrtvých za jediný den od začátku epidemie.

Mezi profesionálními hasiči ve Zlínském kraji v mezitýdenním srovnání opět ubylo případů covidu-19. Hasičský záchranný sbor Zlínského kraje evidoval k dnešku 16 nakažených. Další čtyři lidé jsou v karanténě, řekla mluvčí krajských hasičů Lucie Javoříková. Minulou středu zlínští hasiči evidovali 18 nakažených a čtyři lidi v karanténě, před 14 dny 27 nakažených a deset lidí v karanténě, před třemi týdny to bylo 15 nakažených a 21 lidí v karanténě.

Situace kolem šíření koronaviru nového typu není podle šéfa Ústředního krizového štábu Jana Hamáčka (ČSSD) natolik jednoznačná, aby bylo možné říct, že vláda rozhodne v neděli o dalším uvolnění od pondělí příštího týdne. Bude záležet na vývoji v dalších dnech, řekl dnes novinářům po zasedání štábu. Poznamenal, že skóre v systému PES neklesá tak rychle, jak by si všichni přáli. Podle statistiky ministerstva zdravotnictví se v ČR skóre třetím dnem drží na 57 bodech.

Ministerstvo zdravotnictví připravuje podrobnější pravidla v protiepidemickém systému PES pro kulturu, sport a podnikání. Ministr Jan Blatný (za ANO) to dnes uvedl na Twitteru. Systém hodnocení vývoje epidemie, který má doporučovat zmírnění nebo zpřísnění opatření, představilo ministerstvo 13. listopadu. Opatření definuje poměrně obecně, podrobnější už připravilo spolu ministerstvem školství pro školy, kde se s uvolňováním začalo nejdříve.

V Jihomoravském kraji přibylo za posledních 24 hodin 632 potvrzených případů nemoci covid-19. Nových je 11 úmrtí lidí s nemocí v průměrném věku 79 let. V tiskové zprávě to dnes uvedla ředitelka protiepidemického odboru jihomoravské hygienické stanice Renata Ciupek. O 35 klesl počet pacientů s koronavirem v nemocnicích, celkem je jich 652.

Policie ve Zlínském kraji zjistila od 5. října, kdy začal znovu platit nouzový stav, zatím 994 případů porušení nařízení proti šíření onemocnění covid-19. Nejčastěji jde o chybějící roušky. Policisté v kraji udělali od začátku nouzového stavu bezmála 22 000 kontrol zaměřených na dodržování vládních opatření.

Ve středních Čechách přibylo v úterý 743 nových případů nákazy koronavirem. Je to o zhruba 200 případů víc než za předchozí den. V úterý se vyléčilo 102 lidí, osm s covidem-19 zemřelo, vyplývá z informací na webu ministerstva zdravotnictví.

Od začátku pandemie se ve Středočeském kraji nakazilo covidem-19 65 241 lidí. Vyléčit se podařilo 54 651 lidí, 782 nakažených zemřelo. V současnosti je v nejlidnatějším kraji 9808 aktivních případů.

Domov u fontány v Přelouči na Pardubicku umožnil návštěvy klientů, zakázané byly kvůli epidemické situaci týdny. Místnost přepažil, rodinu od seniora odděluje sklo.

"Doba, po kterou se naši obyvatelé nemohli vidět se svými blízkými, je opět již velmi dlouhá, a i když se snažíme, co můžeme, kontakt s rodinou prostě nahradit nedokážeme," popsala ředitelka Danuše Fomiczewová.

Ve Zlínském kraji přibylo v úterý 409 potvrzených případů nákazy novým koronavirem. Je to více než v pondělí, kdy bylo 249 nových případů, po zpětné úpravě statistiky uvádějí 248 případů. Po delší době je nových případů víc než stejný den o týden dřív, i když jen o několik. Minulé úterý bylo 405 nových případů, po zpětné úpravě 407. V kraji se od začátku epidemie nakazilo 34 752 lidí, vyplývá z údajů ministerstva zdravotnictví. Aktuálně nakažených je 4602 lidí, v úterý ráno jich bylo 4912.

Rusko oznámilo 23 675 nových případů nákazy koronavirem a rekordních 507 úmrtí za uplynulých 24 hodin. O den dříve to bylo 24 326 případů a 491 úmrtí, což byl dosud rekordní počet. Podotkla, že je to od začátku pandemie vůbec poprvé, co kvůli koronaviru zemřelo více než 500 lidí za jediný den.

Učitelé by měli dostat možnost se nechat zdarma otestovat na koronavirus v první polovině prosince a potom počátkem ledna. Antigenní testy pro ně by se měly zaplatit ze zdravotního pojištění. V rozhovorech pro server SeznamZprávy.cz a Mladou frontu Dnes (MfD) to řekl ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Schválit to ještě musí vláda. Test by si na své náklady podle ministra měli nechat udělat také lidé, kteří půjdou na návštěvu do domova seniorů.

"Už jsem mluvil o testování učitelů jako prioritně rizikové skupiny, protože se do kontaktu s ostatními dostali nejdřív. Uvažuji o tom, že toto testování by mělo proběhnout mezi 4. a 18. prosincem," řekl ministr serveru. Předběžně o tom jednal s premiérem Andrejem Babišem (ANO), uvedl. "Nebude to povinné. Hrazeno to bude ze zdravotního pojištění, tedy bez nákladů pro učitele," dodal.

V Ústeckém kraji vzrostl za úterý počet nákaz koronavirem o 358. Vyplývá to z údajů hygieniků. Nárůst je obdobný jako za předchozí úterý, oproti údajům za pondělí je to o 88 více. Situace se lepší v sociálních zařízeních.

Zatímco na začátku listopadu se denní nárůsty infikovaných pohybovaly okolo tisícovky, od minulého týdne jich nebývá více než 500 denně. Od začátku epidemie se v kraji nakazilo 34 127 osob, z toho se jich 27 581 vyléčilo. Podle údajů zveřejněných na webu ministerstva zdravotnictví k dnešními dni s koronavirem zemřelo v kraji 600 osob. Nejvíce případů onemocnění covid-19 je na Litoměřicku, Chomutovsku, Ústecku a Děčínsku. Nejméně na Lounsku a Mostecku.

Česko se začíná připravovat na chvíli, kdy bude mít k dispozici vakcínu proti covidu-19. Minimálně zprvu jí však nebude dostatek pro všechny, přednost tedy dostanou ohrožené skupiny či zdravotníci. Pokud chce stát dosáhnout toho, aby se nechalo očkovat aspoň 60 procent populace, bude vakcínu nabízet takřka ve všech zdravotnických zařízeních. V úvahu připadají i stany na ulicích.

Do německých statistik za poslední den přibylo 410 mrtvých s koronavirovou nákazou, což je nejvíce od začátku epidemie v zemi. Počet infikovaných se zvýšil o 18 633, informoval dnes Institut Roberta Kocha.

Dosud nejvyšší denní bilancí zemřelých s nemocí covid-19 bylo 315 v polovině dubna. Celkový počet úmrtí vzrostl k dnešku na 14 771.

V ČR se od začátku koronavirové epidemie v březnu nakazilo přes 500 000 lidí. Od září tempo růstu nákazy covidem-19 rychle stoupalo, počty prokázaných případů rostly o více než 10 000 za den a byly i dny s více než 15 000 případy. V posledních dnech tempo zpomalilo, v úterý přibylo 5854 případů.

V Praze přibylo v úterý 453 potvrzených případů koronaviru. Proti minulému úterý, kdy byl ale státní svátek, je nárůst vyšší o 104 případů. Ve srovnání s pondělím odhalily laboratoře o zhruba 130 nakažených více. Rizikové skóre protiepidemického systému (PES) v metropoli k dnešku stouplo o pět bodů na 50 bodů, nadále ale zůstává ve třetím z pěti stupňů, podle kterých se řídí opatření proti nákaze. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Úzkost a stres v době pandemie covidu-19 způsobují, že lidé nakupují více věcí, než potřebují i než vlastně chtějí. Letos bude ještě obtížnější poslední pátek v listopadu, na Black Friday, navíc s Vánocemi za rohem a s tak intenzivní reklamou, nekoupit si nějaký výrobek, jehož koupě nakonec můžeme i litovat, napsal španělský deník ABC.

V úterý laboratoře odhalily 5854 pozitivních testů, což je asi o 1600 více než minulé úterý, kdy byl ale státní svátek a pravděpodobně také méně testů. Proti pondělí je denní nárůst vyšší zhruba o 1500 případů.

S nemocí se v současnosti potýká 78 203 lidí, zemřelých s covidem je 7499. Skóre v protiepidemickém systému PES zůstalo dnes na 57 bodech, třetí den je tak ve třetím z pěti stupňů pohotovosti. Vyplývá to z aktualizovaných údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Celkový počet potvrzených případů nemoci covid-19 od začátku epidemie překročil v Česku 500 000. 

Čtvrtina Italů věří konspiračním teoriím o původu koronaviru, které hovoří například o tom, že virus z laboratoří úmyslně rozšířila Čína, aby poškodila ostatní země. Vyplývá to z průzkumu veřejného mínění, který zveřejnila italská stanice La7. Skoro pětina zastánců konspiračních teorií podle tohoto průzkumu spojuje pandemii s působením mafie.

Zájezdoví dopravci mohou dnes naposledy požádat o kompenzaci z programu COVID Bus za ztráty vzniklé během jarní koronavirové krize. Ministerstvo dopravy do poloviny minulého týdne obdrželo 957 žádostí o 947 milionů korun. Většinu z nich už mezi žadatele přerozdělilo. Celkem ministerstvo mezi dopravce rozdělí asi miliardu korun.

Předsednictvo hnutí ANO schválilo odložení republikového sněmu kvůli koronavirové epidemii, zatím na neurčito. Původně byl plánován na konec ledna. Vedení ANO také rozhodlo o přijetí pěti nových členů, které navrhla jihomoravská organizace hnutí. Sdělil to hlavní manažer ANO a poslanec Jan Richter. Jde o lidi, kteří byli členy letos zrušené brněnské organizace.

"Předsednictvo hnutí ANO na svém úterním jednání schválilo odložení plánovaného republikového sněmu z důvodu aktuální epidemické situace. Znovu tento bod otevřeme na lednovém jednání a věřím, že už nám situace dovolí najít nějaký brzký termín," uvedl Richter.

Střední a vysoké školy se dnes v omezené míře znovu otevírají pro žáky a studenty. Vrátit se do nich může zhruba 91 000 žáků závěrečných ročníků a kolem 199 000 dětí z dalších ročníků středních odborných škol a učilišť, kde se obnoví praktická výuka pro skupiny do 20 lidí.

Se stejným omezením se od dnešního dne může konat i praktická výuka pro studenty posledních ročníků vysokých škol.

Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) je po kontaktu s osobou s nemocí covid-19 v preventivní karanténě. Přizpůsobí tomu svůj program, pracovat bude on-line. ČTK to dnes oznámila tisková tajemnice horní komory Sue Nguyen.

"Cítím se dobře, žádné příznaky nemám. V tuto chvíli se můj pracovní program pouze přesouvá do online prostředí," uvedl v tiskové zprávě Vystrčil. ČTK řekl, že v izolaci bude nyní ve svém pražském služebním bytě.

Italská vláda chce, aby lyžařská střediska v Alpách zůstala kvůli koronaviru přes Vánoce a Nový rok zavřená, a plánuje přesvědčit i další alpské země, aby alespoň do ledna na své sjezdovky lyžaře také nepouštěly. Italský premiér o tom dnes jednal s šéfkou Evropské komise Ursulou von der Leyenovou. Francie dnes oznámila, že lyžování přes Vánoce nejspíš také neumožní, Rakousko chce v případě uzavření středisek získat finanční kompenzace pro jejich provozovatele.

Ve Francii se od soboty nově otevřou malé obchody, v polovině prosince se přidají kina, divadla a muzea. Pokud se situace kolem pandemie covidu-19 nezhorší, restaurace, bary a tělocvičny budou v provozu po 20. lednu, oznámil v úterý večer v televizním projevu k národu prezident Emmanuel Macron.

