Czech Republic

Podcast: Nejprve dobře zaplaťme učitele, pak teprve modernizujme školy, říká Kartous

Málo peněz a učitelů, segregace žáků, výrazné sociální rozdíly. To jsou podle expertů důvody, proč české školství zaostává a čeští žáci nevychází z mezinárodních srovnání nejlépe. O tom, jak velkou roli hrají investice do vzdělávání, modernizace přicházející díky financím z evropských fondů a jak z krize ven, jsme se bavili v podcastu s odborníkem na české školství Bohumilem Kartousem. 

"Zásadní bolest vzdělávání spočívá mimo vzdělávací systém. Předchozí ani současná vláda neberou vzdělávání jako hlavní investici," kritizuje Kartous. Podle něj je reforma v českých podmínkách problematická, protože vyžaduje krok od jedné vlády, na ten však musí navazovat kroky dalších vlád. 

Řeč přišla v podcastu také na prohlubování rozdílů mezi žáky a studenty, tyto rozdíly může ještě více zvětšit pandemie koronaviru, kdy děti byly a jsou závislé na distanční výuce.

"Jde o identifikaci rodin, které potřebují pomoc. Zajímat se o ně a systematicky jim pomáhat," říká Kartous, podle kterého nemá český stát a také společnost problém sehnat peníze na nákup notebooků, které pak poskytnou méně majetným rodinám. Potíž je však v tom, že poté už nikdo s takovou rodinou dlouhodobě nepracuje. 

Bohumil Kartous dále v podcastu popisoval, proč škola není jen o vzdělávání, jakým způsobem investovat do učitelů a jak použít peníze, které do českého školství putují ve velké míře z evropských fondů, a také jakým způsobem identifikovat rodiny v nouzi a jak s nimi pracovat v oblasti vzdělávání. 

Football news:

Liverpool have made only 10 shots on target out of 62 in the last 4 rounds of the Premier League
Raymond Domenech: I wanted to be president of France when I was five
Vidal scored for Inter for the first time in Serie A - against Juve
Klopp after Manchester United: The worst thing that can happen in football: you play against a top team, and they all defend
Show about 0:0 with Liverpool: A point is better than nothing. Everyone in the locker room is a little upset. We felt that we could win
Tiago about 0:0 with Manchester United: Liverpool must play much better to be at the top of the Premier League
De Bruyne made his hundredth assist for Man City. He has been at the club since August 2015