Czech Republic

Povinnost testovat v domovech seniorů bude zřejmě od středy

Praha - Povinnost testovat v domovech pro seniory a dalších zařízeních bude zřejmě platit od středy 4. listopadu. První testy pak musí být do pěti dní a poté každý týden. ČTK to řekl prezident Asociace poskytovatelů sociálních služeb ČR Jiří Horecký. Vláda záměr testování schválila v úterý, podle Horeckého se teď dokončuje mimořádné opatření ministerstva zdravotnictví. Ve čtvrtek podle něj bylo v sociálních zařízeních pozitivně testovaných na koronavirus 3077 klientů a 2169 zaměstnanců.

"Povinnost plošného testování by měla platit od 4. listopadu a poprvé by se mělo testovat do pěti dní a potom každý týden," uvedl Horecký. Podle něj se počítá s testováním zaměstnanců i klientů, ladí se výjimky například pro lidi, kteří pracují z domova nebo jsou doma na ošetřovném s dětmi.

"Je důležité, abychom věděli, od koho testy dostaneme a jak bude testování hrazené," dodal. Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) objednala Všeobecná zdravotní pojišťovna na pokyn vlády dva miliony testů. Podle Horeckého má za jeden pojišťovna zaplatit asi 120 korun bez DPH. Úhrada za testování bude 200 korun, test bude provádět zdravotník, smluvní lékař nebo zdravotní sestra pracující v zařízení. Celkem by se mělo testovat asi 200.000 lidí, klientů zařízení je mezi nimi 80.000 až 100.000.

Výsledky u těchto antigenních testů jsou zhruba do 15 minut, vyšetření je ale méně spolehlivé. Podle studie Univerzity Karlovy a motolské nemocnice neodhalí covid-19 asi u třetiny nakažených a nemoc nepotvrdily ani u lidí s příznaky. Při PCR testu zpracovaném v laboratoři se zjišťuje genetická informace viru v ribonukleové kyselině (RNA). Získání výsledků je náročnější a trvá výrazně déle. Testy jsou ale spolehlivější.

Podle statistik roste počet domovů, kde se nákaza objevila. Je jich více než 150. Přibývá také nakažených seniorů i mimo tato zařízení, a to v průměru 1700 denně. Od 1. října testy nákazu potvrdily u téměř 30.000 lidí nad 65 let. Nyní tvoří senioři 14 procent lidí s covidem-19. Osoby nad 75 let pak představují 6,5 procenta nakažených.

Senioři jsou podle odborníků nejvíce ohrožení vážným průběhem nemoci a tvoří také naprostou většinu z více než 2800 lidí, kteří nemoci podlehli. Upozorňují ale na to, že věk sám není tak významným rizikovým faktorem jako zdravotní stav. Starší lidí mají obvykle více chronických nemocí, jako je vysoký krevní tlak, curkovka nebo obezita.

sociální senioři testování koronavirus

Football news:

Tuchel after 2:2 with Bordeaux: I always protect the players, but I refuse to do this. You can't play matches of this level
Ole Gunnar Solskjaer: Any decision I make is for the good of Manchester United. The main thing is the result
Mourinho on Tottenham: We don't have the same conditions as some clubs. They create a crazy market
Hazard was injured for the 8th time in 16 months at Real Madrid. He had 12 injuries in 7 years at Chelsea
Frank Lampard: Abramovich is a man who achieves his goals. Without this, it is impossible to achieve his position
Marcelo was actually grabbed by the hair. Clear penalty. Ex-referee Iturralde Gonzalez on the controversial episode in the match of Real Madrid
Gasperini on Atalanta's defeat: the Players are tired. We pay more for national team games than for the Champions League