Czech Republic
This article was added by the user . TheWorldNews is not responsible for the content of the platform.

Když Čeh přehodí Bugára. Mezi diskaře přichází nový vládce

Měří úctyhodných 206 centimetrů, osvalenou postavu dál sochá tréninkem i prací na rodinné farmě, jeho vizáž drsňáka však zjemňují brýle s černými obroučkami.

Z očí je nesundává ani při závodech, snad aby dohlédl, kam až jeho disk dopadá.

Což je ukrutně daleko.

Letos ještě neprohrál, ovládl už devět závodů. Před třemi týdny v Birminghamu si vylepšil osobák na 71,27 metru. O jediný centimetr tak předstihl někdejšího československého velikána Imricha Bugára a zařadil se na desáté místo historických tabulek.

„Světový rekord je zatím pořád ještě daleko, ale určitě je jedním z­mých cílů,“ slibuje. Ve 23 letech má celou kariéru před sebou, od loňska ji utváří pod vedením estonské diskařské legendy Gerda Kantera, autora třetího nejdelšího hodu historie (73,38).

„Mám k němu velký respekt, zároveň mě motivuje výzva ho překonat,“ přiznává Čeh.

„Sám jsem byl špičkový atlet a vím, že Kristjan má skvělý potenciál,“ raduje se Kanter ze svěřence. „Já neměl takové předpoklady, přesto jsem dosáhl na hodně úspěchů. Kristjan se jistě stane olympijským vítězem a taky vylepší světový rekord!“

I díky trenérovi, který ovládl mistrovství světa i olympijské hry a ­dobře zná nástrahy číhající v diskařském sektoru, Čeh letos válí.

Tři starty na Diamantové lize, tři vítězství. První dobyl ve zmíněném Birminghamu díky velehodu 71,27.

„Když jsem to číslo uviděl na obrazovce, nemohl jsem uvěřit. Bylo to šílené, tak dobrý pokus jsem si ani nedokázal představit. Všichni mi gratulovali, byli stejně překvapení jako já sám,“ líčil nadšeně.

Další triumf přidal ve čtvrtek v Římě za 70,72. Porazil všechny tři medailisty z her v Tokiu včetně zlatého Daniela Stahla. Právě on může být důležitým faktorem, který Čeha popostrčí až ke světovému maximu.

Švéd se už před třemi roky dostal do vzdálenosti 71,86 metru a na čtvrté místo historie, se Slovincem se tak navzájem mohou pohánět.

Kristjan Čeh se raduje po svém pokusu na mítinku v Římě.

Jejich velký souboj slibuje už červencové mistrovství světa v Eugene. Vzhledem k aktuálnímu rozpoložení je jasným favoritem Čeh, který chce zabrat nejvyšší stupínek taky o měsíc později na evropském šampionátu v Mnichově.

„Mám unikátní příležitost ovládnout dvě vrcholné akce v jednom roce,“ těší se na nabité léto.

Motivovat ho bude i zklamání z ­loňských her v Tokiu, kde skončil pátý. „Tohle číslo už u svého jména nikdy nechci.“

A se dvěma zlatými medailemi by se mu jistě snáz trefovalo na další metu. Světový rekord.