Co na pozitivní vývoj říká člověk, který před měsícem předpovídal tisíc mrtvých denně? Sledujte DVTV s evolučním biologem Jaroslavem Flegrem.

Pendleři pracující v Bavorsku nově nemusí absolvovat každotýdenní testování, bavorský nejvyšší správní soud dočasně nařízení zrušil.

V Německu se majitelé restaurací snaží zvýšit povědomí o tom, jak pandemie dopadá na jejich podnikání. Majitel jedné z frankfurtských restaurací vytvořil ve své uzavřené provozovně instalaci "Panda mie" z plyšových medvídků panda a lahví piva Corona, které mají jeho jediní plyšoví zákazníci na stolech před sebou.

Instalace medvíků panda nese název "Panda mie".

Instalace medvíků panda nese název "Panda mie". | Foto: Reuters

Přehled nejdůležitějších událostí:

Nepříznivě se v posledních týdnech vyvíjejí statistiky v Turecku, kde se celkový počet infikovaných blíží hranici půl milionu. Za poslední den zemřelo 161 lidí nakažených koronavirem, nejvíce od začátku epidemie, a obětí má tak 82milionová země už přes 12 600.

Nových případů nákazy přibylo za 24 hodin 7381, což je také nebývale vysoký počet vzhledem k tomu, že turecké úřady do statistik zahrnují pouze nakažené s příznaky covidu-19. Celkový počet pozitivních testů je tedy nejspíš několikanásobně vyšší.

Hygienici do večera potvrdili zatím 3151 případů covidu. Je to zhruba o 500 víc než za stejnou dobu minulé úterý, na kdy ale připadal státní svátek 17. listopadu. Za dobu trvání epidemie se v Česku nakazilo už téměř půl milionu lidí - laboratoře odhalily od začátku března 499 831 případů nákazy. Přes 80 procent pozitivně testovaných se už vyléčilo, aktuálně nakažených je v zemi přes 85 600, většina z nich má mírný průběh nemoci. Vyplývá to z aktuálních údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

I v těch největších mrazech bude třeba třídy alespoň o přestávkách vyvětrat. Podle vědců právě toto vedle roušek pomůže omezit nákazu covidem ve školách:

Americký akciový index Dow Jones v úterý poprvé v historii překročil hranici 30 000 bodů. Za růstem akcií stojí pokroky při vývoji vakcíny proti covidu-19 i zpráva, že americký prezident Donald Trump pověřil svůj tým, aby zahájil práce na předání moci nově zvolenému prezidentovi Joeu Bidenovi.

V Itálii zemřelo za poslední den 853 lidí nakažených koronavirem, což je nejvíc od konce března, kdy v zemi vrcholila jarní vlna pandemie covidu-19. Informovalo o tom v úterý ministerstvo zdravotnictví. Nově odhalených případů infekce ale nyní přibývá o něco pomaleji: za 24 hodin bylo pozitivních testů přes 23 000, ještě před týdnem to bylo více než 32 000.

V šedesátimilionové zemi se zatím virem SARS-CoV-2 nakazilo 1,46 milionu lidí, aktuálně nakažených je podle statistik zhruba 800 000 osob.

Organizace ŽIVOT 90 a Gerontologický institut vyzývají k vytvoření společných bezpečných setkávacích prostor pro starší lidi a jejich blízké. Izolace a omezení pohybu mají podle nich velký vliv na psychiku i zdravotní stav seniorů i seniorek a patří k velmi závažným problémům, které momentálně starší populaci sužují. Organizace ŽIVOT 90 a Gerontologický institut proto žádají ředitele a ředitelky pečujících zařízení, aby vzniklou tíživou situaci řešili ve prospěch svých klientů a klientek. 

"V domovech pro seniory zůstali lidé 5 měsíců bez možnosti návštěv, někde nebylo umožněno ani rozloučení s lidmi umírajícími. Plošný zákaz vycházení nemusí být vhodným opatřením především, když zařízení nemá terasu ani zahradu, a klientkám a klientům tak nelze v dostatečné míře zajistit pobyt na čerstvém vzduchu," uvádí Jan Lorman, ředitel Gerontologického institutu.

Na budově Fakultní nemocnice Brno od úterních 17:00 do 21:00 svítí takzvané Světlo lékařům složené ze symbolů srdce a baterie. Akce u příležitosti světového dne štědrosti a dobrých skutků Giving Tuesday má vyjádřit vděk a podporu zdravotníkům, kteří se potýkají s koronavirovou pandemií. Srdce ztělesňuje dobro a energie představuje potřebnou energii, uvedla v tiskové zprávě Zuzana Kantorová za Asociaci společenské odpovědnosti, která akci pořádá.

Brno si chce ponechat záložní nemocnici na výstavišti nejmíň do konce ledna, řeší ale financování nezbytných nákladů. Řekla to v úterý primátorka Brna Markéta Vaňková (ODS). Týdenní náklady na elektřinu, vytápění a podobně jsou kolem 130 000 korun, město se o ně chce na třetiny podílet s krajem a Fakultní nemocnicí Brno. Záložní nemocnice s 300 lůžky je na výstavišti pro pacienty s koronavirem jako pojistka, kdyby nemocnice v kraji neměly dost lůžek. Zatím tam ale nikdo neleží.

Španělské ministerstvo zdravotnictví zveřejnilo plán, podle něhož chce začít od ledna očkovat proti covidu-19 nejprve klienty i personál domovů pro seniory, zdravotníky a hendikepované závislé na intenzivní péči. Podobné návrhy zaznívají i z jiných zemí. Španělský vědec Jorge Rodríguez ale míní, že kritériem pro očkování populace by měla být i četnost kontaktů, napsal  list El País.

České dráhy obnoví od příštího týdne část regionální dopravy. Plný provoz by měl začít v Pardubickém a Královéhradeckém kraji, dopravu v Moravskoslezském kraji doplní tzv. školní vlaky. V ostatních krajích zůstává provoz nadále omezen, informovaly České dráhy. Obnovování dálkové dopravy zatím dráhy neoznámily.

V září a říjnu oznámilo hromadné propouštění 41 zaměstnavatelů. O místo by tak mělo přijít zhruba 3100 zaměstnanců. Dvě pětiny z nich jsou v Moravskoslezském kraji. Vyplývá to z údajů, které poskytlo generální ředitelství úřadu práce. Rušit místa se chystá od března i Česká pošta, výpověď by mělo dostat asi 1500 lidí.

V říjnu záměr propouštět oznámilo úřadům práce 20 zaměstnavatelů. Dotknout se to má 1844 pracovníků. Ve srovnání se stejným měsícem loni je firem o sedm víc, upřesnila mluvčí úřadu Kateřina Beránková. Propouštěných zaměstnanců bylo před rokem ale o 506 méně. V září pak ohlásilo úřadu 21 podniků propouštění 1242 pracovníků.

Malé a střední pivovary na jihu Moravy doufají v ohlášený přesun České republiky na stupeň tři protiepidemického systému (PES). Tržby všech pivovarů se propadly, u některých firem až na pouhých deset procent obvyklého objemu piva prodaného v tomto období.

"Od začátku týdne u nás konečně zavládl mírný optimismus, po měsíci jsme znovu zapli varnu, kotel topí a pivo se vaří. Vyprodali jsme většinu piva, které jsme měli od září. Znovu máme všichni úsměv na tváři a doufáme ve třetí stupeň," poznamenal obchodní ředitel Slavkovského pivovaru Zdeněk Vlček.

V pondělí dosažený třetí stupeň rizika protiepidemického systému PES, podle kterého se má řídit uvolňování a zpřísňování opatření, byl i s novou mírnější metodikou dosažen díky hraniční hodnotě pozitivity testů. Na facebooku to napsal Jan Kulveit, který je jedním z hlavních tvůrců tohoto rizikového skóre. Další jeho spoluautoři potvrdili, že s nimi metodická změna, která nově započítává i PCR testy jako potvrzení antigenního testování, nebyla konzultována. Varují ale před rychlejším rozvolňováním v jejím důsledku.

Německá spolková vláda plánuje v prosinci v případě předpokládaného prodloužení koronavirových restrikcí poskytnout dotčeným podnikům další finanční pomoc v objemu kolem 17 miliard eur (zhruba 446 miliard Kč). Informovala o tom agentura DPA s odvoláním na zdroje z vládních kruhů.

Šéfové spolkových zemí se v pondělí večer dohodli, že stávající omezení zavedená proti šíření pandemie prodlouží do 20. prosince. Konečné rozhodnutí má padnout ve středu na jejich poradě s kancléřkou Angelou Merkelovou. Původně měly mít restaurace a volnočasová a kulturní zařízení zavřeno jen do konce listopadu.

Podniky se s druhou vlnou pandemie vypořádaly výrazně lépe než s první. Zatímco na jaře si 80 procent firem stěžovalo na znatelné až vysoké ztráty, nyní je to zhruba polovina (53 procent). Vyplývá to z listopadového průzkumu Česko-německé obchodní a průmyslové komory (ČNOPK) mezi stovkou firem.

V Polsku v nadcházející zimní sezoně budou moci při dodržování přísných hygienických předpisů fungovat lyžařské vleky a lanovky. Oznámil to vicepremiér Jaroslaw Gowin. Milovníci zimních sportů ale musejí počítat s tím, že až do půlky ledna se na horách nebudou moci ubytovat, penziony a hotely budou muset mít kvůli protikoronavirovým opatřením nadále zavřeno. Hotely a penziony musejí pro turisty zůstat zavřené do 17. ledna. 

V Krajské nemocnici T. Bati ve Zlíně se jako v jediné ze čtyř krajských nemocnic tento týden začínají opět dělat i neakutní operace. Dosud byly pozastavené, lékaři se kvůli velkému množství pacientů s koronavirem soustředili jen na akutní operace. V tomto týdnu se začínají rozbíhat zejména urologické výkony, vedle akutních operací nebo onkologických výkonů se začínají provádět například i laparoskopické operace prostaty nebo jednoduché operace ledvin a močového měchýře.

Odvětví bazénů a bazénových center vládní restrikce omezí na nejdelší dobu. Letos jsou již uzavřena 118 dní, podle pětistupňového protiepidemického systému (PES) se s obnovením jejich provozu nedá ještě dlouho počítat. Bez pomoci státu sektor zanikne. Podnikatelské svazy navrhly ministerstvu průmyslu a obchodu vznik dotačního programu COVID bazény.

Občanští demokraté vyzvali ministerstvo školství k zajištění peněz na mimořádný příspěvek školám, které zajišťovaly péči o děti například zdravotníků, hasičů nebo policistů. Uvedli to v dnešní tiskové zprávě. Tato zařízení byla v provozu i v době, kdy většina škol byla kvůli koronavirové epidemii uzavřena. 

"Vyzýváme ministerstvo školství, aby poskytlo těmto školám zvláštní příspěvek, který by ocenil všechny učitele i nepedagogické pracovníky, kteří se v období koronavirové krize postavili všem výzvám čelem a zajistili hlídání dětí tak, aby mohli být pracovníci v první linii k dispozici těm, na které přímo či nepřímo dopadla nemoc covid-19," uvedl místopředseda ODS Martin Baxa.

Ve středu se po několika týdnech výuky na dálku v omezené míře otevřou střední školy. Vrátit se do nich bude moci zhruba 91 000 žáků závěrečných ročníků a kolem 199 000 dětí z dalších ročníků středních odborných škol a učilišť, kde se obnoví praktická výuka. V řadě škol budou mít ale studenti část výuky na dálku a další předměty ve škole. Důvodem je podmínka zachování stejného kolektivu žáků ve třídě, což se podle ředitelů zejména u volitelných předmětů maturantů dá stěží dodržet. Obnoví se rovněž individuální výuka v základních uměleckých školách, některých jazykových školách a praktická výuka posledních ročníků vysokých škol.

