Czech Republic

Ministr Toman: Větší biodiverzita, menší eroze, větší soběstačnost díky pěstování ovoce a zeleniny

Ministr zemědělství představil plány na vybudování nové závlahové soustavy pro Hustopečsko.

Ministr Toman: Větší biodiverzita, menší eroze, větší soběstačnost díky pěstování ovoce a zeleniny
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr zemědělství Miroslav Toman
reklama

V návaznosti na dlouhotrvající sucho, které výrazně ovlivňuje oblast Hustopečska a na podporu rozvoje speciálních kultur jako jsou vinice, sady či pěstování zeleniny, byla zadána studie proveditelnosti nové závlahové soustavy ve 34 k. ú. okresů Břeclav a Brno-venkov. Studie předpokládá v první etapě vybudování 40 kilometrů hlavních řadů závlah včetně nové vodní nádrže v Horních Bojanovicích o objemu 3,7 milionu m3 vody, která by využívala vodu z Novomlýnských nádrží. Náklady na realizaci první etapy studie odhaduje na cca 2 miliardy korun.

"Nechali jsme udělat studii proveditelnosti, která říká, že vybudování závlahového systému je možné. Teď záleží na tom, zda o to zemědělci budou mít zájem. První fázi, vybudování hlavních řadů, by financoval Státní pozemkový úřad (SPÚ), ve druhé fázi by se do financování zapojili sami zemědělci," řekl ministr Toman při návštěvě Jihomoravského kraje. Po realizaci první etapy by závlahový systém mohl přivést vodu až na 2500 hektarů zemědělské půdy.

"Cílem je proměna krajiny, aby ji netvořily jednolité lány. Větší biodiverzita, menší eroze, větší soběstačnost díky pěstování ovoce a zeleniny. A samozřejmě různorodá krajina je hezčí krajina," vysvětlil důvod zadání studie Toman.

„Úkolem studie byla i podpora protierozních opatření a zlepšení stavu území v souvislosti s lepším zadržením vody v krajině. Předmětem studie byla zároveň identifikace poptávky koncových uživatelů, analýza dotčeného území, vymezení ploch pro závlahu, dimenzování technických objektů, posouzení vodních zdrojů, posouzení možnosti využití pozemkových úprav, ekonomická rozvaha a analýza rizik,“ doplnil ústřední ředitel SPÚ Vrba.

V případě realizace vedlejších řadů by pak mohla voda proudit až 120 km závlahovým systémem na téměř 10 tisíc hektarů zemědělské půdy. Náklady na dobudování celého systému studie odhaduje na 5-7 miliard korun, které by již nešly pouze ze státní kasy.

Studie prokázala technickou proveditelnost závlahového systému, současně deklarovala předběžný zájem ze strany případných koncových uživatelů. Ministr chce do konce roku představit výsledky studie zemědělcům a dořešit s nimi, zda by o používání takového systému měli skutečný zájem, a především zda by do něj ve druhé fázi byli ochotni investovat vlastní finanční prostředky. V případě shody se zemědělci by pak SPÚ nechal vypracovat posouzení vlivu na životní prostředí EIA a projektovou dokumentaci.

„Pokud se pan ministr se zemědělci na vybudování závlahového systému dohodne a nenastanou jiné komplikace, předpokládáme získání stavebního povolení na první fázi projektu do konce roku 2025 a zahájení stavby v následujícím roce,“ uvedl Vrba.

Psali jsme:

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama autor: PV

Football news:

Take a penalty on the reaction is almost impossible (scientifically proven), you have to jump 0.2 seconds before the impact. But Ramos, Lewandowski and Dzyuba also cheat
The Italian Ministry of health called for the suspension of Serie A due to coronavirus
Chelsea loaned Barkley to Aston Villa
Mourinho on the exchange with Lampard: just expressed the opinion of the old coach to a young colleague. Be calm when the team wins
The Premier League was spooked by chaos with a penalty for playing with his hand (6 for 3 rounds). The judges were asked to take into account the context - proximity to the opponent and the position of the hands
Bayern midfielder kuizans will be examined in Leeds today, the transfer amount is 20 million euros
Bayern can sign Lemar from Atletico