Czech Republic

Kabinet bude v pondělí znovu jednat o aktivaci krizového štábu

Praha - Vláda by se v pondělí měla opět zabývat možnou aktivací Ústředního krizového štábu (ÚKŠ) kvůli epidemii covidu-19. Podle místopředsedy Asociace krajů a hejtmana Vysočiny Jiřího Běhounka (za ČSSD) to vyplynulo z dnešního jednání rady pro zdravotní rizika. Ke svolání ÚKŠ ve čtvrtek vyzvala vládu Asociace krajů, už předtím se pro jeho aktivaci vyslovila většina opozičních stran a neúspěšně ho na posledních zasedáních kabinetu navrhovali sociální demokraté. Proti je premiér Andrej Babiš (ANO).

Běhounek ČTK napsal, že o zřízení ÚKŠ se na dnešním zasedání rady pro zdravotní rizika nehlasovalo. Z diskuse ale vyplynulo, že aktivace štábu bude předmětem dalšího jednání Babiše a vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD). Běhounek dodal, že téma by mělo být uzavřeno na pondělním jednání vlády. Na zasedání vládní rady upozornily Lidovky.cz.

Na zřízení krizového štábu se vláda neshodla na několika zasedáních, naposledy toto pondělí, kdy podle Hamáčka narazili sociální demokraté na nesouhlas koaličního partnera hnutí ANO. Babiš v pondělí uvedl, že svolání štábu "není na stole", protože funguje rada pro zdravotní rizika, ve které jsou zastoupeni všichni zainteresovaní ministři.

Hamáček ve čtvrtek odmítl tvrzení, že usiluje o zřízení štábu, který na jaře vedl, kvůli reklamě. "ÚKŠ je poradní orgán vlády, nesedí v něm ministři, ale náměstci a experti. Doporučuje a koordinuje. Vláda pak přijímá strategická rozhodnutí. To je postup v době krize," napsal na twitteru.

Asociace krajů se podle Běhounka ve čtvrtek shodla na tom, že kvůli nepříznivým predikcím ohledně nákazy je namístě znovu aktivovat krizové řízení. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) na jednání ministrů se zástupci krajů na návrh nijak nereagoval, dodal hejtman.

ÚKŠ byl v souvislosti s epidemií nového typu koronaviru ustanoven v polovině března přes původní Babišův nesouhlas. Nouzový stav vláda kvůli epidemii vyhlásila 12. března, krizový štáb byl zřízen o tři dny později. Činnost ukončil k 11. červnu. Původně kabinet změnil statut, aby štáb mohl místo Hamáčka vést tehdejší náměstek ministra zdravotnictví a nynější vládní zmocněnec pro vědu a výzkum ve zdravotnictví Roman Prymula. Po dvou týdnech se ale nakonec vedení ujal Hamáček.

vláda štáb koronavirus

Football news:

Sandro Tonali: Milan on the crest of a wave. The Rossoneri shirt is pressing, but I'm getting in shape
Kadyrov's adviser hit the judge in the groin, and his son was dismissed from Akhmat and banned for three years. At first they all denied
AEK Carrera lost both matches in the Europa League with a total score of 1:5
Stefano Pioli: Milan have not achieved anything yet. The season is long, we will face difficulties
Mourinho 0:1 with Antwerp: the Best team won and the worst team lost
Bale did not make a performance in his first three games for Tottenham. He hasn't scored since January
Father Courtois: Keylor Navas was not a good teammate. When he left for PSG, everything became easier