Filmoví producenti, distributoři a provozovatelé kin žádají ministra zdravotnictví, aby přeřadil kina do třetího stupně opatření v protiepidemickém systému PES. Kina jsou uvedená v rubrice kultura, a tam spadající zařízení by se měla otevírat pro omezený počet diváků až ve druhém stupni. Zástupci filmového průmyslu ale žádají, aby se kina mohla otevřít už ve třetím stupni jako restaurace. Uvedli to ve společné tiskové zprávě, kterou má ČTK k dispozici.

Celoevropské filmové dny Lux Film Days se letos v ČR uskuteční od 26. do 30. listopadu. Odehrají se on-line a nabídnou zdarma virtuální návštěvu kin. Program uvede snímky nominované na Filmovou cenu LUX udělovanou každoročně Evropským parlamentem. V rámci LUX Film Days bude představena nová podoba ocenění s pozměněným názvem LUX - evropská filmová cena diváků.

V kompenzacích pro stavební firmy postižené jarními opatřeními proti šíření koronaviru vyplatila vláda necelých 700 milionů korun. Na podzim by měly být náhrady nižší, zhruba 200 až 300 milionů korun. Příspěvky navíc nebudou vypláceny plošně. Na on-line konferenci Setkání lídrů českého stavebnictví to dnes řekl ministr průmyslu a obchodu a vicepremiér Karel Havlíček (za ANO).

"Na jaře byly kompenzace přesně po dobu nouzového stavu. Vynaložili jsme na to 650 až 700 milionů korun. Byl to jakýsi příplatek za to, že firmy fungovaly ve specifické době, kdy měly problémy s nedostatkem zaměstnanců, hlavně těch zahraničních. Proto jsme plošně zavedli tento motivační režim," uvedl Havlíček.

Na vysokých školách bude možné se učit a zkoušet na dálku kvůli epidemii koronaviru i v dalším roce. Školy budou moci také upravovat harmonogram studia a termíny přijímacích zkoušek. Počítá s tím novela vysokoškolského zákona, kterou dnes prezident Miloš Zeman podepsal. 

V Plzeňském kraji přibylo v pondělí 219 nových případ koronaviru. Je to od začátku října nejmenší pondělní přírůstek. Od začátku pandemie se v kraji potvrdila nákaza v 27 353 případech a zemřelo 378 lidí, kteří onemocněli nemocí covid-19, uvádí ministerstvo zdravotnictví. Z celkového počtu úmrtí jich připadá 202, tedy víc než polovina na listopad.

Bývalý vrcholný představitel české armády i NATO Petr Pavel v úterý jednal s premiérem Andrejem Babišem (ANO) o vyhodnocení reakce státu na druhou vlnu koronaviru. Pavel předsedovi vlády nabídl své zapojení do revize. Sejde se proto nyní s ministrem zdravotnictví Janem Blatným (za ANO), který od Babiše revizi kroků dostal za úkol.

Hodnocení epidemiologické situace jednotlivě v krajích bude podle protiepidemického systému (PES) možné až při stupních dvě a jedna z pětibodové škály. V těchto stupních bude možné v krajích také samostatně rozvolňovat nebo přijímat opatření. Sdělil to v úterý Kryštof Berka z tiskového oddělení ministerstva zdravotnictví. Nyní celostátně platí stupeň pohotovosti čtyři.

Dva odběrové týmy jihomoravských hasičů provedly za měsíc působení kolem 500 stěrů na covid-19. Do terénu vyjíždí téměř každý den. Týmy hasičů ve druhé polovině října posílily odběrovou kapacitu v Jihomoravském kraji.

"Posádky vždy den předem od krajské hygieny dostanou rozpis, kam mají jet. Jezdí po celém kraji, ve všední dny, někdy i o víkendech," uvedl mluvčí hasičů Jaroslav Mikoška.

Evropská komise dojednala smlouvu s americkou firmou Moderna, která státům Evropské unie zajistí až 160 milionů dávek vakcíny proti covidu-19. Oznámila to předsedkyně EK Ursula von der Leyenová, podle níž unijní exekutiva schválí smlouvu ve středu. Komise tak má v rámci společných nákupů unijních zemí již šestý kontrakt a jedná o sedmém.

Americká firma minulý týden uvedla, že testování prokázalo u její očkovací látky úspěšnost 94,5 procenta. Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) již zkoumá žádost o podmíněnou registraci této vakcíny pro unijní trh. Podle von der Leyenové by ji agentura mohla stejně jako očkovací látky firem Pfizer a BioNTech, která má podobnou účinnost, schválit již v polovině prosince.

Více než 3000 studentů zlínské Univerzity Tomáše Bati se bude moci v souvislosti s uvolňováním opatření kvůli epidemii koronaviru od středy vrátit k prezenční výuce. Na univerzitě letos studuje přes 10 000 studentů.

"Z posledních ročníků bakalářských programů se nám vrací zhruba 1500 studentů, u magisterských je to 1200 studentů. Doktorandů se může vrátit až 460," uvedl prorektor pro pedagogické záležitosti univerzity Lubomír Beníček.

Dvacítka sociálních zařízení, která zřizuje Kraj Vysočina, získala přes 21 milionů korun státní dotace na náklady spojené s koronavirem. Podle hejtmana Vysočiny Vítězslava Schreka (ODS) by částka měla pokrýt veškeré dosud odhadované zvýšené náklady a nižní výnosy zařízení, která se starají o seniory nebo o nemocné.

Návrat maturantů je nedomyšlený a nedává logiku. Myslí si to ředitel Matičního gymnázia v Ostravě Ladislav Vasevič. Vadí mu především nařízení, že se třídy nesmějí ve škole potkávat. Výrazně to podle něj komplikuje organizaci výuky. Některé semináře, které se běžně konají pro několik tříd, tak budou muset ve škole živě přenášet. 

"Z metodiky jsme zklamáni. Když už byli žáci nejvyšších tříd posláni do školy, mělo by být povoleno promíchávání tříd. Nemůžeme zabránit tomu, aby se děti potkávaly před školou či po vyučování. Navíc pedagogové mezi třídami přecházejí. Kontakt při prezenční výuce prostě nejde odbourat. Opatření nemá logiku, je nedomyšlené pro praxi. Je děláno někde od stolu," řekl Vasevič s tím, že metodická doporučení jsou nerealizovatelná. "Jako většina ředitelů hledáme alternativu, jak výuku zajistit," doplnil.

V Pardubickém kraji stoupl počet nakažených lidí za 48 hodin o 214. Nových případů v poslední době ubývá. Od jara se koronavirus prokázal u 21 222 lidí. Vyplývá to z údajů krajské hygieny. Data jsou k dnešním 8:00.

Kvůli covidu v kraji zemřelo 199 lidí, což je o 11 úmrtí víc než před dvěma dny. Z covidu-19 se dosud uzdravilo 11 456 lidí. První případ se v kraji prokázal u staršího muže 10. března.

Královéhradecký kraj má nejvyšší denní přírůstek potvrzených nákaz za více než týden. Mezi pondělním a dnešním dopolednem stoupl počet těchto případů o 410 na 26 846, před týdnem činil nárůst 314 a v úterý 10. listopadu 166. Aktuálně nemocných bylo k dnešku 2663, o 94 více než v pondělí, ale o 1231 méně než před týdnem, vyplývá ze sdělení Krajské hygienické stanice v Hradci Králové. Údaje jsou k 09:00. Aktuálně nemocných dnes bylo zhruba půl procenta z celkového počtu obyvatel kraje.

V čínském městě Tan-tung, které leží u hranic se Severní Koreou, stojí řada továren vyrábějících obleky a pomůcky chránící proti koronaviru. Pláště odsud putují do Velké Británie i Německa. Jak však nyní zjistil britský deník The Guardian, v továrnách pracuje i mnoho Severokorejců, často žen.

Skupina Praha Vaccines napadla u soudu rozhodnutí, kterým vláda znemožnila, aby se v závodě firmy v Bohumili u Prahy vyráběla vakcína proti dětské obrně. V žalobě argumentuje také dopisem z května 2018 tehdejšího náměstka ministra zdravotnictví Romana Prymuly, kterým o možné výrobě vakcíny firmou Praha Vaccines informoval Světovou zdravotnickou organizaci (WHO). Napsal to dnes server SeznamZprávy.cz, podle kterého může věc dospět k arbitráži proti ČR. Ministerstvo zdravotnictví uvedlo, že navrhlo zamítnutí žaloby.

Španělský král Felipe VI. odešel do izolace poté, co se v neděli dostal do blízkého kontaktu s osobou nakaženou koronavirem. Izolace má trvat deset dní, král se nechá na koronavirus otestovat. Španělsko je po Francii druhou zemí Evropské unie v počtu nakažených od začátku epidemie, šíření nákazy v zemi ale zpomaluje.

Španělský král Felipe VI. pronáší projev k národu.

Španělský král Felipe VI. pronáší projev k národu. | Foto: Reuters

Premiér Andrej Babiš (ANO) by si přál, aby stát umožnil deset dní až týden před Vánoci všem občanům dobrovolně a zdarma podstoupit antigenní test na covid-19. Uvedl to při dnešním slavnostním zahájení velitelského shromáždění náčelníka generálního štábu. Armádě při té příležitosti poděkoval za klíčovou roli při zvládání koronavirové epidemie. Očekává, že vláda vojáky při případném antigenním testování znovu osloví.

Babiš o testech mluvil v souvislosti se strategií antigenního testování. Považuje za nutné, aby ji ministerstvo zdravotnictví předložilo co nejdříve. "Byl bych velice rád, abychom tuto výzvu zvládli do Vánoc, abychom umožnili všem občanům aspoň týden nebo deset dní před Vánoci se nechat dobrovolně a zdarma testovat antigenními testy," uvedl Babiš.

V Moravskoslezském kraji přibylo v pondělí 416 lidí nakažených koronavirem, je to o 123 případů více než v neděli. O víkendu ale bývá počet nově nakažených obvykle nižší. Snížil se však podíl pozitivně testovaných. Vyplývá to z údajů takzvané chytré karantény, které dnes zveřejnil hejtman Ivo Vondrák (ANO).

"Byť došlo k očekávanému nárůstu nově pozitivně testovaných, tak pozitivním signálem je snížení procenta záchytu v množině testovaných - 17 procent," uvedl Vondrák.

Ve středních Čechách přibylo za pondělí 569 nově nakažených koronavirem. Jde o srovnatelný údaj s minulým pondělím. V kraji je aktuálně 10 312 nakažených. Od začátku pandemie se v regionu nakazilo 64 496 lidí, vyléčilo se 53 414. S nemocí covid-19 zemřelo v nejlidnatějším kraji republiky 770 lidí, vyplývá z informací na webu ministerstva zdravotnictví.

Jihomoravský kraj dává dnes otestovat na koronavirus 200 učitelů základních a středních škol v Kyjově a Strážnici na Hodonínsku. Testování je dobrovolné, řekl krajský radní pro zdravotnictví Jiří Kasala (ODS). Testování se uskuteční před rozvolněním opatření, po kterém se ve středu a v pondělí vrátí část žáků do škol. Pokud by se objevilo více nakažených učitelů, bude podle Kasaly na ředitelích a hygienicích, jaký určí další postup.

O závěrečné zkoušky v autoškolách bez možnosti jízd je v Královéhradeckém kraji mizivý. Někteří zástupci autoškol označili povolení zkoušek za těchto podmínek, navíc po měsíčním uzávěře, za nesmysl. Autoškoly v hradeckém kraji jsou pod tlakem uchazečů, dobíhá totiž ještě první vlna koronaviru.

Rusko dnes oznámilo 24 326 nových případů nákazy koronavirem a rekordních 491 úmrtí za uplynulý den, což je vůbec nejvyšší počet za jediný den od začátku pandemie, uvedla agentura TASS s odvoláním na operativní štáb. O den dříve to bylo rekordních 25 173 nově potvrzených případů nákazy a 361 úmrtí.

Návrhem senátorů na zrušení vládních omezení pro maloobchod zavedených kvůli šíření koronaviru se jako soudce zpravodaj bude zabývat Jaroslav Fenyk. Místopředseda Ústavního soudu návrh dostal na stůl podle rozvrhu práce. Rozhodovat o výsledku bude plénum, tedy sbor všech 15 soudců a soudkyň. Na svém webu soud zveřejnil plné znění senátního návrhu.

