Czech Republic

„Občanská neposlušnost“ pokračuje: Po republice se začínají otevírat restaurace, navzdory nařízením vlády

Dění v pražské restauraci Šeberák v Kunraticích má pokračování. Její majitel otevřel ve čtvrtek 26. listopadu provoz navzdory nynějším opatřením vlády, načež do ní kolem osmé večerní v restauraci policie nalezla třináct lidí a zahájila šetření. „Otevřu i v pátek, můžete mě zavřít,“ vzkázal tehdy vládě majitel a také tak i učinil. Hostům majitel nechal podepsat dohody o provedení práce a tak se z nich rázem stali zaměstnanci na obědové pauze. Ti se tak mohli stravovat, až dokud podnik nenařídila v průběhu odpoledne opět uzavřít policie. Plán otevřít již zní i z dalších míst republiky.

„Občanská neposlušnost“ pokračuje: Po republice se začínají otevírat restaurace, navzdory nařízením vlády
Foto: Hans Štembera
Popisek: V důsledku zpřísnění protipandemických opatření smějí hospody a restaurace prodávat jídlo a nápojepouze z okýnka. Konzumace alkoholických nápojů je na veřejných prostranstvích zakázána
reklama

Anketa

Jste pro otevření obchodů a restaurací?

hlasovalo: 11010 lidí

Majitel pražské restaurace Šeberák svůj krok označil za „zoufalý čin“, jímž se brání proti zákazům od vlády. „Dovedly mě k tomu chybné kroky vlády a našich představitelů. Ve středu nebo ve čtvrtek nám oznámili, že v neděli nám řeknou, jestli v pondělí budeme otevírat. Takto provozy nefungují. Zoufalí lidé dělají zoufalé činy,“ zdůvodnil majitel Jakub Olbert pro server iDnes.cz.

Ohradil se tak prý i proti šikaně vlády. „Včera u nás došlo k tomu, že jsme otevřeli restauraci. Rozhodl jsem se tak na základě jednání našich vládních činitelů, kteří nás dlouhodobě šikanují a ohýbají nám záda.“

Podobná slova přitom volí i někteří poslanci a Sněmovna již při prodloužení nouzového stavu do 12. prosince apelovala na vládu, aby od diskriminace odstoupila. Do 23. listopadu ji uložila „zajistit ukončení diskriminace českých obchodníků proti velkým nadnárodním řetězcům, nastavit provoz maloobchodních prodejen za dodržování stejných hygienických opatření, aby nedocházelo ke zvýšení koncentrace osob v některých obchodech a koncentrace lidí v několika dnech před Vánoci“.

Přestože někteří z vládních činitelů před týdnem přislíbili, že restaurační provozy a malé obchody otevřou v pondělí, v průběhu týdne se stále více začíná z vlády objevovat názor, že je nutné upravit dobře se vyvíjející statistiky tak, aby se udržel 4. stupeň systému PES, kdy mají být tyto služby a obchody zavřené. Ministr Jan Blatný (za ANO) například přišel s nápadem odmazat ze statistiky dobře se vyvíjející Prahu a šanci na otevření obchodů a restaurací v pondělí vidí aktuálně na padesáti procentech.

Dnes bylo v restauraci Šeberák přibližně 15 lidí, načež dorazili policisté, kteří dočasné „zaměstnance“ legitimovali. Odpoledne je následně vykázali ven a jednání provozovatele podniku i přítomných hostů předali k posouzení správnímu úřadu.

Majitel se nechal slyšet, že zavírat nehodlá nadále: „Každý člověk, který k nám přijde a chce se u nás občerstvit, s námi musí uzavřít dohodu o provedení práce. To je zákonná věc, kterou tu respektujeme,“ řekl. „Dnes nám městská policie řekla, že kdo bude mít platnou smlouvu, tak v restauraci být může. Kdo platnou smlouvu nemá, tak nesmí,“ dodal majitel a rozhodl, že do restaurace budou moci vstoupit jen ti, co se stanou jejími pracovníky.

Majitel vyzval i další podniky, aby se k podobné činnosti připojili. Konat se již rozhodl i například Bar Restart v Uherském Brodě. „V sobotu otvíráme bar s příznačným názvem Restart, jelikož už nadále nehodláme poslouchat tato absurdní nařízení vlády, které zdůvodňují obrovským celostátním podvodem s názvem covid-19 a vyhlásili jsme občanský odpor formou občanské neposlušnosti,“ píše vedoucí baru Tomáš Weintritt v příspěvku o otevření.

Hosté se však nemusí ani na místě stravovat; stačí, aby jen nakupovali, a majitelům hrozí problémy. Spolumajitel Vinografu Jan Horešovský se rozhodl provozovny převést na prodejnu zboží a to si teď lidé mohou odnést stejně jako ze supermarketu, objevilo se však udání. „Navštívila nás policie. Na udání, pochopitelně. Že prý do provozovny vstupují lidé dovnitř. Bude se to řešit na právním oddělení. Ano, vstupují. Vystěhovali jsme restauraci, abychom zřídili obchod, mohli lidem prodávat, co potřebují a tedy i žít. Máme na maloobchod i živnost,“ uvedl majitel na sociálních sítích.

Na začátku listopadu již byla objevena též hospoda v Pardubicích; i tehdy přišel majitel s netradičním vysvětlením. Tvrdil tehdy, že všichni hosté v budově bydlí. Strážníkům se to ale nezdálo a tak provozovateli nyní hrozí až třímilionová pokuta.

Psali jsme:

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

Článek obsahuje štítky

iDNES.cz , obchody , policie , Právo , restaurace , vláda , koronavirus , Šeberák , CNN Prima News , COVID-19 , Olbert

autor: rak

Jinde na netu:

Další články z rubriky

Soukup valil oči. Pavel Novotný: Pravá ruka Fialy a europoslanec. To je nový plán. A přišly další sprosťárny

Soukup valil oči. Pavel Novotný: Pravá ruka Fialy a europoslanec. To je nový plán. A přišly další sprosťárny

Řeporyjský starosta Pavel Novotný (ODS) byl hostem v pořadu Týden podle Jaromíra Soukupa v TV Barran…

Football news:

Ramos is the most productive defender in the period from 2011 to 2020. He has 89 goals (IFFHS)
Frank Lampard: Chelsea have lost some ground. Our character remained the same, he won us matches
Ko view in the Frame: 2 employees of the club fell ill. Medical examination of El Shaarawy postponed
Klopp on Salah's future: I don't think it will ruin the season. Normal thing for the world of football
Solskjaer on van de Beek: I would Not say that he is happy. In his position, there are players who are really good
Lester is Interested in Edouard. Rogers worked with the forward seltice
The minges can come in the start of Barca vs Elche. Desta has a muscle injury