Czech Republic
This article was added by the user . TheWorldNews is not responsible for the content of the platform.

Fiala přijel do Vatikánu za papežem, přivezl mu bibli a ukrajinský šál

Premiér Petr Fiala dorazil do Apoštolského paláce ve Vatikánu, kde ho přijímá papež František. Setkání s hlavou katolické církve potrvá necelou hodinu. Poté bude Fiala jednat také se státním sekretářem Pierem Parolinem, který je šéfem vatikánské diplomacie.

V české delegaci jsou rovněž vicepremiér a šéf lidovců Marian Jurečka a předseda poslaneckého klubu občanských demokratů Marek Benda. Předsedu vlády doprovází jeho manželka Jana.

„Návštěva Vatikánu má pro mě samozřejmě ten rozměr společenský a politický, ale pro mě jako pro věřícího člověka i rozměr duchovní, takže je to pro mě něco mimořádného. Současně máme možnost posunout vztahy mezi Svatým stolcem a Českou republikou i na smluvní úrovni,“ řekl Fiala novinářům ve středu před odletem na zahraniční cestu, která vedla přes Berlín. „Samozřejmě využiji té příležitosti, abych Svatého otce pozval na návštěvu České republiky,“ dodal.

Petr Fiala při této příležitosti daruje papeži Františku rodinnou bibli s reprodukcemi středověkých iluminací a ukrajinský vyšívaný šál s motivem holubice míru. Šéf vatikánské diplomacie kardinál Pietro Parolin obdrží miniaturu korunovačních klenotů s českými granáty. Dary pro papeže i státního sekretáře mají především symbolickou hodnotu.

Poslední českým premiérem, který měl příležitost osobně hovořit s papežem, byl v roce 2017 Bohuslav Sobotka. František tehdy přijal lídry EU, kteří jednali na summitu v Římě.

Zatím posledním papežem, který Česko navštívil, byl Benedikt XVI., který v září 2009 sloužil mše pod širým nebem v Brně a ve Staré Boleslavi. Před Benediktem byl v Česku v roce 1997 papež Jan Pavel II.