Czech Republic

Kolaja (Piráti): Evropský parlament promrhal šanci na férovou reformu zemědělské politiky

Zemědělská politika v Evropě prochází zásadními změnami. Důvodem je snaha o udržitelnější produkci potravin, posilování odolnosti krajiny či důsledná péče o životní prostředí. Piráti při hlasování v Evropském parlamentu usilovali o povinné zastropování přímých plateb pro zemědělce, což bohužel Parlament v konečném hlasování odmítl. Námi navrhovaná opatření měla omezit zneužívání dotací a zlepšit situaci začínajících, středních i rodinných farem, které jsou páteří českého i evropského zemědělství.

Kolaja (Piráti): Evropský parlament promrhal šanci na férovou reformu zemědělské politiky
Foto: pirati.cz
Popisek: Marcel Kolaja
reklama

„Pro Piráty je klíčové povinné zastropování přímých plateb. Stejně tak ale lpíme na šetrnosti k přírodě a zdraví lidí, čímž musí být podmíněno čerpání dotací. Bohužel, většina europoslanců s námi tento pohled nesdílí. Proto jsme se rozhodli hlasovat proti návrhu reformy zemědělské politiky. Veřejné peníze musí jít zejména k malým a středním podnikům. Nebudeme podporovat dotování evropských agrobaronů,“ řekl Marcel Kolaja, místopředseda Evropského parlamentu.

Piráti usilovali o omezení částky přímých plateb pro zemědělce na zhruba 1,5 milionu korun za rok. Návrh ale kvůli parlamentní většině včetně europoslanců ze STAN, KDU-ČSL, TOP 09 i hnutí ANO a ODS neprošel. Ve hře je tedy původní návrh Komise na maximální strop 2,5 milionu korun, při kterém se od částky nad 1,5 milionu korun příjem snižuje. Nejzásadnější problém však spočívá v dobrovolném stropování dotací – každý stát si podle návrhu Komise bude moci určit, zda peníze evropských daňových poplatníků zastropuje. Výsledek? Další obrovský zisk dominantních farem.

„Všichni víme, že EU trápí nepřehledné majetkové struktury v zemědělství, stejně tak nám v Česku čerpá evropské peníze premiérský oligarcha. Pirátům se podařilo prosadit důležitý pozměňovací návrh, který zpřehlední propojenost podniků a čerpání peněz skutečnými majiteli,“ kvituje částečný úspěch europoslanec Mikuláš Peksa.

Piráti totiž spolunavrhovali dnes schválený pozměňovací návrh německé europoslankyně Moniky Hohlmeier. Komise podle něj bude hlídat částku, kterou obdrží jak fyzické osoby, tak i skuteční vlastníci firem, kteří dostávají dotace ze Společné zemědělské politiky. Při dosáhnutí určitého stropu se výplaty evropských peněz zastaví.

„Již na jaře tisíce vědců upozornily členské země na vliv průmyslového zemědělství na degradaci půdy i zhoršování klimatické změny. Navzdory tomu bylo odhlasováno snížení peněz na podporu biodiverzity či ekologizaci zemědělství,“ uvedl další příklad Kolaja.

Skutečně jasno o konečné podobě Společné zemědělské politiky však bude až po vyjednávání s Radou, která je složena ze zástupců členských států. Do zemědělství putuje přes třetinu rozpočtu Evropské unie, a jde proto o klíčové vyjednávání, které musí nastavit férové podmínky pro rozdělování dotací.

Psali jsme:

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama autor: PV

Jinde na netu:

Další články z rubriky

Kolaja (Piráti): Evropský parlament promrhal šanci na férovou reformu zemědělské politiky

Zemědělská politika v Evropě prochází zásadními změnami. Důvodem je snaha o udržitelnější produkci p…

Football news:

Suarez passed a negative test for coronavirus and will return to the General group of Atletico tomorrow
Chelsea are ready to sell Ruediger and Tomori in the winter. The German was Interested in Barcelona
Çalhanoğlu for 7 years has scored 18 goals from free-kicks. Only Messi (36) has more players in the top 5 European leagues
Adrien Rabiot: we Didn't celebrate Ronaldo's 750th goal. Now is not the time for parties
Mourinho on Arteta: you have to be a good coach to work at Arsenal. If you're not good , you're not in the club
Ramos is unlikely to play against Sevilla. He can return to the game with Borussia
Neymar urged Messi to move to PSG last summer. He wants Leo to join the club in 2021