Czech Republic

ODS s TOPkou dramaticky propadají. Piráti se mohou rozloučit s vládou, naznačil nejčerstvější výzkum. Šlachta nemá vůbec nic jisté

Pokud by se volby do Poslanecké sněmovny konaly v červnu 2021, zvítězila by v něm koalice Pirátů a hnutí STAN. Druhé místo by si připsalo doposud vládnoucí ANO 2011 předsedy Andreje Babiše a až na třetím místě skončila trojkoalice SPOLU (ODS, KDU-ČSL, TOP 09). Data přinesla agentura Phoenix research, která měřila preference a potenciál politických subjektů na území České republiky od 1. do 10. června na vzorku 1099 respondentů starších osmnácti let.

ODS s TOPkou dramaticky propadají. Piráti se mohou rozloučit s vládou, naznačil nejčerstvější výzkum. Šlachta nemá vůbec nic jisté
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda ODS Petr Fiala
reklama
Piráti a hnutí STAN by podle tohoto šetření získali 24,2 procenta, přičemž jejich potenciál se zastavil těsně pod hranicí 28 procent. Hnutí ANO i nadále zažívá mírný, byť setrvalý propad. V polovině roku by získalo 20,2 procenta při potenciálu rovných 24 procent. O poznání třetí je trojkoalice SPOLU s 15,9 procenta preferencí a 17,9 procenta volebního potenciálu.

Na čtvrté příčce by s odstupem 3,8 procenta skončilo hnutí SPD Tomio Okamury. To oproti uvedenému hnutí ANO zažívá trend růstu. Potenciál SPD se dostal na 13,5 procenta.

Problém se vstupem do Poslanecké sněmovny by měla dvojice ryze levicových zástupců Parlamentu, a to sociální demokracie s komunisty. Doposud vládnoucí ČSSD by získala 5,1 procenta při potenciálu 5,8 procenta a KSČM by skončila těsně před vstupem do Sněmovny se ziskem 4,5 procenta a potenciálem těsně nad nutnou pětiprocentní hranicí. Je vidět, že oba subjekty mají velice nízký potenciál a jejich voliči se rekrutují z rozhodnutého jádra příznivců.

Dlouhodobé trendy a grafy červnové síly politických subjektů (zdroj: Phoenix research)

Anketa

Je zavedení covid pasů, bez nichž nepůjde cestovat či chodit na koncerty, příznakem totality?

hlasovalo: 7823 lidí

Růst zažívá nedávno etablované hnutí Přísaha někdejšího ředitele ÚOOZ Roberta Šlachty. V červnu by Přísaha získala 4,2 procenta, potenciál ovšem směřuje až k hranici osmi procent, což lze označit za výraznou škálu. Je vidět, že Přísaha sbírá hlasy napříč volebním spektrem.

„Jde o překvapivě rychlý nárůst, u něhož nikdo v tuto chvíli nedokáže odhadnout, zdali bude pokračovat, nebo se zlomí a naopak klesne,“ poznamenal k měření ředitel agentury Phoenix Peter Svoboda.

Mimo sněmovní lavice by skončilo spojení Trikolóry, Svobodných a Soukromníků (3 procenta).

Za viditelnou kampaň si plusové body připsala Aliance pro budoucnost miliardáře Pavla Sehnala (1,7 procenta). Zmíněný subjekt by v červnu dokonce přeskočil Zelené s 1,2 procenta a doposud zaznamenává rostoucí trend jak v preferencích, tak v potenciálu.

Zbylých 4,9 procenta respondentů neví, koho bude volit. Rovná tři procenta oslovených se vyjádřila v tom smyslu, že by volili někoho jiného.

Psali jsme:

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tomáš A. Nový

Jinde na netu:

Další články z rubriky

Generál Koudelka! Zemanovi navzdory. Teď to začne

Plukovník a šéf BIS Michal Koudelka se dočkal. Hejtman Jihočeského kraje Martin Kuba ho povýšil do h…

Football news:

Smertin recalls Euro 2004: he almost fought in the joints, defended against the young Cristiano and understood the excitement of the Bridge
Gareth Southgate: We shouldn't be football snobs. In matches with top teams, diversity is important
Leonid Slutsky: I am still sure that the Finnish national team is the outsider of our group. They were very lucky against Denmark
I'm not a racist! Arnautovic apologized for insulting the players of the national team of North Macedonia
Gary Lineker: Mbappe is a world-class star, he will replace Ronaldo, but not Messi. Leo does things that others are not capable of
The Spanish fan has been going to the matches of the national team since 1979. He came to the Euro with the famous drum (he could have lost it during the lockdown)
Ronaldo removed the sponsored Coca-Cola at a press conference. Cristiano is strongly against sugar - does not even advertise it