Czech Republic

Marek Zeman: Očkování dětí? U nás, jako vždy, bez odborné diskuze

MZ ČR umožnilo očkování dětí ve věkové skupině 12-16 let. S cílem „proočkovat“ velkou většinu společnosti ale neproběhla žádná větší odborná diskuze ohledně rizik očkování dětí proti onemocnění Covid-19 ve věku 12-16 let versus skutečná nezbytnost a reálný prospěch pro tuto skupinu obyvatel (mám namysli zdravé nikoliv nemocné děti).

Marek Zeman: Očkování dětí? U nás, jako vždy, bez odborné diskuze
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vakcína proti koronaviru, ilustrační foto
reklama

Očkování proti onemocnění SARS 2 Covid-19 je v plném běhu a je pravdou, že přineslo výsledky. Ty lze vidět statisticky i fakticky. Ubývá nakažených i zemřelých. Naše země i celá Evropa mohou "rozvolňovat" a opět se nadechnout.

Sám vidím v domově pro seniory, kde lékařsky pomáhám, jak onemocnělých ubylo, samozřejmě nejen v důsledku očkování ale i promořenosti. Mimochodem promořenost je slovo, které bylo donedávna "zakázáno" a přitom je zřejmé, že tvorba vlastních protilátek je základním pilířem boje pro infekčním chorobám a počet těch, co onemocnění Covid-19 v ČR prodělali, je s velkou pravděpodobností daleko vyšší, než udává přiznaný počet onemocnělých (ke dnešnímu dni necelý milión sedm set tisíc lidí).

Já sám jsem coby lékař očkován a svým pacientům očkování proti Covid-19 radím. Je třeba říci, že jen výjimečně je toto očkování kontraindikováno a pacienti i společnost z očkování profitují. Ale je také pravdou, že reálná (myšleno odborně zdravotnicky, nikoliv sociálně) potřeba být očkován pro Covid-19 se s klesajícím věkem snižuje. Z dat MZ ČR vyplývá, že ke konci března t.r. byly v ČR zaznamenáno jen dvě úmrtí ve věkové skupině 0-14 let a jen tři ve věkové skupině 15-24 let. Naopak procento z celkového počtu úmrtí ve věkové skupině 65+ bylo ke konci února 2021 uváděno 91,3 %. Avšak ve skupině 55-64 let 6,2 % a nižší věkové skupiny jen jedno a méně procenta.  

Dá se tedy tvrdit, že děti a mládež sice mohou onemocnět, ale v naprosto minimálních počtech s těžším nebo smrtelným průběhem. Naopak rizika očkování u dětí a mládeže jsou jistě řádově vyšší. EMA (Evropská medicínská agentura) také povolila očkování dětí ve věkové skupině 12-16 let s tím, že je na každém členském státu koho a kdy bude očkovat. Rizika dle EMA i výrobců nejsou u dětí vyšší než u dospělých, nicméně jsou realitou. Jsou ale s rostoucím věkem vyvážena výrazně nižším rizikem těžkého až smrtelného průběhu.

Někteří odborníci namítají, že děti a mládež mohou být přenašeči viru Covid-19, aniž by u nich onemocnění propuklo. To je jistě pravda, ale to mohou být i všichni očkovaní. Navíc, jestliže se podaří věkovou skupinu 55+ proočkovat ve velké míře, čehož lze, při zachování dobrovolnosti a zároveň díky správné propagaci očkování, dosáhnout, je zcela legitimní otázka, kdo pak bude skutečně neočkovaným dítětem, studentem či mládežníkem ohrožen? Takřka nikdo... Rizika očkování u dětí, dle mého názoru, tak převažují nad benefity tohoto očkování, a to i když výrobci vakcín testují nyní své produkty na dětech s dobrými výsledky. Přirozeně až teprve v praxi miliónů očkovaných lze vidět skutečná rizika, a to nejen v případě alergických reakcí…

Rozhodnutí očkovat děti mezi 12. a 16. rokem je do jisté míry také v rozporu s doporučením Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC), které uvedlo, že „při rozhodování o rozšíření vakcinace proti Covidu-19 na méně rizikové skupiny je třeba pečlivě zvážit otázky týkající se rovnosti a dostupnosti vakcín“. Má se na mysli skutečnost, že v Evropě je zájem proočkovat celou společnost a řada rozvojových zemí nemá naočkováno ani 2 % populace.

Prosím zamysleme se nad tím a nenechme se manipulovat farmaceutickými lobby nebo různými dalšími "manipulátory", kteří nás nutí k očkování všech a všude...Je skutečně nezbytné proočkovat většinu společnosti, bez ohledu na její vznikající přirozenou imunitu, tedy včetně dětí?

MUDr. Marek Zeman, MBA

Autor je internista, primář a zároveň všeobecný praktický lékař, je předsedou spolku „Za zdraví, z.s.“  a odborným garantem hnutí Trikolóra, Svobodní a Soukromníci.

Psali jsme:

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

Jinde na netu:

Další články z rubriky

Marek Zeman: Očkování dětí? U nás, jako vždy, bez odborné diskuze

MZ ČR umožnilo očkování dětí ve věkové skupině 12-16 let. S cílem „proočkovat“ velkou většinu společ…

Football news:

Scotland coach Clarke: There were a lot of good moments during the group stage, but no points scored
England are the most boring group winners in history. Two goals were enough! And at the World Cup, the Italians once became the first even with one
Dalic - to the fans after reaching the Euro playoffs: You are our strength, and we will be your pride
Modric became the youngest and oldest goalscorer in Croatia at the Euro
Czech Republic coach Shilgava: We came out of the group and fought with England for the first place. We got what we wanted
Gareth Southgate: England wanted to win the group and continue to play at Wembley-and it succeeded
Luka Modric: When Croatia plays like this, we are dangerous for everyone