Czech Republic

Jídlo jako luxus, ceny letí nahoru? EU škodí, musíme být soběstační, zní od Okamury

Ceny potravin stále letí vzhůru, přispěla k tomu i krize způsobená šířením koronaviru. Ceny některých komodit stouply dokonce o čtvrtinu. Vyřešila by to pomoc státu namířená k zajištění potravinové soběstačnosti naší země. Některé strany jsou o tom přesvědčeny. Mluví o tom především hnutí SPD Tomia Okamury.

Jídlo jako luxus, ceny letí nahoru? EU škodí, musíme být soběstační, zní od Okamury
Foto: Hans Štembera
Popisek: Čerstvě upečený chléb
reklama

Jedním z mnoha důsledků koronakrize je růst ceny potravin. Zdražilo hlavně ovoce či zelenina, ale i další produkty, což by se mohlo negativně podepsat na životní úrovni nízkopříjmových skupin obyvatelstva, především seniorů. 

V té souvislosti se opět začalo výrazněji hovořit o nutnosti zajistit pro Českou republiku potravinovou soběstačnost. Dnes jsme odkázáni na dovoz z desítek jiných zemí, což podle některých analytiků vede k vyšším cenám. Je to logické. Dovést rajčata ze Španělska vyjde dráž, než z polí na Třebíčsku. Jenže pro pěstování potřebných komodit ve velkém, aby zároveň nešlo o luxusní potraviny, by bylo nutné vytvořit podmínky. 

Anketa

Mělo by Česko přijmout uprchlíky ze shořelého tábora v Řecku?

hlasovalo: 8359 lidí

Někteří politici vytahují téma potravinové soběstačnosti zpravidla před volbami a poté, co se uzavřenou volební místnosti nechají téma opět na několik let usnout. 

Zemědělští experti často vzpomínají, že pokud by politici skutečně chtěli, lze s problémem něco udělat. Vzpomínají v té souvislosti na doby poměrně nedávné, kdy jsme si dokázali domácí poptávku pokrýt sami a ještě jsme vyváželi. Nejde přitom zdaleka jen o vzpomínaná rajčata. Týká se to i masa, třeba vepřového. 

Hnutí SPD dlouhodobě upozorňuje, že velký podíl na likvidaci domácí produkce měl rozmach obchodních řetězců, které za účelem vysokých marží tlačí výkupní ceny na minimum a kvalitní české potraviny za takovou cenu není možné vyrobit. Pak je nutné dovážet nekvalitní potraviny odjinud. 

“Evropská komise podle nového prezidenta Agrární komory informovala Česko, že návrh zákona (který podporuje i hnutí SPD) na to, aby v obchodech bylo určité množství českých potravin, je v rozporu s jednotným evropským trhem! Opět vidíme, že Evropská unie z nás chce mít svou kolonii, kam může dovážet své potraviny horší kvality! EU nepomáhá, ale škodí,” míní hnutí Tomia Okamury.

V Poslanecké sněmovně proto už nějaký čas leží návrh zákona, podle něhož by obchodní řetězce musely od příštího roku nabízet minimálně 55 procent českých potravin s tím, že každoročně by se tento podíl zvedal o pět procentních bodů až do výše 85 procent. Návrh zákona však politické strany ve Sněmovně rozděluje. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama autor: Radim Panenka

Jinde na netu:

Další články z rubriky

Jáma pekel si přišla pro Věru Jourovou. „Netlačte Facebook, aby mazal,“ chce Dan Vávra. Babišova eurokomisařka se bránila

Jáma pekel si přišla pro Věru Jourovou. „Netlačte Facebook, aby mazal,“ chce Dan Vávra. Babišova eurokomisařka se bránila

Herní vývojář, glosátor a nyní i bojovník proti cenzuře Daniel Vávra se střetl s eurokomisařkou Věro…

Football news:

Ronald Koeman: Maradona was the best in his time. Now the best Messi
PSG President acquitted of selling world Cup broadcast rights
Ter Stegen and Coutinho were not included in Barca's bid for the match against Alaves
Zidane on creating the super League: I've Heard about it, but I have enough worries. We can't even enjoy the wins
Zinedine Zidane: Benzema's Criticism won't hit Vinicius. I used to do it myself, and I was also scolded
Maradona on a gift for the 60th anniversary: The disappearance of the pandemic and the scudetto for Napoli
Barcelona will try to buy Eric Garcia again in January. The deal must be approved by the club's new President