Czech Republic

O zdraví horníků jim nešlo... Odborář Středula se opřel do vedení OKD. A pak i do vlády

Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula zhodnotil v rozhovoru pro Právo situaci na Karvinsku, kde vedení OKD až nyní rozhodlo o zastavení těžby. Pustil se i do kritiky zbytečného váhání vlády a epidemiologů, píší Novinky.

O zdraví horníků jim nešlo... Odborář Středula se opřel do vedení OKD. A pak i do vlády
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda ČMKOS Josef Středula
reklama

Vláda i hygienické stanice měly, podle Středuly, o nákaze v OKD delší dobu dostatek informací na to, aby zakročily včas. „Toto váhání bylo zbytečné a ničemu nepomohlo, navíc došlo z mého pohledu k naprosto neuvěřitelným výrokům na adresu horníků, že údajně šíří nemoc tím, že chodí na pivo, což je výmysl a pohrdání lidmi,“ podotkl. Ti, co takto rozhodují, podle Středuly ani netuší, v jakých podmínkách tito lidé pracují.

„Když bylo jasné, že ve Slezském vojvodství došlo k šíření covidu-19, dalo by se předpokládat, že státní firma OKD, která má polské dodavatelské firmy, zvládne situaci. Ale ukázalo se, že na nic připraveni nebyli, situaci hrubě podcenili a evidentně měli jiné priority, než je zdraví zaměstnanců,“ myslí si odborář.

Odbory podle něj upozornily vládu na situaci včas: „Upozornili jsme na víc věcí, nejen v souvislosti s koronavirem, ale také v souvislosti se zahlazováním hornické činnosti a sníženou cenou uhlí. Firma měla vysokou finanční zátěž a stát se zavázal, že náklady bere na sebe. Tedy není to příběh jen o koronaviru, ale i o OKD a o všem, co s tím souvisí,“ uvedl Středula.

Klade si otázku, proč se vláda neodhodlala k radikálnějšímu kroku v souvislosti s horníky, kteří museli jít ještě v sobotu a v neděli, kdy nešli do práce, na testy. „Stát, nebo management státní společnosti Prisko, situaci hrubě podcenil a teď to hází na někoho, kdo s tím nemá nic společného. Že se virus v hornickém prostředí rychle rozšíří, snad bylo každému jasné, a jestli nebylo, tak je to ještě horší,“ dodal kriticky předseda Českomoravské konfederace odborových svazů.

Psali jsme:

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama autor: nab

Football news:

Thomas Tuchel: If both legs were intact, you could have seen my 40-meter sprint
PSG saved Tuchel's pet: Choupo-moting got everyone for free, managed not to score from a centimetre, and now pulled Paris to the semi-finals of the Champions League
Gian Piero Gasperini: The worst part is that we were so close. I can only thank the guys
Neymar was the player of the match Atalanta-PSG. He gave an assist
ПС PSG suffered through the entire quarter-final and turned it over in 149 seconds. Lifted the Italian curse and went so far in the Champions League for the first time in 25 years
ПС PSG's pain was transformed into happiness: in three minutes, the suffering stars turned into celebrating kings
The club from Italy won't win the Champions League for the 10th year in a row. This is an anti-record