Czech Republic
This article was added by the user . TheWorldNews is not responsible for the content of the platform.

Fiala se ve Vatikánu setkal s papežem. Pozval ho do Česka, dal mu bibli a šál

Premiér přijel před devátou hodinou na nádvoří svatého Damase, kde ho přivítala nastoupená švýcarská garda a šéf vatikánského protokolu Leonardo Sapienza. Fiala dorazil společně s manželkou Janou, která byla podle protokolu oblečená v černých šatech s dlouhými rukávy a hlavu měla zakrytou mantilou, tedy černým závojem.

Premiér Fiala během setkání pozval papeže Františka na návštěvu České republiky. Domnívá se, že hlava katolické církve přijede, pokud mu to dovolí zdraví a bude příležitost. Papež František při setkání vyjádřil podporu ukrajinskému lidu a jeho spravedlivému zápasu.

U setkání s hlavou katolické církve byli také vicepremiér Marian Jurečka a šéf poslaneckého klubu ODS Marek Benda. Po audienci u papeže čeká českého premiéra ještě jednání s vatikánským státním sekretářem Pietrem Parolinem.

„Návštěva Vatikánu má pro mě samozřejmě ten rozměr společenský a politický, ale pro mě jako pro věřícího člověka i rozměr duchovní, takže je to pro mě něco mimořádného. Současně máme možnost posunout vztahy mezi Svatým stolcem a Českou republikou i na smluvní úrovni,“ řekl Fiala novinářům ve středu před odletem na zahraniční cestu, která vedla přes Berlín. „Samozřejmě využiji té příležitosti, abych Svatého otce pozval na návštěvu České republiky,“ dodal.

Petr Fiala při této příležitosti daruje papeži Františku rodinnou bibli s reprodukcemi středověkých iluminací a ukrajinský vyšívaný šál s motivem holubice míru. Šéf vatikánské diplomacie kardinál Pietro Parolin obdrží miniaturu korunovačních klenotů s českými granáty. Dary pro papeže i státního sekretáře mají především symbolickou hodnotu.

Poslední českým premiérem, který měl příležitost osobně hovořit s papežem, byl v roce 2017 Bohuslav Sobotka. František tehdy přijal lídry EU, kteří jednali na summitu v Římě.

Zatím posledním papežem, který Česko navštívil, byl Benedikt XVI., který v září 2009 sloužil mše pod širým nebem v Brně a ve Staré Boleslavi. Před Benediktem byl v Česku v roce 1997 papež Jan Pavel II.