Czech Republic

Hudebník Marian Friedl věnoval nové CD zemřelé kolegyni Šuranské

Hudebník Marian Friedl tento týden vydal nové album, nazvané 11 podob lásky. Nahrávka stylově rozkročená mezi folk, folklor, jazz a world music je věnovaná památce houslistky a zpěvačky Jitky Šuranské, která přesně před rokem ve 41 letech podlehla rakovině. Na desce původně měla účinkovat.

Teaser z Friedlova alba 11 podob lásky. Foto: Jana Orálková.

Teaser z Friedlova alba 11 podob lásky. Foto: Jana Orálková. | Video: Indies Scope

"Čím vážnější byl její stav, tím usilovněji jsem pracoval na přípravě nového alba, které jsme chtěli společně natočit v létě 2020. Moc jsem si přál, aby jí i tato vize pomohla překonat těžký úkol, před nímž stála. Bylo nám ale souzeno jinak," říká Friedl.

Nahrávku pokřtil v živém vysílání prostřednictvím YouTube. Obsahuje sedm lidových a devět autorských písní zakořeněných v tradiční hudbě Západních Karpat, jejichž spojnicí je láska.

Friedl, který na desce zpívá a hraje na klarinet, strunnou kobzu, malý cimbál, lidové píšťaly i salašnickou trúbu, spolupracoval se zpěvačkou Sabrinou Pasičnykovou, houslistkou a zpěvačkou Petrou Jelénkovou a jazzovým jádrem ansámblu Beránci a vlci. Přizval také hosty, celkem se na natáčení podílelo 30 muzikantů.

Marian Friedl je hudebník, etnomuzikolog, pedagog, publicista. Účinkoval na více než dvou desítkách CD. V roce 2014 nahrál například album NOCZ and Iva Bittová, v roce 2016 Divé husy s Jitkou Šuranskou a Martinem Krajíčkem a ve stejném roce také Mateřštinu s kontrabasistou Jiřím Slavíkem.

Svou vizi moravské world music vtělil do autorského projektu Beránci a vlci, jehož stejnojmenné album získalo ocenění Anděl 2017 v kategorii folk. V roce 2019 vydal sólovou desku s názvem Beskydská Odysea a neofolklorní projekt Píseň Země.

Football news:

22 teams will participate in the FIFA Arab Cup. The tournament will be held in 2021
Ronaldinho on Maradona: Rest in peace, my idol. Wizard of wizards!
For the first time in 17 years, Liverpool did not score a goal in a home Champions League game
Villas-Boas suggested that in memory of Maradona to withdraw the 10th number from circulation in all teams
Vatican on Maradona: the Pope remembers him in prayer and remembers their meetings with love
Flick about 3:1 with Salzburg: Very happy with Bayern's performance. Neuer-world-class goalkeeper
Tyson about Maradona: we were often compared. He was one of my heroes and a friend