Počet nově potvrzených případů covidu-19 v Olomouckém kraji nadále klesá. Za pondělí přibylo 267 případů, minulý týden v pondělí jich bylo 470. Pod hranicí 500 případů se statistiky drží od 12. listopadu, pokles v posledních dnech je ještě zřetelnější, vyplývá z údajů ministerstva zdravotnictví. V souvislosti s touto nemocí je evidováno 473 případů úmrtí, za poslední týden se počet obětí drží po desítkou případů denně.

Argument o otevření prodejen střeliva kvůli africkému moru prasat je podle Jakuba Novotného z prodejny zbraní Beareka absurdní. Myslivci si mohli už před pondělním otevřením obchodů střelivo vyzvedávat po objednání v e-shopu. Většina z prodejců podle něj otevřela, výjimkou pro otevření ale přišly obchody o kompenzace, dodal. Prodeje střeliva jsou nadále ztížené, zákazníci mají propady v příjmech a jsou zavřené střelnice, dodal.

Ve Zlínském kraji přibylo v pondělí 249 potvrzených případů nákazy novým koronavirem. Je to méně než v neděli, kdy bylo 159 nových případů, po zpětné úpravě statistiky uvádějí 158 případů. Minulé pondělí bylo 353 případů, po zpětné úpravě 351. V kraji se od začátku epidemie nakazilo 34.344 lidí, aktuálně nakažených je 4912 lidí, v pondělí ráno jich bylo 5242, vyplývá z údajů ministerstva zdravotnictví.

V Libereckém kraji za pondělí přibylo 228 nových případů nákazy nových koronovirem, před týdnem jich bylo 286. Skóre v protiepidemickém systému PES zůstalo v kraji i za celou zem na 57 bodech, druhý den je tak ve třetím z pěti stupňů. Opatření ale platí pro čtvrtý stupeň. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

V Ústeckém kraji za pondělí přibylo 201 případů nákazy koronavirem, o 66 méně než před týdnem. Vyplývá to z údajů krajské hygienické stanice. Krajská samospráva ukončí pracovní povinnost všem žákům maturitních ročníků.

V pondělí přibylo v Praze 322 potvrzených případů koronaviru. Je to více než oba víkendové dny, kdy se testuje méně, ale zároveň je to pokles zhruba o 50 případů proti předchozímu pondělí. Rizikové skóre protiepidemického systému PES zůstalo v metropoli na 45 bodech, nadále tak je ve třetím z pěti stupňů, podle kterých se řídí opatření proti nákaze. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Hoteliéři v největším krkonošském středisku Špindlerův Mlýn věří, že o tradiční vrchol sezony, kterým je silvestrovský týden, kvůli epidemii koronaviru nepřijdou. Obavy mají zejména z toho, že nepřijede zahraniční klientela. Zatím je obsazenost silvestrovských pobytů velmi slabá, řekl majitel ubytovacího portálu spindleruv-mlyn.com Martin Jandura.

Skiareál Špindlerův Mlýn

Skiareál Špindlerův Mlýn | Foto: Skiareál Špindlerův Mlýn

V Německu přibylo za posledních 24 hodin 13.554 případů nákazy koronavirem. Je to o něco méně než minulé úterý, uvedl dnes podle agentury DPA Institut Roberta Kocha (RKI).

Počet nakažených covidem-19 začal v zemi razantně stoupat v říjnu a před dvěma týdny se ustálil na vysokých hodnotách. Trvalejší pokles po částečném uzavření ekonomiky zatím nenastal.

V pondělí přibylo v Česku 4377 potvrzených případů nákazy koronavirem, zhruba o tisícovku méně než před týdnem v pondělí. Oproti neděli je nových případů asi o 2900 více, o víkendu se ale méně testuje.

Nakažených je aktuálně přes 83 000 lidí, většina má mírný průběh nemoci, hospitalizovaných bylo v neděli 5296 pacientů, o 125 méně než v sobotu. Počet úmrtí s covidem-19 stoupl na 7360. Vyplývá to z aktuálních informací na webu ministerstva zdravotnictví.

Británie od poloviny prosince zkrátí karanténu pro přijíždějící z rizikových zemí. Nově bude trvat jen pět namísto nyní platných 14 dnů. Po jejich uplynutí si jedinec na vlastní náklady nechá provést koronavirový test a pokud bude výsledek negativní, bude smět opustit byt. 

Z Prahy dnes ráno odletí do Arménie vojenský speciál s českou pomocí této zakavkazské zemi. Na palubě airbusu bude 100 000 jednorázových roušek a 43 000 ochranných rukavic. Arménie požádala o pomoc prostřednictvím Evropské unie kvůli zhoršení epidemie nemoci covid-19.

Francie za posledních 24 hodin zaznamenala 4452 potvrzených případů nákazy koronavirem. To je nejnižší denní přírůstek od 28. září, informovala agentura Reuters. Podle ní se tak zdá, že přísná opatření zavedená 30. října zabírají.

Celkem se ve Francii, která má 67 milionů obyvatel, virem SARS-CoV-2 nakazilo více než 2,1 milionu lidí. S covidem-19 zemřelo 49.232 nakažených, z toho 501 za posledních 24 hodin.

Australské aerolinky Qantas chtějí v budoucnu vyžadovat od pasažérů mezinárodních letů očkování proti koronaviru. Australskému televiznímu kanálu Channel 9 to řekl šéf aerolinií Alan Joyce. Ten se zároveň domnívá, že vakcína proti covidu-19 se stane pro mezinárodní cestování "nezbytností".

"Zvažujeme změnu podmínek pro řekněme mezinárodní cestovatele, budeme žádat lidi, aby měli očkování před tím, než nastoupí do letadla," řekl Joyce v televizním pořadu A Current Affair. Na to podle něj dojde ve chvíli, kdy budou vakcíny proti SARS-CoV-2 široce dostupné. Zda se to bude týkat i vnitrostátních letů, zatím nechtěl odhadovat.

V šesti arabských zemích oblasti Perského zálivu se prokázal koronavirus u více než milionu lidí. Nejvíce postižená je Saúdská Arábie, která dnes podle agentury Reuters oznámila, že vakcíny proti covidu-19 budou zdarma pro všechny její občany.

Vláda se mimořádně sejde kvůli možnému zmírnění opatření proti covidu už v neděli, aby obchody či provozovny služeb případně mohly otevřít od pondělí. České televizi to dnes řekl ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Nynější hodnota rizikového skóre v protiepidemickém systému (PES) odpovídá třetímu stupni opatření, zatímco Česko se dnes na základě rozhodnutí vlády přesunulo z nejvyššího pátého stupně rizika teprve do čtvrtého. S poklesem stupně PES je spojeno i uvolňování opatření.

Ve Spojených státech se nadále zrychluje šíření koronaviru, Bílý dům však i přesto plánuje na příští týdny recepce a sváteční večírky. Před nimi dnes přitom Američany odrazoval šéf zdravotnické služby Jerome Adams, který upozornil, že se varování expertů před shromažďováním ve vnitřních prostorech týká všech lidí včetně obyvatel prezidentské rezidence, píše agentura Reuters.

Podle statistik listu The New York Times zaznamenaly USA za poslední týden v průměru přes 170 000 pozitivních testů na koronavirus za den, což je o 54 procent více, než činil průměr v předchozích dvou týdnech. Za neděli země registruje 142 000 nových případů, na konci víkendu však v USA stejně jako v řadě jiných zemí úřady hlásí pravidelně nižší údaje kvůli omezené činnosti laboratoří. Čísla za poslední den jsou

V Česku dnes do 18:00 přibylo zatím 1841 potvrzených případů nemoci covid-19, o 163 méně než minulé pondělí za stejnou dobu. Oproti neděli, kdy za celý den laboratoře evidovaly 1509 nakažených, je už nyní nárůst vyšší. O víkendu se ale obvykle testuje méně než ve všední den. Laboratoře v Česku provedly v neděli 6981 testů na koronavirus, zhruba o 2000 méně než ve stejný den před týdnem. Vyplývá to z aktuálních údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Na Vysočině dnes hygienici potvrdili 145 nových případů nákazy covidem-19, o polovinu méně než v neděli. V posledních čtyřiadvaceti hodinách zemřelo pět lidí, u nichž se tato nákaza potvrdila, v neděli nezemřel nikdo. V kraji teď má nemoc covid-19 v součtu 7879 lidí.

"Já bych řekl, že pokud by nízký stav, do 200 (nových případů v kraji) trval i v úterý a ve středu, tak už můžeme mluvit o tom, že je tu nějaký trend ke zlepšení, že už to není rovnováha," řekl Jiří Kos, ředitel sekce ochrany a podpory veřejného zdraví krajské hygienické stanice.

Se zprávami o pokroku ve vývoji vakcín roste naděje, že se podaří ukončit pandemii covidu-19. Na tiskové konferenci to dnes prohlásil šéf Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus. Zároveň varoval, že by se kvůli velkému zájmu o očkovací látky nemuselo dostat na chudé země.

"Díky nejnovějším pozitivním datům z testování vakcín je světlo na konci tohoto dlouhého, temného tunelu jasnější," uvedl Tedros Adhanom Ghebreyesus. Podle něj nyní existuje "reálná naděje", že se díky vakcínám a "osvědčeným" hygienickým opatřením podaří pandemii covidu-19 ukončit.

Uvalení karantény na školku není ničím výjimečným, například ve Zlínském kraji se s tím setkalo už 41 procent z nich.

Výběr dnešních událostí, které se týkají koronavirové krize:

Dnes zatím v ČR přibylo 1841 potvrzených případů covidu-19, o 163 méně než minulé pondělí do večera. Hospitalizovaných ubylo za den 125 na 5296.

Pravidelné testování klientů v domovech pro seniory vždy po pěti dnech by mělo skončit 4. prosince. Vyšetření pracovníků na koronavirus v pětidenních intervalech by se mělo provádět do konce nouzového stavu. Do té doby má trvat i zákaz návštěv v zařízeních.

Česko má ve společné dohodě států Evropské unie objednánu vakcínu proti covidu-19 od tří výrobců pro 5,5 milionu obyvatel. Zaplatí za ně 1,8 miliardy korun. O dalších milionech dávek jedná s dalšími výrobci.

Vláda zrušila nařízení, kterým zakázala nemocnicím poskytovat odkladnou péči. Nemocnice už mohou dělat plánované operace, musí mít ale zachovány zálohy pro pacienty s onemocněním covid-19.

Po skončení celostátní uzávěry 2. prosince se Británie vrátí ke třístupňovému systému, který bude přísnější než doposud jen v oblastech s vysokým výskytem koronaviru. V méně zasažených oblastech budou moci Britové opět chodit na sportovní zápasy, setkávat se venku, otevřou se obchody, tělocvičny a budou povolené volnočasové aktivity. Restauracím a barům se prodlouží otevírací doba do 23 hodin. Novinky dnes představil premiér Boris Johnson na tiskové konferenci.

Itálie eviduje už přes 50 000 úmrtí spojených s nemocí covid-19 a v Evropě je tak po Británii druhou zemí s takto vysokým počtem těchto úmrtí. Informovala o tom agentura Reuters. V celkovém počtu úmrtí spojených s covidem-19 je Itálie podle americké Univerzity Johnse Hopkinse šestá na světě.

Italská vláda zvažuje, že kvůli pandemii covidu-19 nechá o Vánocích ještě zavřené sjezdovky. Tento plán ale dnes kritizovaly severoitalské alpské regiony. Také slavní lyžaři Alberto Tomba a Federica Brignoneová vyzvali vládu, aby sjezdovky v zemi na Vánoce byly otevřené. Informovala dnes agentura ANSA.

Výrazné snížení podílu pozitivních testů bylo výsledkem započtení antigenních testů s výsledkem potvrzeným testem PCR v posledním týdnu. Díky tomu kleslo i skóre vypočítané v protiepidemickém systému PES. Na tiskové konferenci po jednání vlády to řekl ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Od dnešního dne je na základě rozhodnutí vlády Česko ve čtvrtém, druhém nejvyšším stupni rizika, protiepidemická opatření se mírně zmírnila. Dnešní hodnota 57 je poprvé na úrovni třetího stupně. Při setrvání na této úrovni po sedm dní bude navrženo další zmírnění opatření.

