Czech Republic

Pražská burza dál mírně oslabila, koruna zpevnila k euru

Praha - Pražská burza dnes dál mírně oslabila. Index PX klesl o 0,23 procenta na 964,24 bodu. Dolů ho táhly především akcie technologické společnosti Avast a Erste Bank, mírně ztratil i energetický ČEZ. Naopak se ziskem uzavřely Komerční banka, Moneta Money Bank či operátor O2. Vyplývá to z internetových stránek burzy. Index PX se minulý týden ve středu dostal nejvýše od března. Po čtvrtečním oslabení se na maximum od začátku epidemie vrátil v pátek, v tomto týdnu zatím klesá.

Nejvíce dnes oslabila firma Avast, jejíž cenné papíry zlevnily o 1,59 procenta na 145,50 koruny. Textilka PFNonwovens přišla o 1,28 procenta, jedna akcie tak nyní vyjde na 770 korun. ČEZ odepsal 0,11 procenta na 466 korun.

Z bankovních titulů si ztrátu 0,71 procenta na 639 korun připsala Erste Bank. Naopak Moneta Money Bank získala procento na 66,40 koruny a Komerční banka půl procenta na 592 korun. Cenné papíry pojišťovny VIG dnes stagnovaly na 529 Kč.

Z menších emisí si více než procento připsaly nápojářská Kofola, tabáková Philip MOrris a likérka Stock. Operátor O2 si polepšil o 0,42 procenta na 241 Kč.

Koruna mírně zpevnila k euru, vůči dolaru je nejsilnější od srpna

Česká měna dnes mírně posílila k euru i dolaru. Vůči evropské měně zpevnila o dva haléře na 26,26 Kč/EUR, k dolaru si polepšila o pět haléřů na 21,87 Kč/USD a je nejsilnější od poloviny srpna. Vyplývá to z informací na serveru Patria Online. Analytici další posilování koruny neočekávají.

"Korunu drží na silných úrovních lepšící se vývoj koronavirové situace v České republice. K tomu se přidává optimismus, který stále proudí ze zahraničních trhů," uvedli analytici Next Finance. Za pozitivní náladou je podle nich naděje na brzké schválení vakcín proti koronaviru nebo sázky na větší fiskální a monetární stimulaci v USA.

"Proti tomu všemu jde ale makroekonomická situace v Česku. Česká ekonomika letos zažívá rekordní propady a situace se bude stabilizovat dlouhé měsíce. Tento faktor nebudou moci investoři věčně přehlížet," upozornili. Silná bariéra směrem k silnějším hodnotám podle nich leží u hladiny 26 Kč/EUR. "Podle nás se zmenšuje prostor pro krátkodobé posílení koruny, ale naopak výrazně zvětšuje prostor pro její oslabení," doplnili.

Podobně další vývoj kurzu vidí ekonomka Komerční banky Jana Steckerová. Koruně dnes podle ní k výraznějšímu posílení nepomohla ani dobrá data z domácí ekonomiky, ani zpevňující euro vůči dolaru. "Prostor pro připisování si dalších zisků má tak domácí měna evidentně vyčerpaný a na řadě bude konsolidace kolem stávajících úrovní," shrnula.

Kurz české měny:

Zdroj: Patria Online

měna burzy akcie BCPP závěr

Football news:

Zidane on relegation from the 3rd League club: It's not a shame, let's not go crazy. Real Madrid wants to win, sometimes it doesn't come out
Real Madrid were eliminated from the Spanish Cup for the fifth time by a team from the 3rd league
Solskjaer on 2-1 with Fulham: Having conceded, Manchester United woke up and played a good match. Pogba played well
Manchester United won a Premier League match for the 94th time, conceding first. This is a record of the tournament
Pirlo took the first trophy as a coach-snatched the Super Cup from Gattuso. And once they won together
Cristiano Ronaldo: Milan and Inter are very strong, but Juventus can win Serie A
Insigne failed to score all 3 penalties for Juventus for Napoli