Czech Republic

Murňák (Piráti): Praha má konečně páku, jak se efektivně zbavit autovraků a černých skládek

Pražští zastupitelé schválili vyhlášku, která reaguje na zcela zásadní změny v odpadové legislativě České republiky. Po bezmála dvacetileté době účinnosti stávajícího zákona o odpadech dochází k jeho nahrazení novou právní úpravou. Stávající zákon již v některých oblastech neodpovídal současným legislativně-technickým požadavkům, a navíc tvořil v důsledku změn nepřehlednou právní materii.

Murňák (Piráti): Praha má konečně páku, jak se efektivně zbavit autovraků a černých skládek
Foto: pirati.cz
Popisek: Tomáš Murňák
reklama

Hlavním cílem navržené novely Statutu je proto zajistit kontinuitu výkonu přenesené působnosti v oblasti odpadového hospodářství na území hlavního města Prahy. Přípravné práce na nové odpadové legislativě probíhaly řadu let, avšak zejména nalezení kompromisního řešení otázky ukončení skládkování využitelných odpadů a stanovení poplatku za ukládání odpadu na skládky oddaloval předložení konečného návrhu zákonů do legislativního procesu.

Novela má zachovat stávající rozložení výkonu kompetencí mezi úřady městských částí. Hlavních změn ovšem dozná v řešení černých skládek, kdy nově zavádí povinnost vlastníka informovat úřad o vzniklé černé skládce. Městský úřad následně provede kontrolu odpadu a nezjistí-li jeho původce, vyzve k odklizení odpadu vlastníka pozemku. Pokud vlastník pozemku odklízení odpadu ve stanovené lhůtě neprovede, úřad může vlastníkovi nařídit zabezpečit pozemek proti dalšímu návozu odpadu nebo může úřad na své náklady odpad zabezpečit před únikem škodlivin do okolního prostředí či odpad odstranit. Vlastník pozemku musí činnost úřadu vedoucí k odstranění či zabezpečení černé skládky strpět.

Další zásadní oblastí, která se týká nové odpadové legislativy je odstraňování autovraků z pozemků netvořících součást pozemní komunikace, čili nejen ze silnic a přilehlých parkovišť. O odstraňování takových autovraků se až donedávna starala Správa služeb hlavního města Prahy. Tento proces byl zdlouhavý, protože úřad mohl majiteli udělit pokutu do 20 tisíc korun, pokud byl ovšem majitel vraku dohledatelný. Nyní bude odstranění vozidla či jeho dočasné odstavení před ekologickou likvidací provádět centrálně hlavní město Praha, které disponuje dostatečnými technickými prostředky i odstavnými plochami pro plnění tohoto úkolu. Role úřadů městských částí by tak byla iniciační povahy, kdy úřad městské části odůvodní rozpor umístění vozidla s požadavky zákona o výrobcích s ukončenou životností, doloží provedení marné výzvy vlastníku vozidla a následně požádá o odtah vozidla město.

“Jsem rád, že byla tato vyhláška schválena. Konečně najdou úřady městských částí i hlavní město Praha páku na to, jak se efektivně zbavit autovraků a černých skládek. Autovraky zbytečně zabírají parkovací stání pro jiná vozidla. Už tak je v Praze problém zaparkovat a autovraky tento stav jen zhoršovaly. Zároveň úřady dostanou do rukou nástroj pro odstraňování černých skládek. Například jedna taková se nachází v zahrádkářské osadě Pod Majerovic na Nových Butovicích. Majitel pozemku se o svůj majetek nestará a během let, kdy byla část zahrádkářské osady zničena, tam vznikla obrovská černá skládka, která obtěžuje nejen zahrádkáře, ale i veřejnost procházející kolem ní směrem do Prokopského údolí. Úřad městské části Prahy 5 se sice již snažil majitele vyzvat k odklizení této skládky, ovšem bezúspěšně. Nyní po letech je šance, že skládka z tohoto prostoru zmizí jednou pro vždy”, konstatuje Tomáš Murňák (Piráti), zastupitel hlavního města Prahy.

Psali jsme:

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama autor: PV

Jinde na netu:

Další články z rubriky

Murňák (Piráti): Praha má konečně páku, jak se efektivně zbavit autovraků a černých skládek

Pražští zastupitelé schválili vyhlášku, která reaguje na zcela zásadní změny v odpadové legislativě …

Football news:

Guardiola on the end of the series: Sometimes you need to lose to understand how difficult it is to win 21 times in a row
Manchester United surprised by the pressure. They also stopped Gundogan (sacrificing the density in the support area), but KDB could bring City back into the game
Real Madrid director Butragueno on Atletico player's hand: It's a penalty. We were again unlucky with referee Hernandez
Mourinho on Tottenham's 100 goals of the season: Not bad for a defensive and poor team
Coman has rejected Bayern's offer of a new contract until 2026
Holand's transfer is a priority for Real Madrid. The deal could cost 270 million euros (As)
Atletico controlled the first half of the derby thanks to Simeone's bold plan. Then the game opened up, and Casemiro's spurts saved Real Madrid