Czech Republic
An article was changed on the original website

„Není co komentovat“. Lhůta vypršela, ale Agrofert tají, zda vrátil dotaci na Čapí hnizdo

Firma Imoba z holdingu Agrofert v pondělí nesdělila, zda vrátila padesátimilionovou dotaci na vybudování areálu Čapí hnízdo. Lhůta vypršela v pondělí. Pro podezření z dotačního podvodu kvůli sporné dotaci čelí trestnímu stíhání premiér v demisi Andrej Babiš (ANO). Coby nástupnickou společnost původního příjemce dotace ji k dobrovolnému vrácení vyzval Úřad regionální rady Regionálního operačního programu (ROP) Střední Čechy.

„My tu věc nebudeme komentovat, protože není co komentovat,“ řekl v pondělí mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka. Víc nesdělil ani úřad regionální rady. „Úřad Regionální rady Střední Čechy vydá během tohoto týdne tiskovou zprávu,“ řekla za úřad Klára Fronková deníku Echo24.

Výzvu k dobrovolnému vrácení sporné dotace poslal úřad 4. května. Peníze měla Imoba poslat do 30 dní. Pokud tak neučinila, hrozí jí i zahájení správního řízení, které bude mít formu daňové kontroly. Kdyby po něm bylo vrácení dotace nařízeno, musel by podle pravidel platných v době přidělení peněz příjemce zaplatit také penále ve výši sto procent částky. Podle nyní platných pravidel se ale penále nevyměřuje. Ředitel dotačního úřadu Kamil Munia v únoru uvedl, že úřad k tomu bude potřebovat právní výklad. Už dříve se úřad přihlásil k případné škodě v rámci trestního řízení.

Holding Agrofert až do loňského února vlastnil premiér v demisi Babiš. Kvůli zákonu o střetu zájmů jej převedl do svěřenského fondu. Ten spravuje Babišova manželka Monika a jeho právníci.

Výzva k dobrovolnému vrácení dotace je celkem běžnou praxí. ROP Střední Čechy v minulých třech letech vyzval k vrácení dotace u 93 projektů. „Vyzvat příjemce k dobrovolnému vrácení dotace umožnila novela zákona o rozpočtových pravidlech územních rozpočtů, od 20. února 2015. Od tohoto data zaslal Úřad Regionální rady regionu soudržnosti Střední Čechy výzvu k dobrovolnému vrácení části dotace u 93 projektů,“ uvedla Fronková s tím, že ale v pouze 16 případech tak příjemce dotace dobrovolně učinil.

Kvůli podezření z pokusu o dotační podvod v kauze Čapí hnízdo je stíháno sedm lidí. Je mezi nimi premiér Babiš i jeho manželka Monika Babišová, švagr Martin Herodes a jeho dvě dospělé děti. Babiš obvinění z podvodu opakovaně odmítá. Policie původně stíhala 11 lidí. Místopředseda ANO Jaroslav Faltýnek a další tři z nich ale uspěli se stížností proti stíhání.

Společnost Farma Čapí hnízdo, tehdy ještě pod názvem ZZN AGRO Pelhřimov, patřila do přelomu let 2007 a 2008 do Babišova holdingu Agrofert. V prosinci 2007 se firma přeměnila na akciovou společnost s akciemi na majitele. v létě 2008 získala padesátimilionovou evropskou dotaci v programu pro malé a střední podniky. Po několika letech, kdy dodržovala dotační podmínku, se společnost vrátila pod Agrofert. Farmu Čapí hnízdo nyní vlastní společnost Imoba.

Football news:

Kike Setien: Griezmann played a great match, understood Messi well, scored a great goal. We changed something
Barca President on the Real Madrid match: VAR always favours one team. I have an unpleasant feeling
Faty scored the 9,000 th goal in the history of Barcelona
Griezmann scored in La Liga for the first time since February with a pass from Messi
Suarez came out on the 3rd place in the list of the best Barca Goalscorers in history
Guardiola lost 3 away games in a row in the League for the first time in his career
About Lautaro Marotta: He has not shown the slightest desire to leave