Pravidelné testování klientů v domovech pro seniory vždy po pěti dnech by mělo skončit 4. prosince. Vyšetření pracovníků na koronavirus v pětidenních intervalech by se mělo provádět do konce nouzového stavu. Do té doby má trvat i zákaz návštěv v zařízeních. Vyplývá to z nových nařízení ministerstva zdravotnictví a z usnesení vlády. Někteří experti ukončení testů i zákaz návštěv kritizují.

Premiér Andrej Babiš a ministryně financí Alena Schillerová budou jednat s předsedou Senátu Milošem Vystrčilem o projednávání daňového balíčku v Senátu ve středu odpoledne. Babiš to řekl novinářům po dnešním jednání vlády. Chtějí, aby Senát předlohu vrátil do sněmovny a vypustil z ní pozměňovací návrh Pirátů, který zvyšuje slevu na poplatníka.

Babiš: Ferjenčíkův návrh je neseriózní, chceme, aby ho Senát vypustil

Ministr zdravotnictví Jan Blatný.

Premiér chce jednat s předsedou Senátu Milošem Vystrčilem o změně daňového balíčku. Česko v protiepidemickém systému PES přešlo do 4. stupně. | Video: DVTV

Nanomasky, nanorespirátory a nanoroušky české výroby mají podle testů plzeňské firmy WPA Nanotechnologies účinnost vyšší než 95 procent. Výrobce nanomasek provedl test těsnosti devíti druhů používaných ochranných pomůcek pomocí cigaretového kouře, který má shodnou velikost částic, jako jsou ty virové, uvedl dnes v tiskové zprávě.

Běžná textilní rouška, kterou si lidé vyrábí doma, je podle testů firmy nejméně dostatečnou ochranou, protože má účinnost jen 8,12 procenta. "Zejména nejvíce ohrožené skupiny obyvatel, například onkologicky nemocní, senioři či lidé v první linii by tyto roušky neměli vůbec používat," uvedl mediální zástupce WPA Michal Štefl. Neuspokojivých výsledků podle WPA dosáhly také roušky rozeslané vládou seniorům (účinnost 76,26 pct), chirurgické roušky (85,60 pct) a respirátory FFP2 (91,89 pct). Naopak nanorouška české firmy Nano Medical má těsnost 96,50 procenta a účinnost nad 98 procent mají respirátor rozeslaný vládou seniorům, nanorespirátor české firmy Spurtex, FFP3 respirátor a nanomaska WPA.

Česko má ve společné dohodě států Evropské unie objednánu vakcínu proti covidu-19 od tří výrobců pro 5,5 milionu obyvatel. Zaplatí za ně 1,8 miliardy korun. O dalších milionech dávek jedná s dalšími výrobci. Na dnešní tiskové konferenci po jednání vlády to řekl ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO).

"V budoucnu budeme schopni testovat občany, kteří jsou dnes samoplátci, zdarma antigenními testy," řekl dnes po jednání vlády premiér Andrej Babiš (ANO). "Ještě dnes o tom budeme s ministrem zdravotnictví Blatným jednat," dodal Babiš,.

Bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula bude poradcem premiéra Andreje Babiše na úřadu vlády. Bude mít smlouvu jako ostatní poradci, řekl na tiskové konferenci po jednání vlády premiér a potvrdil informaci, kterou přinesly Parlamentní listy. Prymula byl ministrem zdravotnictví do 21. října. Odejít musel poté, co deník Blesk přinesl fotografie, jak vychází z restaurace, která měla být z nařízení vlády zavřená.

"Pan Prymula by mně měl radit ve zdravotnictví. Založil jsem tady takový zdravotnický NERV," řekl Babiš. Zkratkou NERV se označuje Národní ekonomická rada vlády. Návrhy tohoto poradního orgánu nejsou pro vládu závazné. "Bude mít nějakou smlouvu s úřadem, úplně stejnou jako s každým poradcem," dodal Babiš.

Pivovary nebudou muset ani v příštím roce platit spotřební daň za vylité nebo jim vrácené pivo. Vláda dnes schválila novelu, která tuto možnost prodloužila a upravila, sdělilo dnes tiskové oddělení ministerstva financí. Dosud platí výjimka do konce letošního roku. Za likvidované pivo budou mít pivovary nárok na vratku daně.

Vláda zrušila nařízení, kterým zakázala nemocnicím poskytovat odkladnou péči. Nemocnice už mohou dělat plánované operace, musí mít ale zachovány zálohy pro pacienty s onemocněním covid-19. Po dnešním jednání vlády to řekl ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Některé nemocnice už dnes uvedly, že s obnovením odkladné péče začaly.

Pražský magistrát odloží splátky nájemného podnikatelům postižených opatřeními proti šíření nemoci covid-19 a sídlících v městských prostorách. Město nebude rovněž účtovat úroky z prodlení platby nájemného. Po dnešním jednání pražské rady to řekl radní Jan Chabr (TOP 09). Opatření se týká obchodníků, kterým bylo znemožněno podnikat. Město podobné kroky učinilo již na jaře při první vlně pandemie koronaviru. Na všechna opatření proti covidu šly z městského rozpočtu dosud asi dvě miliardy.

Delší otevírací doba pro výdejní okna, která se ode dneška z 21:00 posunula na 23:00 vítají především řetězce rychlého občerstvení. Ostatním stravovacím provozům výrazně nepomůže, kvůli zavřeným divadlům, kinům a dalším zábavním zařízením se nedá očekávat zvýšený pohyb lidí v ulicích v pozdních večerních hodinách. Vyplývá to z ankety mezi gastronomickými podniky.

Nemocnice v hlavním městě začínají obnovovat plánované operace, které musely kvůli péči o pacienty s nemocí covid-19 zastavit. Vyplývá to z vyjádření, které  poskytli mluvčí nemocnic. Ministerstvo zdravotnictví v říjnu nařídilo nemocnicím omezit péči, kterou lze odložit. Záměrem bylo uvolnit lůžka pro pacienty s covidem-19. Národní koordinátor intenzivní péče Vladimír Černý v pátek uvedl, že tento týden bude nařízení ukončeno. Nemocnice by ale podle něj měly být schopny kapacitu pro pacienty s koronavirem v případě nutnosti vyčlenit.

Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně obnovuje část plánovaných operací, které před několika týdny zastavila kvůli šíření nemoci covid-19. Ortopedi začali například s dosud odkládanými artroskopickými operacemi, uvedla dnes v tiskové zprávě mluvčí nemocnice Dana Lipovská. Návrat k zastaveným plánovaným operacím chystá podle mluvčí Petry Veselé i znojemská nemocnice.

Radnice na Vysočině očekávají, že budou mít kvůli koronavirové epidemii podstatně nižší příjmy z vybraných daní i v příštím roce. V řadě měst budou zastupitelé schvalovat návrhy nového ročního rozpočtu na prosincových zasedáních. Podle pondělního průzkumu tyto návrhy většinou nezahrnují možné dopady daňového balíčku, který minulý týden schválila Sněmovna.

Pacienty někdy jen utěšujeme, jsou vyděšení, mediální masáž je obrovská. Děláme práci sanitářů, největší benefit je tak obyčejná starost a péče o pacienty. Na jaře jsme se báli, že nám kvůli covidu prodlouží školu, teď je to lepší, výuku se snaží fakulty zachovat, ale někdy to může být těžko zvládatelné, říká Nikol Mravcová, studentka 3. lékařské fakulty UK, která během krize pomáhá v nemocnici.

Medička: Pacienti jsou vyděšení, pracovní povinnost může být se školou nezvladatelná

Pacienty někdy jen utěšujeme, jsou vyděšení, mediální masáž je obrovská. Děláme práci sanitářů, největší benefit je obyčejná starost a péče o pacienty | Video: Daniela Drtinová, DVTV

V případě pravidel pro provoz lyžařských areálů a vleků se dnes zástupci ministerských expertních týmů a sektoru shodli na nutnosti nastavit funkční řízení front. Navrhne to Národní sportovní agentura s odborníky z odvětví. Konečné rozhodnutí bude na ministerstvu zdravotnictví. Ministerstvo průmyslu a obchodu to dnes uvedlo na Twitteru.

Přibývá studentů Fakulty humanitních studií zlínské univerzity, kteří v epidemii koronaviru pomáhají s výukou ve školách vyčleněných pro děti zdravotníků a dalších profesí i v rodinách zdravotníků. Pracují také v dětských domovech. K dnešnímu dni požádalo o pomoc sedm dětských domovů ze Zlínského kraje, Univerzita Tomáše Bati vyhoví všem.

Pětina pacientů z obavy před nákazou covidem-19 stále odkládá plánované prohlídky v ambulancích. Na jaře jich byla více než polovina, v některých oborech i víc. Podle předsedy České gastroenterologické společnosti a primáře Klinického a výzkumného centra pro střevní záněty Iscare Milana Lukáše na jaře první nebo pravidelné prohlídky odříkaly až dvě třetiny objednaných. Informoval o tom v tiskové zprávě.

Ordinace lékařů přitom na rozdíl od nemocnic žádné nařízené omezení péče neměly. Nemocnice musely odložitelnou péči omezit 29. října, ministerstvo připravuje mimořádné opatření, které jim umožní ji zase obnovit.

Indonésie dnes překročila půl milionu nakažených koronavirem od začátku epidemie. Počet mrtvých se zvýšil na 16 tisíc. Jižní Korea oznámila 271 nových případů infekce. Přes 300 nových případů koronaviru dnes oznámilo také hlavní město Japonska Tokio. V celé zemi přibylo 1519 případů a sedm úmrtí.

Čína pokračuje s masivním testováním v některých velkých městech. V Tiencinu, kde žije přes 12 milionů obyvatel, byly otestovány dva miliony lidí poté, co se ve městě vyskytlo pět nových případů infekce. 

Nemocnice v Moravskoslezském kraji se středoškolským studentům, kteří ve zdravotnických zařízeních nyní pomáhají, většinou pokusí umožnit návrat do škol, případně hledají kompromisní řešení. Studenti jim ale mnohde budou chybět.

V nemocnicích i sociálních zařízeních v regionu pomáhají stovky studentů, ať už na základě pracovní povinnosti, v rámci odborné výuky nebo jako dobrovolníci. Studenti posledních ročníků středních a vyšších odborných škol by se měli do tříd vrátit ve středu 25. listopadu.

Adventní trhy v Parku Výstaviště v Mladé Boleslavi letos kvůli epidemii koronaviru nebudou. Zrušena je také hromadná oslava Mikuláše, Silvestr na Staroměstském náměstí a Zvonění do nového roku, informovala dnes mluvčí magistrátu Šárka Charousková.

V nemocnicích v Královéhradeckém kraji stále chybějí kvůli nemoci, karanténě či ošetřování člena rodiny (OČR) stovky zdravotníků. Další výpomoc studentů posledních ročníků středních a vyšších odborných škol, kteří by se ve středu měli vrátit do tříd, je proto nezbytná. Vyplynulo to z dnešního vyjádření zástupců nemocnic v kraji. O pacienty s covidem se v regionu starají krajské nemocnice a státní Fakultní nemocnice Hradec Králové.

Ode dneška si mohou čtenáři Městské knihovny v Praze vyzvednout rezervované tituly v většině poboček prostřednictvím výdejových oken. V Ústřední knihovně na Mariánském náměstí v Praze 1 bude možné knihy rovněž půjčovat a vracet. Očekává se velký zájem.

"Dnes otvíráme na většině poboček výdejní okna, kam si čtenáři mohou přijít pro knihy, které si rezervovali a k nimž jim přišlo potvrzení, že je rezervace splněná a kniha je připravená k výdeji. Tato knihokna neslouží k půjčování nebo vracení knih," řekla mluvčí knihovny Lenka Hanzlíková.

