Czech Republic

Niedermayer (TOP 09): Geniální vyjednavač president Trump

Komentář na facebookovém profilu k Donaldu Trumpovi

Niedermayer (TOP 09): Geniální vyjednavač president Trump
Foto: Hans Štembera
Popisek: Europoslanec Luděk Niedermayer
reklama

Geniální vyjednavač president Trump

Carl Bernstein, legendární novinář, který stál za odhalením Aféry Watergate (ten čas ale beží) se ponořil do dovedností dnešního presidenta USA, v citlivé oblasti zahraniční politiky – osobních hovorů s leadery jiných zemí.

Co se dozvěděl? Zdá se, že diplomatickým profesionálům vždy stoupne tep a tlak, když se president ujme telefonu. Co je ale horší, je fakt, že ke svým spojencům se zřejmě president chová zcela „nespojenecky“ (a jako „bonus“ pak zřejmě slouží „neurvalost“ při jednání s ženami, navíc těmi, jejichž znalosti a dovednosti jsou ve zcela jiné lize).

Ještě horší je to, jak jedná s těmi, co spojenci jeho země věru nejsou. Bohužel, tónu jeho jednání i směru zřejmě docela šílených telefonních rozhovorů se pak musí přizpůsobovat práce celé americké diplomacie (aby kredibilitu presidenta chránila nebo se „jen“ nevystavila jeho mstě). Výsledky jsou vidět jasně:
Růst napětí kolem Severní Koreji, včetně demonstrativní demolice symbolického domu „Styčného úřadu“.

V otázce zbraní je stejné nejasno, jako před aktivitou amerického presidenta.

Rusko pokračuje v podpoře války na východě Ukrajiny, bez náznaku cesty k zlepšení a ani v dalších oblastech se nezdá, že by režim presidenta Putina sundaval „nohu z plynu“. Podezření, že Rusko platí za vraždy Amerických a Britských vojáků v Afghánistánu jen dokresluje to, v co zřejmě poměrně přátelské vztahy s presidentem Trumpem Putinovo Rusko přetavuje.
Obchodní válka s Čínou presidentu Trumpovi zatím mnoho také nepřinesla (zato vnesla do globálního světa chaos), navíc nezdá se, že by těsný vztah s tamním vedením zabránil velké nezodpovědnosti při propuknutí pandemie (za kterou USA trestá sice ne skvěle fungující, ale velmi potřebnou WHO). A vrcholem je pak estalace potlačování demokracie v Hongkongu.

Nechci být předčasný optimista, ale zdá se, že i trpělivost velké části Američanů s jejich „báječným presidentem“ pomalu spěje ke konci. I když by bylo chybou podcenit jeho schopnosti. Ne ty, které „dělají svět lepší“, neb těmi zřejmě nedisponuje. Ale těmi, které mu osobně pomáhají se dostat skoro z každého trablu, který si sám způsobí a chyb, kterými zahrnuje své okolí (a není v tom, bohužel, v dnešním světě vrcholové politiky výjimečný).

Psali jsme:

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama autor: PV

Football news:

Spartak is going to withdraw from the RPL because of the refereeing – your reaction?
There are 2 cases of coronavirus in Atletico. The match with Leipzig – August 13
Renzo Ulivieri: Pirlo is one of the most profound thinkers of world football. He knows more than most coaches
Pirlo wants to sign Tonali at Juve. Alternative – Locatelli
Before the match with Real Madrid, sterling watched a video of the defeat by Tottenham in the 2018/19 Champions League
Andrea Pirlo: I am Flattered to have received such respect and trust from Juventus
Former Manchester United midfielder angel Gomez has moved to Lille. He will spend the season on loan in Boavista