Czech Republic

Nestojí za to, abych prováděl represe, oznámil k volbám v Bělorusku Lukašenko

Poslední diktátor v Evropě, jenž nijak nezastírá své politické počínání, míří ke svému dalšímu znovuzvolení. Bělorusové volí hlavu státu. Od roku 1994 nebyl prezidentem nikdo jiný než právě Alexandr Lukašenko a podle agentury Reuters se i tentokrát postará o to, aby byl zvolen znovu. Ale tentokrát je situace přece jen trochu jiná oproti předešlým letům...

Nestojí za to, abych prováděl represe, oznámil k volbám v Bělorusku Lukašenko
Foto: Archiv
Popisek: Prezident Běloruska Alexandr Lukašenko
reklama

Bělorusové volí prezidenta. Předpokládá se, že se o další z řady volebních vítězství postará poslední diktátor v Evropě Alexandr Lukašenko, jenž byl prvním a je dosud jediným prezidentem od chvíle, kdy se Bělorusko stalo samostatnou zemí. Lukašenko řídí Bělorusko od roku 1994.

Ale tentokrát je situace přece jen trochu jiná než v předchozích letech. Lukašenko dlouho bagatelizoval koronavirovou epidemii a doporučoval lidem, kteří chtějí zůstat zdraví, aby pracovali na sluníčku na poli a popíjeli vodku. A když v Bělorusu začali přibývat lidé s onemocněním covid-19, nespokojení občané s rouškami na obličejích vyrazili do ulic.

Lidskoprávní aktivisté upozorňují, že ve spojitosti s volbami bylo zadrženo na 1300 lidí, ale Lukašenko podobné zprávy odmítl.

Nestojí za to, abych proti nim využíval nějaké represe,“ odmítl zprávy o zatčených občanech prezident.

Lukašenko se snaží navázat lepší kontakty se Západem. Dosud se spoléhal především na svého ruského souseda Vladimira Putina, A v pokusech o sblížení se Západem by tvrdé zásahy proti občanům mohly způsobit problémy.

Proti Lukašenkovi kandiduje Svjatlana Cichanouská, 37letá bývalá učitelka, manželka zadrženého opozičního blogera. Ta chce ukázat, že má smysl se Lukašenkovi postavit, ale vojáci stojící v ulicích hlavního města Minsku se snaží lidem předat zcela opačnou zprávu.

Psali jsme:

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama autor: mp

Jinde na netu:

Další články z rubriky

Kalousek zaútočil na Hamáčka. A vlivný člen ČSSD ho srazil slovy Nečase: Kreativita, přemýšlení, intelektuální výkon. Nula!

Kalousek zaútočil na Hamáčka. A vlivný člen ČSSD ho srazil slovy Nečase: Kreativita, přemýšlení, intelektuální výkon. Nula!

Dělal, nebo nedělal tupé škrty někdejší šéf státní kasy Miroslav Kalousek? Na sociálních sítích se v…

Football news:

Jose Mourinho: what happened to Dyer is not normal, he was dehydrated. If the League management doesn't care about the players, I don't
Jose went berserk twice during the match with Chelsea: ran over Lampard and ran to look for Dyer - he rushed to the toilet right during the game
Lampard on relegation from the League Cup: we Need to keep a positive attitude. Everything will come if Chelsea score second, leading the score
Call of nature, what can you do? Dyer explained why he ran to the dressing room during the match with Chelsea
Mourinho and Lampard shook hands before the penalty shootout. In the first half, they had a fight
Dest arrived in Spain to complete a transfer to Barca
Lionel Messi: I Am responsible for my mistakes. I wanted Barcelona to become stronger