Ve čtyřech nemocnicích Zlínského kraje je dnes 304 pacientů s koronavirem. V posledních dnech se jejich počet o jednotky zvyšuje, v porovnání se situací před dvěma týdny, kdy se počet pacientů blížil k 500, je jich však výrazně méně. V neděli bylo v krajských nemocnicích 298 pacientů, v sobotu o tři méně, v pátek 294, ve čtvrtek jich bylo 324. Mírně však ubylo pacientů na umělé plicní ventilaci, je jich 36, v neděli jich bylo o čtyři více, v sobotu 42. Celkově je na lůžkách intenzivní péče 49 covid pozitivních pacientů.

Brno dnes vzhledem k chystanému návratu dalších ročníků do škol pokračuje v testování učitelů a družinářů na covid-19. Další termín je v plánu ve čtvrtek, následně další pondělky. Na tiskové on-line konferenci to dnes uvedl náměstek primátorky Petr Hladík (KDU-ČSL). S testováním učitelů v Brně začali minulé pondělí, tehdy se přišlo otestovat 53 lidí, všechny testy byly negativní.

Ve středních Čechách přibylo podle dat ministerstva zdravotnictví za víkend 500 nakažených covidem. Jde o srovnatelný nárůst jako o předchozím víkendu. Nyní je v regionu 10 759 aktivních případů nákazy. Od začátku pandemie se nakazilo 63 921, s nemocí zemřelo 750 lidí, vyplývá z informací na webu ministerstva.

Největší knihovny v Plzeňském kraji se připravují na otevření výdejových okének na knihy. Vydávat čtenářům objednané knihy u výdejového okénka jim ode dneška umožňuje rozvolnění protiepidemických opatření. Knihovny jsou zavřené od 22. října. Studijní a vědecká knihovna otevře okénka v úterý v poledne, Knihovna města Plzně na zprovoznění pracuje a také by chtěla okénka na svých pobočkách otevřít v úterý. Zájem lidí o půjčování knih je veliký, potvrdily mluvčí vědecké knihovny Marcela Košanová a ředitelka městské knihovny Helena Šlesingerová.

Žádosti evidované ministerstvem průmyslu a obchodu u druhé výzvy programu COVID nájemné přesáhly dvě miliardy korun. Podnikatelé zasažení v souvislosti s koronavirem, kteří chtějí získat příspěvek na komerční nájem za třetí čtvrtletí, dosud dokončili a podali 11 170 žádostí za zhruba miliardu korun. K proplacení bylo zatím schváleno asi 5300 žádostí za 538,1 milionu korun. Příjem žádostí byl spuštěn 21. října, potrvá do 21. ledna. Na program jsou vyčleněny tři miliardy korun.

Někteří studenti středních a vyšších odborných škol v Ústeckém kraji, kteří pomáhají v sociálních zařízeních s péčí o pacienty, budou pomáhat i nadále.  Pracovní povinnost nařízená hejtmanem má podle ministerstva školství přednost před výukou, která studentům středních a vyšších odborných škol začne ve středu.

Jako naprostý nesmysl hodnotí majitelé autoškol v Olomouckém kraji povolení závěrečných zkoušek po měsíčním uzavření těchto škol. Studenti si podle nich po tak dlouhé pauze ke zkouškám netroufnou a dokoupit si budou muset cvičné jízdy. Ty však dosud podle nich povolené nejsou. Autoškoly přitom už kvůli první vlně koronaviru čelí velkému nátlaku uchazečů, některé z nich zastavily kvůli tomu i příjem žádostí. Situace je postihuje i finančně, nucené uzavření vyčíslují jejich majitelé na statisíce korun.

Pacientů s koronavirem ve srovnání s minulými týdny v kladenské nemocnici neubývá, hospitalizováno je jich kolem 60. Nemocnici chybí osm desítek zdravotníků napříč všemi odděleními. "Na vybraných odděleních vypomáhají studenti ze Střední zdravotnické školy a Vyšší odborné školy zdravotnické Kladno, studenti z Fakulty biomedicínského inženýrství ČVUT Kladno, medici a armáda," sdělila mluvčí kladenské nemocnice Hana Plačková.

Okny v přízemí, ale i přes dveře vestibulu začaly od pondělí v Olomouckém kraji po více než měsíční pauze opět putovat knihy za svými čtenáři. Podle ředitelů knih je zájem veliký, na některých místech čtenáři hladoví po knížkách objednávkový systém doslova zavalili. Knihovny evidují objednávky i ve stovkách. Lidé si knihy půjčují přes on-line katalog, nachystány je mají většinou následující den.

Skupina 63 senátorů napadla u Ústavního soudu vládní omezení pro maloobchod zavedená proti šíření koronaviru. Opatření by podle nich měla být zrušena, protože jsou diskriminační a znamenají likvidaci menších prodejen a podnikatelů. V ústavní stížnosti, kterou podali v sobotu 21. listopadu, poukazují na nejasnosti ohledně toho, proč některé malé podniky musí zůstat zavřené, zatímco jiné mají výjimku. Sdělila to tisková tajemnice Senátu Sue Nguyen. Na podání ústavní stížnosti upozornil Deník N.

V Ústeckém kraji přibylo za neděli 168 případů nákazy koronaviru, je to o 53 méně než za neděli o týden dřív. Vyplývá to z údajů krajské hygienické stanice. Číslo je také nejnižší za uplynulý týden. O víkendech se ale obvykle méně testuje než ve všední dny. V kraji pokračuje testování v sociálních zařízeních, v domech s pečovatelskou službou.

Ve Zlínském kraji přibylo v neděli 159 potvrzených případů nákazy novým koronavirem. Je to méně než v sobotu, kdy bylo 256 nových případů, i v minulou neděli, kdy jich bylo 167, o týden dříve přibylo v neděli 365 nakažených. V kraji se od začátku epidemie nakazilo 34.093 lidí, vyplývá z informací ministerstva zdravotnictví.

Autoři už třetí protikoronavirové vakcíny zveřejnili údaje o její účinnosti na základě rozsáhlých testů: očkovací látka od vědců z britské Oxfordské univerzity poskytuje 70procentní ochranu, píše server BBC. Je to méně než u prvních dvou - vyvíjí je americké firmy Pfizer a Moderna - tato vakcína je ale mnohem levnější a praktičtější na skladování a přepravu. 

Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO) se uzdravila z nemoci covid-19 a tento týden se vrátí do úřadu. V pondělí ještě čeká na výsledky krevních testů. Dostálová to řekla serveru Blesk.cz. Nákazu koronavirem u ní test odhalil na počátku listopadu.

Pandemie zneužívají podvodníci s koronavirovými osvědčeními, píše pondělní deník Mf Dnes. Prodávají falešná potvrzení o negativním výsledku testu na přítomnost viru a je obtížné je odhalit, varuje list. 

Strach lidí navštívit v současnosti jakékoliv zdravotnické zařízení vede podle hepatogastroenterologa Petra Urbánka k poklesu preventivních prohlídek. Nemoci jako například hepatitida C se přitom rozvíjí velmi nenápadně, varuje lékař. 

V Praze v neděli přibylo 108 případů koronaviru, nejméně od konce srpna. Proti minulé neděli klesl denní nárůst pozitivních testů zhruba o 30. Aktuálně je v hlavním městě 8226 nakažených, 694 lidí s covidem-19 dosud zemřelo. Rizikové skóre protiepidemického systému PES kleslo k dnešku na 45 bodů, zůstalo ve třetím stupni.

Oproti jaru zmizela jakákoliv vize, to nás uvádí do beznaděje, říká psycholog Radek Ptáček o druhé vlně koronaviru. 

I v těch největších mrazech bude třeba alespoň o přestávkách vyvětrat veškerý vzduch ze tříd. Podle vědců právě toto vedle roušek pomůže omezit nákazu covidem ve školách. Ředitelé tak doporučují rodičům děti pořádně obléct.

V Libereckém kraji přibylo za neděli 55 nových případů covidu-19. To je takřka o polovinu méně než minulou neděli a nejméně skoro za dva měsíce. Nižší počet pozitivně testovaných lidí za 24 hodin byl v kraji naposledy 28. září, kdy bylo 51 nových případů, vyplývá z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

OPRAVA: Skóre v protiepidemickém systému PES, podle kterého se v Česku mění opatření proti onemocnění covid-19, kleslo k dnešku ze 62 na 57 bodů, dostalo se tak do třetího stupně.

Za neděli laboratoře v Česku prokázaly 1509 nových případů, nejméně od 28. září. Proti minulé neděli je to zhruba o 400 méně. Celkem se od března nakazilo přes 492 tisíc lidí, čtyři pětiny se vyléčily a 7196 pacientů s koronavirem zemřelo. Aktuálně se s nemocí potýká asi 87 tisíc lidí, většina má mírný průběh nemoci. Vyplývá to z dat na webu ministerstva zdravotnictví.

V Německu za poslední den přibylo 10 864 případů nákazy koronavirem. Údaj je o něco vyšší než minulé pondělí, kdy bylo hlášeno 10 824 nových infekcí. Podle agentury DPA o tom dnes informoval Institut Roberta Kocha (RKI). V pátek se nákaza potvrdila u 23 648 lidí, což byl zatím nejvyšší denní přírůstek. Víkendová bilance bývá nižší, protože se méně testuje a úřady také nedostávají údaje ze všech laboratoří.

Británie, Francie a Itálie oznámily další tisíce potvrzených případů koronaviru, dnešní bilance jsou však nižší než v sobotu. S odvoláním na úřady těchto zemí, které mají v absolutních číslech jedny z nejvyšších přírůstků infekcí v Evropě, o tom informovala agentura Reuters. Španělský premiér Pedro Sánchez ohlásil, že země začne od ledna s očkovacím programem.

Hygienici v neděli v Česku potvrdili zatím 895 případů koronaviru, asi o 150 méně než minulou neděli do večera. V mezitýdenním srovnání ale klesají také počty testovaných. Výrazně ubylo hospitalizovaných s nemocí covid-19, za den o 680 na 5421. Počet úmrtí s koronavirem se třetí den po sobě drží pod stovkou.

Spravedlivou distribuci finančně dostupných vakcín proti koronaviru SARS-CoV-2 chtějí zaručit představitelé největších ekonomik světa G20. Skupina se zároveň zavázala, že udělá vše pro to, aby pomohla ekonomikám tvrdě zasaženým pandemií covidu-19. "Vynaložíme veškeré úsilí na to, abychom zajistili spravedlivý přístup všem," uvedla G20 v prohlášení.

Nejsilnější ekonomiky se také zavázaly finančně podpořit mezinárodní projekt na distribuci vakcín COVAX, který musí do konce roku získat ještě šest miliard dolarů. Cílem projektu je distribuovat do konce roku 2021 po celém světě dvě miliardy vakcín.

"Hrozně zpomalujeme to, jak se zbavujeme druhé vlny, a zaděláváme si na problém po Vánocích, tedy na příchod třetí vlny. Dokud se nezmění motivace u pracující populace, tak se situace nedá skoro stabilizovat," uvedl sociolog Daniel Prokop v České televizi.

Je podle něj potřeba motivovat lidi, aby chodili na testy a nemuseli se obávat propadu příjmů, pokud skončí v karanténě. Zároveň by bylo třeba zavést na úrovni státu motivaci firem pro práci z domova.

Sociolog Daniel Prokop.

Sociolog Daniel Prokop. | Foto: Zbyněk Pecák

První Američané by mohli být očkováni proti koronaviru již 11. prosince. Podle zpravodajského serveru CNN to uvedl Moncef Slaoui, který bude odborným šéfem celé očkovací operace.

Slaoui řekl, že pokud bude vakcína schválena, mohla by se začít distribuovat hned následující den. "Náš plán je, abychom byli schopni poslat vakcíny na imunizační místa do 24 hodin od schválení," uvedl Slaoui, někdejší šéf vývoje vakcín ve farmaceutickém obru GlaxoSmithKline.

Koronavirovou nákazu v chovu norků odhalila již také Francie. Virus SARS-CoV-2 byl zjištěn na farmě nacházející se jihozápadně od metropole Paříže. Infekce u těchto kožešinových zvířat se pečlivě sleduje kvůli mutaci koronaviru, která se objevila na dánských farmách a kterou se pak zpětně od těchto šelem nakazili lidé.

