Czech Republic

„Opatrnost, nespěchat.“ Vláda zjevně velké rozvolňování nechystá

Zásadní průlom v rozvolňování zřejmě nelze očekávat od nedělního mimořádného zasedání vlády. Vyplývá to aspoň z rétoriky hlavních aktérů. Premiér Andrej Babiš (ANO) říká, že vláda rozvolňování nesmí uspěchat. „Čísla jsou stále ještě vysoká a měli bychom být opatrní,“ uvedl pro Právo s tím, že „třetí vlnu si nemůžeme dovolit“. Obdobně mluví i jeho poradce, exministr zdravotnictví Roman Prymula. Ten by uvolnil jen provoz malých obchodů, otevření dalších provozů, jako jsou restaurace a služby, považuje za riziko.

Babiš v rozhovoru dává od rozhodování ruce pryč a zdůrazňuje, že poslední slovo bude mít ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO).„Když čísla nebudou dobrá, tak obchody otevřené nebudou. Nemůžeme si dovolit riskovat třetí vlnu. Máme jasný systém a ministra, který se nenechá ovlivňovat. Když budu vycházet z toho, co mi řekl pan Blatný, tak do Vánoc se dostaneme na stupeň 3, ale lepší to asi nebude. Tedy obchody otevřou za přísných opatření,“ řekl premiér.

Pro „klidnější postup“ je i hlavní hygienička Jarmila Rážová, která je jednou těch, kdo bude mít konečné slovo ohledně případného přesunu do nižšího stupně v systému PES. V rozhovoru pro Novinky zdůraznila, že čísla neklesají tak, jak se čekalo, a rychlé rozvolnění by mohlo opět situaci zhoršit.

„Nic se nemá uspěchat. Situace je křehká. Byť se snižují čísla týkající se zásahů do seniorních skupin či využití lůžkových kapacit, tak se to neděje tak rychle, jak modely předpokládaly. To brzdí uvolňování a já jsem tedy spíše na straně toho klidnějšího postupu,“ uvedla Rážová.

Zastáncem přísnějších restrikcí je dlouhodobě i prezident Miloš Zeman, který dnes v Lánech jednal v rámci expertní skupiny mimo jiné i s ministrem zdravotnictví Blatným i jeho předchůdcem Prymulou.

Ministr Blatný již v pátek avizoval možnost, že skóre sice bude odpovídat třetímu stupni, přesto se ale obchody v pondělí neotevřou. „Od začátku jsme říkali, že nevnímáme PSA jako robot, ale ve chvíli, kdy by sice skóre v daný den bylo takové, ale v ostatních krajích by byla situace nebezpečná, tak se můžeme rozhodnout jinak,“ uvedl ministr.

Epidemie koronaviru v Česku sice dál zpomaluje, ale už ne tak rychle jako v minulých dvou týdnech.

Rozdíl rizikového skóre v protiepidemickém systému PES mezi stavem epidemie covidu-19 v jednotlivých krajích je až 33 bodů. Praha je s 42 body blízko od druhého stupně, Karlovarský kraj byl ještě ve čtvrtek v pátém. Opatření ale musí být podle ministra Blatného dál plošná, lidé by přejížděli do otevřených obchodů nebo restaurací.

Už nyní je jisté, že školy budou od pondělí fungovat v režimu podle současného čtvrtého stupně protiepidemického systému ministerstva zdravotnictví (PES), i kdyby vláda v neděli rozhodla o zmírnění opatření proti covidu-19 na třetí stupeň rizika nákazy. Režim ve školách by se dál měnil tak, aby školy měly zhruba týden na to se na uvolnění opatření připravit.

Football news:

Conte on 2:0 with Juve: Inter learned to feel the blood and kill the game
Vidal about 2:0 with Juve: Inter beat the best team in Italy. We believe that we can win the Scudetto
Pirlo about 0:2 with Inter: Juve could not have played worse, the team just did not come out on the field
Pep on 2nd place: City fell behind Liverpool and then won a few matches. Now I'll have a glass of wine
Man City are even closer to reclaiming the Premier League title. Stones about 4:0 with Crystal Palace
Man City won 9 out of 10 matches and conceded 1 goal with a pair of Stones - Dias defenders
Jordan Henderson: If it wasn't for the referee's whistle, Mane would have gone one-on-one. Very strange