"Bylo nařízeno vybití všech 1000 norků na farmě a likvidace produktů z těchto zvířat," uvedla francouzská ministerstva v tiskovém prohlášení.

Prudký nárůst koronavirových infekcí v Pásmu Gazy by mohl již příští týden zahltit chatrné zdravotnictví palestinské enklávy.

Dvoumilionová hustě osídlená Gaza zatím registruje 14 000 případů koronaviru a 65 úmrtí. Většina nákaz tam přibyla od srpna. Ze 100 ventilátorů, které má Gaza k dispozici, jich již 79 používají pacienti nemocní covidem-19.

Demonstrace proti koronavirové politice německé vlády se konají v dalších německých městech včetně Berlína, kde se uskutečnil i protest proti odpůrcům vládních opatření a očkování. Podél protestního průvodu musela zasahovat i policie, která do ulic hlavního města vyslala na 600 svých příslušníků.

Demonstrující odpůrci karanténních opatření v Berlíně

Demonstrující odpůrci karanténních opatření v Berlíně | Foto: Reuters

Data o počtu úmrtí na covid-19 má podle Ladislava Duška smysl zveřejňovat zhruba po třech dnech až týdnu. V reálném čase podle něj údaje nejsou dostatečně přesné a jejich pozdější korekce vyvolávají u veřejnosti představy, že se statistiky zpětně mění.

Minulý týden vzbudil pozornost Duškův výrok na sněmovním zdravotnickém výboru, že by rád "vysílání čísla o mortalitě vypnul". Hrozilo by ale podle něj "rozpoutání mediálního pekla". Dušek dnes České televizi řekl, že tehdejší vyjádření nedomyslel. Trvá však na tom, že denní zveřejňování informací o úmrtí na covid-19 velký smysl nemá.

Česko bude pravděpodobně bojovat s návraty koronavirové epidemie v období vrcholného rozšíření respiračních onemocnění v lednu či únoru, řekl v dnešním pořadu České televize Otázky Václava Moravce ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek. Stát podle něj musí udělat vše pro to, aby nebyly nekontrolované.

V příštích týdnech podle Duška může nastat relativní stabilita v nárůstu počtu diagnostikovaných. Za týden či dva by se podle něj mohlo podařit to, že systém trasování a tzv. chytré karantény zachytí všechny výskyty nového typu koronaviru. "Ale epidemie neskončí, my zbrzdíme její rychlost, ale nezastavíme ji a nezničíme," uvedl.

Ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek

Ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek | Foto: ČTK

Černý také řekl, že je třeba přesvědčit lidi, aby se nechali očkovat, až bude vakcína proti koronaviru v Česku dostupná. "Ministerstvo zdravotnictví chystá velikou kampaň, která má přesvědčit populaci, že očkování je smyslupné," řekl Černý.

Reagoval tak také na sociologická data, podle kterých se většina obyvatel staví k očkování skepticky. Podle průzkumu agentury Median pro Český rozhlas se v listopadu 48 procent respondentů zařadilo mezi ty, kteří by se rozhodně či spíše nenechali očkovat.

Náměstek ministra zdravotnictví Vladimír Černý v pořadu Otázky Václava Moravce také uvedl, že už v pondělí nebo jindy během začátku příštího týdne ministerstvo zdravotnictví zruší mimořádné opatření o zastavení plánované péče v nemocnicích. Nemocnice podle něj dostanou jasný pokyn, aby necovidovou odkladnou péči postupně opět obnovily, a to za několika podmínek. Tou hlavní je, že nemocniční systém musí být ještě po nějakou dobu schopen navýšit počet lůžek pro pacienty s koronavirem, pokud by to bylo nutné.

Podle Maláčové se v rámci programu Antivirus několik stovek firem pokusilo o zneužití programu. Zároveň ujistila, že ministerstvo pomůže firmám, které na základě formálních chyb musely příspěvek vracet.

Ve společnosti je nyní patrný nárůst depresivních a úzkostných stavů. Podíl na tom mají obavy z nemoci covid-19 a případné nákazy i zavedená restriktivní opatření, která způsobují izolaci, řekl v pořadu Partie ředitel Národního ústavu duševního zdraví Cyril Höschl. "Nárůst velké deprese je trojnásobný, nárůst sebevražedných myšlenek je trojnásobný, nárůst úzkostí je dvojnásobný," uvedl psychiatr.

Podle Maláčové přispělo střídání ministrů zdravotnictví k tomu, že se zpozdilo plošné testování na koronavirus v domovech pro seniory a podobných zařízeních.

V jihokorejské metropoli Soulu a okolí budou od úterý uzavřeny bary a noční kluby, omezen bude provoz restaurací i náboženská shromáždění a sportovní akce. Restaurace budou muset zavírat ve 21:00, opatření se dotknou také dalších zařízení, včetně posiloven a tělocvičen. Úřady tím chtějí zabránit dalšímu šíření nákazy koronavirem, přestože denní nárůst případů v celé Jižní Koreji se pohybuje zatím jen mezi 300 a 400 infikovanými. 

Blatný řekl, že by se za týden mohla opatření opět snížit. Uvedl také, že nesouhlasí s některými výroky někdejšího ministra zdravotnictví Romana Prymuly, podle kterého je rozvolňování příliš rychlé.

Blatný i přes tyto výhrady v neděli potvrdil, že Prymulovi nabídl místo v týmu svých poradců. O tom už informoval v pátek s tím, že má Prymula působit v oblasti vakcín a zahraničních vztahů. 

Ministerstvo zdravotnictví kvůli požadavku Poslanecké sněmovny připraví alternativní tabulku protiepidemického systému, kde nebudou všechny stupně vyžadovat platnost nouzového stavu, sdělil Blatný v pořadu Partie. Přál by si, aby současný systém PES zaměřený proti covidu-19 fungoval beze změn alespoň do konce roku.

Blatný řekl, že první a druhý stupeň systému PES původně nouzový stav vyžadovat neměl. "Ale ve chvíli, kdy jsme viděli, co se kolem děje, tak jsme to zaměřili tak, aby PES byl někdo, kdo nás provede tou těžkou situací a potom bude 'stažen do boudy'," uvedl.

Podle ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové (za ČSSD) je třeba, aby si vláda i občané uvědomili, že Česko v boji s koronavirem stále nemá vyhráno. "Situace bude špatná ještě několik měsíců, musíme se přepnout do mentality, že i když se teď situace zlepšuje, tak zdaleka není vyhráno," řekla v pořadu Otázky Václava Moravce České televize. 

Podle Blatného sílí kvůli Vánocům tlak na rozvolňování. "Vlastní Vánoce mohou být relativně klidné, ale byla by škoda, abychom potom špatně začínali nový rok. Úroveň tři je pro předvánoční čas docela dobrá," uvedl Blatný s odkazem na škálu protiepidemického systému (PES).

Podle Blatného mají lidé spíše strach o živobytí než strach z nemoci. "Nevím, co je silnější. Z e-mailů, které mi chodí, bych řekl, že spíše je silnější obava o živobytí než obava z nemoci," řekl Blatný. Koronavirus označil za jednu z věcí, která český národ poměrně striktně rozděluje.

Podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) by rizikové skupiny obyvatel měly podstupovat opakované testování pomocí antigenních testů. Řekl to v diskusním pořadu Partie na CNN Prima News.

Na pondělí plánuje Blatný jednání o své strategii s premiérem Andrejem Babišem (ANO). "Záměr je takový, že by měly být vytipované skupiny pro opakované testování antigenními testy, které jsou daleko levnější. A tyto skupiny by byly opakovaně testované," uvedl. Nyní je podle něj nutné rozhodnout, zda nějakou skupinu lidí, například učitele, rovnou označit za rizikovou skupinu, nebo nejprve provést reprezentativní testování a podle něj rizikové skupiny určit.

Vláda podle Šimetky ztratila důvěru k obyvatelům a musí se s nimi naučit komunikovat a přesvědčit je, že je důležité na testy chodit. Podle Šimetky Česko netestuje dostatečně.

Člen senátního výboru pro zdravotnictví Ondřej Šimetka (nestr. za ODS) se obává, že při rozvolnění některých opatření před Vánocemi může počet nakažených opět znovu začít růst. Ve srovnání s ostatními státy si podle Šimetky Česko stále vede velmi špatně. Šimetka to uvedl v diskusním pořadu Partie na CNN Prima News.

Testy v Libereckém kraji odhalily v sobotu dalších 161 případů nákazy covidem-19, je to téměř o polovinu méně než před týdnem. Podle údajů, které v neděli aktualizovalo ministerstvo zdravotnictví, odhalily v posledním týdnu testy v kraji denně průměrně 232 nově nakažených.

Testy v Libereckém kraji odhalily v sobotu dalších 161 případů nákazy covidem-19, je to téměř o polovinu méně než před týdnem. Podle údajů, které v neděli aktualizovalo ministerstvo zdravotnictví, odhalily v posledním týdnu testy v kraji denně průměrně 232 nově nakažených.

Ve Zlínském kraji přibylo v sobotu 256 potvrzených případů nákazy novým koronavirem. Je to o stovku méně než v pátek, také méně než minulou sobotu, kdy bylo 290 nově nakažených. V kraji se od začátku epidemie nakazilo 33 937 lidí, vyplývá z informací ministerstva zdravotnictví.

V USA za předchozí den přibylo rekordních nejméně 195 524 případů nákazy novým koronavirem. Ukazují to data, která v neděli ráno SEČ zveřejnila americká Univerzita Johnse Hopkinse (JHU). O den dříve bylo nových nakažených 187 833. Celkový počet potvrzených případů nákazy od začátku pandemie dnes v USA překročil hranici 12 milionů, vyplývá z dat JHU.

Česko již nemá v rámci Evropské unie nejvíce případů koronaviru v přepočtu na počet obyvatel, nyní je situace horší například v Rakousku, Slovinsku či Polsku. Přesto jí patří jiné smutné prvenství - za poslední dva týdny totiž u nás zemřelo v přepočtu na obyvatele nejvíce lidí v celé unii.

V Praze v sobotu přibylo 242 případů koronaviru. Je to nejnižší sobotní přírůstek za dva a půl měsíce. Aktuálně je v hlavním městě 8314 nakažených, 684 lidí s covidem-19 dosud zemřelo.

V Německu za posledních 24 hodin přibylo 15 741 nových případů koronavirové infekce, informoval v neděli podle agentury DPA Institut Roberta Kocha (RKI).

Skóre v protiepidemickém systému PES zůstalo k této neděli ve čtvrtém z pěti stupňů. Na 62 bodech, což je úroveň blízko třetímu stupni, je hodnota čtvrtý den za sebou. Podle systému PES se řídí opatření proti koronaviru. Česko se do čtvrtého stupně od pondělí posune i formálně, rozhodla v pátek vláda.

Shrnutí hlavních událostí:

V Brazílii se již od počátku pandemie nakazilo koronavirem SARS-CoV-2 přes šest milionů lidí. Počet úmrtí se blíží 170 tisícům. Brazílie je třetí zemí, kde počet nakažených překročil šest milionů, za USA a Indií.

Portugalské úřady ve snaze zabránit šíření koronaviru v týdnech kolem 1. a 8. prosince, kdy země slaví státní svátky, zakáže jakékoliv cestování mezi obcemi. V pondělí před svátečními dny, které připadají na úterý, budou zavřeny školy a podniky mají zkrácenou otevírací dobu. Zaměstnavatele portugalská vláda vyzvala, aby svým zaměstnancům dali pokud možno volno.

Portugalsko se zhruba deseti miliony obyvatel od začátku epidemie eviduje celkem 255 970 nakažených, z toho 6472 za uplynulý den. S nemocí covid-19 v zemi zemřelo 3824 pacientů, 62 za uplynulý den.

Řecko oznámilo, že s covidem-19 zemřelo dalších 108 lidí, což je nejhorší doposud zaznamenaná denní bilance. Sever země se navíc potýká s naplněnou kapacitou lůžek na jednotkách intenzivní péče. V Soluni je teď dvakrát více nakažených než v Aténách.

Celkem se ve zhruba desetimilionovém Řecku od začátku epidemie nakazilo přes 90 tisíc lidí, z nichž 1527 zemřelo. Řecké úřady tento měsíc zavedly celostátní karanténní opatření, která mají platit do konce listopadu; je však možné, že je vláda prodlouží.

Turecké ministerstvo zdravotnictví oznámilo, že se v zemi za 24 hodin koronavirus potvrdil u 5532 lidí. Ankara však od července hlásí pouze ty nakažené, kteří mají příznaky onemocnění covid-19. Na komplikace spojené s touto nemocí v zemi zemřelo dalších 135 pacientů, čímž jejich celkový počet od propuknutí nákazy vystoupal na 12.219. Země s 82 miliony obyvatel tento týden zavedla částečný víkendový zákaz vycházení a omezila otevírací dobu restaurací, kaváren a obchodních center.

Denní přírůstky nakažených v Česku klesají už dva týdny, v tomto týdnu byl nejvyšší přírůstek 6471 případů ve čtvrtek. Odhalených pátečních 5810 infikovaných bylo o 1547 méně než před týdnem.

Od březnového začátku epidemie se nákaza prokázala u 489 563 lidí, většina měla mírný průběh nemoci covid-19. Vyléčilo se 390 065 z nich. Z aktuálně hospitalizovaných je 860 ve vážném stavu, stejně jako v případě všech nynějších pacientů s koronavirem je to nejméně od 25. října.

V sobotu zatím v ČR přibylo 1999 případů covidu, asi o stovku méně než minulou sobotu do večera. Hospitalizovaných 6101 lidí je nejméně téměř za měsíc. Zemřelých ale dál přibylo na 7067. Laboratoře v Česku v pátek provedly 23 798 testů na covid, asi o čtvrtinu méně než o týden dřív. Podíl nakažených mezi prvně testovanými je dál u 28 procent.

Itálie za uplynulý den zaznamenala 34 767 potvrzených případů nákazy novým koronavirem, což je zhruba o dva tisíce méně než v pátek. V souvislosti s nemocí covid-19 pak v této jihoevropské zemi se zhruba 60 miliony obyvatel zemřelo za den 692 lidí. S odvoláním na italské ministerstvo zdravotnictví o tom informovala agentura Reuters.

Nejhůře zasaženou oblastí v Itálii je dlouhodobě region Lombardie se správním střediskem Milánem. Tato oblast na severu země v sobotu oznámila 9221 pozitivních testů.

Ošetřování pacientů s koronavirem v nemocnici v Miláně.

Ošetřování pacientů s koronavirem v nemocnici v Miláně. | Foto: Reuters

Demonstrace odpůrců protikoronavirových opatření se nakonec nekonala ani v Mnichově. Podle policie přišli pouze jednotlivci, ačkoli pořadatelé počítali s účastí až 30 tisíc lidí na Tereziánské louce. Město však akci zakázalo, což v pátek potvrdil i správní soud.

S přechodem do nižšího stupně platných opatření proti šíření koronaviru, jak je stanoví protiepidemický systém PES, zůstanou pro veřejnost stále uzavřená divadla, koncertní sály, muzea i galerie. Kulturní produkce, jichž se běžně účastní diváci, už nebudou ve čtvrtém stupni zakázané, bude ale platit zákaz přítomnosti publika. Podle vyjádření ministra kultury Lubomíra Zaorálka na Twitteru to prakticky znamená, že hudební, divadelní a jiná podobná představení budou moci jejich aktéři produkovat, natáčet a streamovat.

Galerie a muzea zůstávají uzavřeny, budou se moci ze čtvrtiny své kapacity otevřít po přechodu země do třetího stupně. Do divadel či na koncerty mohou ale diváci podle vládního protiepidemického systému až po přechodu do druhého stupně.

. Vláda v pátek v rámci protiepidemického systému (PES) schválila změnu z nejvyššího, pátého stupně pohotovosti na čtvrtý, který začne platit od pondělí. Posune se doba zákazu vycházení z dosavadních 21:00 na 23:00, do kdy mohou být otevřené i obchody se základními potřebami.

"Aktuálně neuvažujeme, že bychom otevírací dobu urychleně prodlužovali, a to zejména s ohledem na naše zaměstnance, kteří si tento týden prošli už tak nelehkým obdobím spjatým s regulací zákazníků a dalšími změnami. Případné prodloužení nevylučujeme v exponovaném prosincovém období anebo v reakci na vývoj zákaznické frekvence následujících dnů," řekla mluvčí Globusu Lutfia Volfová.

Ve druhé výzvě programu Covid kultura podali podnikatelé 662 žádostí v objemu 287 milionů korun. Výzvu otevřelo ministerstvo průmyslu (MPO) 23. října. K 19. listopadu kromě podnikatelů ještě podaly 3833 žádostí osoby samostatně výdělečně činné, pro něž program nabízí jednorázovou podporu 60 tisíc korun. OSVČ žádají vcelku o 230 milionů korun. Údaje zveřejnilo MPO na Twitteru. Uvedlo také, že příjem žádostí je pro velký zájem prodloužen do 22. prosince.

Dříve MPO uvádělo, že žádat o podporu je možné do konce roku. Na webu nyní doplnilo, že o jednorázovou podporu pro OSVČ mohou požádat také umělci nebo umělecko-technické profese, kteří na území ČR mají pouze přechodný pobyt a jde o podnikatele EU. "U těchto podnikatelů dojde k začlenění do programu," uvádí ministerstvo.

Vláda v jednom ze svých pátečních krizových opatření povolila od pondělí 23. listopadu konání zkoušek, které vyžadují zákony pro výkon určité činnosti. Podle České advokátní komory (ČAK) se výjimka vztahuje mimo jiné na její advokátní zkoušky, jejichž termíny vypíše ještě na tento rok. Ministři v pátek informovali, že se výjimka z koronavirových opatření týká například závěrečných testů i praktických zkoušek v autoškolách.

Současné opatření do nedělního večera zakazuje konání kongresů, vzdělávacích akcí a zkoušek v prezenční formě. Výjimky v něm udělily dřív úřady zkouškám podle předpisu o odborné a specializované způsobilosti k výkonu povolání lékaře, zubaře a farmaceuta a podle zákona o nelékařských zdravotnických povoláních. Účastnit se jich smí nejvýše deset lidí.

Ve Spojených státech za uplynulý den přibylo rekordních 195 524 případů nákazy novým koronavirem. Ukazují to data, která ráno SEČ zveřejnila americká Univerzita Johnse Hopkinse (JHU). O den dříve bylo nových nakažených 187 833.

Spojené státy, které mají asi 330 milionů obyvatel, jsou globální pandemií nejhůře zasaženou zemí - mají největší počet nakažených i úmrtí na světě. Pokud se ale vezme v úvahu počet obyvatel, nejsou z hlediska počtu úmrtí s koronavirem podle JHU ani v první desítce.

Infikovaných odhalily testy v USA od začátku epidemie už více než 11,9 milionu. Denní počet nových infekcí v USA překonal 100 000 poprvé na začátku listopadu, nyní se však již pomalu blíží k dvojnásobné hranici.

Testy odhalily v pátek v Libereckém kraji podle ministerstva zdravotnictví dalších 282 případů nákazy covidem-19. Ohniska jsou hlavně v domovech seniorů a pobytových zařízeních sociálních služeb a také v mateřských školách. Kvůli nákaze u jednoho z dětí se musela v pátek z nařízení hygieniků zavřít třeba mateřská škola v Žandově na Českolipsku.

Od pondělí smějí otevřít prodejny se zbraněmi a střelivem. Vláda je na svém pátečním zasedání zařadila mezi výjimky v rámci koronavirového krizového opatření, které jinak obecně zakazuje maloobchodní prodej. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) vysvětlil, že k výjimce kabinet ANO a ČSSD přistoupil kvůli nutnosti regulovat počty divokých prasat.

Donald Trump mladší, nejstarší syn prezidenta Donalda Trumpa, se nakazil koronavirem. Řekl to jeho mluvčí, podle kterého Trump mladší nemá žádné příznaky a je v karanténě.

Prezident Trump, jeho manželka Melanie a jejich syn Barron se uzdravili z nemoci covid-19 v říjnu. Prezident strávil tři dny ve vojenské nemocnici, kde byl léčen experimentálním lékem. První dáma byla po dobu své nemoci v Bílém domě.

Foto: Reuters

Rusko za uplynulý den zaznamenalo dalších 24 822 nakažených novým koronavirem, a překonalo tak dosavadní maximum z předchozího dne. Ruské úřady také ohlásily 467 zemřelých s nemocí covid-19, o čtyři více než ve čtvrtek, kdy nejrozlehlejší země světa zaznamenala dosavadní nejvyšší počet úmrtí. Rusko má svou vlastní vakcínu na koronavirus, o kterou nyní projevil zájem také Izrael.

Celkem se v Rusku s přibližně 146 miliony obyvatel od propuknutí epidemie nakazilo novým koronavirem přes dva miliony lidí a 35 778 pacientů s covidem-19 zemřelo. Přes 1,5 milionu infikovaných se ale již uzdravilo.

Foto: Reuters

Ve Zlínském kraji přibylo v pátek 356 potvrzených případů nákazy novým koronavirem. Je to méně než ve čtvrtek, kdy bylo 431 nově nakažených, také o něco méně než minulý pátek, kdy přibylo 372 případů covidu-19, po zpětné úpravě jich statistiky uvádějí 376. V kraji se od začátku epidemie nakazilo 33.679 lidí, vyplývá z informací ministerstva zdravotnictví.

Zachovali jsme se v létě, jako by se nic nestalo, jsme blbě poučitelní, musíme se připravit na třetí vlnu. HDP není dobrý indikátor štěstí, budeme růst jiným způsobem, říká ekonom Tomáš Sedláček.

V Německu za posledních 24 hodin přibylo 22 964 nových případů koronavirové infekce, informoval dnes Institut Roberta Kocha (RKI). Minulý týden bylo nově infikovaných o asi 500 méně. V pátek se infekce se potvrdila u 23 648 lidí, což byl zatím nejvyšší denní přírůstek. S covidem-19 nově zemřelo 254 lidí.

V Brazílii se již od počátku pandemie nakazilo koronavirem SARS-CoV-2 přes šest milionů lidí. Počet úmrtí se blíží 170 000. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na oficiální statistiku brazilského ministerstva zdravotnictví. Brazílie je třetí zemí, kde počet nakažených překročil šest milionů, za USA a Indií. Smrtelná bilance je zde druhá nejvyšší po USA.

Rizikové skóre protiepidemického systému PES, podle kterého se v Česku řídí opatření proti koronaviru, ministerstvo k dnešku zatím nezveřejnilo. K pátku bylo na 62 bodech, což odpovídá čtvrtému z pěti stupňů rizik.

Počet úmrtí s koronavirem v Česku přesáhl 7000, od konce října se zdvojnásobil. V pátek hygienici odhalili 5809 případů nákazy, o 1548 méně než před týdnem. Nakažených je aktuálně 90 669 lidí, zhruba 6300 z nich se léčí v nemocnicích. Nakažených i hospitalizovaných ubývá. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví.

Vážení čtenáři, vítáme vás u nové on-line reportáže, v níž pro vás sledujeme aktuální dění okolo šíření koronaviru. Dosavadní informace naleznete v předchozím on-line přenosu:

Football news:

Laporta on Messi at PSG: I read that they have losses. We need to discuss what deals they can afford
PSG offered Ramos a contract for 45 million euros for 3 years (Onda Cero)
Nacho tested positive for the coronavirus. He was in contact with the patient earlier
Bale scored in the FA Cup for the first time since 2013. He has 4 goals in 13 games at Tottenham
Frank Lampard: I didn't have enough time to take Chelsea to the next level
Ozil will receive 3 million euros in Fenerbahce from July. Lifting - 550 thousand
Phil Neville now coaches the Beckham Club in sunny Miami. I left the England women's national team for this before the Olympics