Czech Republic
An article was changed on the original website

Sbíráte rarity? Dva roky stará betaverze Winampu 5.8 unikla na síť

Winamp
Winamp

Pokud nejste mladší jedinec odkojený na službách jako Spotify, patrně jste někdy slyšeli o a možná o jeho osudu. Legendární přehrávač hodlalo AOL v roce 2013 pohřbít, od něj ho koupila firma Radionomy. Ta slibovala novou kapitolu, vývoj se ale nehýbal. V roce 2016 se majoritním vlastníkem podniku stalo Vivendi.

Mluvilo se o možném vývoji, dodnes však pouze zůstává aktivní oživená oficiální stránka s upraveným logem aplikace, jež slibuje, že se něco velkého stane. Jak víme, Radionomy nemělo lidi na vývoj. Proto posledním stabilním vydáním zůstává Winamp 5.666 vydaný dne 12. prosince 2013, nynější vlastník nezvládl vyprodukovat ani jedno servisní vydání.

K tématu: Nadšenec vytvořil věrný remake Winampu 2.9 pro webové prohlížeče

Kdysi se chystala řada 5.7, to bylo ale ještě v době, kdy Winamp vlastnilo AOL. Mělo se jednat o vstup přehrávače do cloudových služeb, omezený betatest ale skončil ještě v roce 2013. Mysleli jste, že tím dění kolem přehrávače skončilo? Po skoro dvou letech od kompilace na síť unikla betaverze Winampu 5.8. Jde o sestavení 3653, jež bylo zkompilováno 26. října 2016.

Nejedná se o přelomové vydání, ale o logický evoluční vývoj zavedeného přehrávače. Tato verze zlepšuje kompatibilitu s Windows 8.1 a 10, mírně ladí hlavní motiv vzhledu. Především ale přináší nový zvukový modul Windows Audio Output. Někteří by pak zřejmě ocenili, že tato verze umožňuje úplně vypnout podporu přehrávání videí. Winampu 5.8 pak měl být 100% zdarma.

Winamp 5.8 beta

S ohledem na nového vlastníka se počítalo s tím, že se software bude muset obejít bez některých knihoven, technologií a funkcí, jež firma neměla licencované. Ještě 19. října 2016 Eddy Richman, vývojář podílející se na novém Winampu, na Twitteru lákal na brzké oficiální spuštění veřejného betatestu verze 5.8. K tomu tedy ale nikdy nedošlo.

Pro nejzarytější fanoušky a fanynky může být Winamp 5.8 beta zajímavý, v podobných případech je ovšem třeba upozornit na možnost, že uniklý software může být obohacený malwarem. Na pohled se zdá být všechno v pořádku, ale buďte raději obezřetní a položte si otázku, jestli se vám vyplatí riskovat pro dva roky starou betaverzi přehrávače, který zřejmě nemá budoucnost. Na únik upozornil Neowin, program si případně stáhněte z anonymní stahovací služby.

Mimochodem, Winamp možná ještě není mrtvý, ačkoli se už pravděpodobně většina lidí vzdala všech nadějí a našla si nový přehrávač. Eddy Richman letos v dubnu na Twitteru uvedl, že stále čeká, až ‏Radionomy najde nového hlavního vývojáře či vývojářku. Oficiálně projekt na hřebíček pověšen nebyl, na základě zkušeností z posledních let bych do něj ale nevkládal velké naděje. Je možné, že betaverzi řady 5.8 na web umístil někdo spojený s vývojem, aby se o přehrávači mluvilo s tím, že by to opět mohlo vzbudit zájem Radionomy. To je ale z mé strany čirá spekulace.

Komunita se pokouší udržet při životě Winamp skrze zásuvné moduly. Oficiálně ale v rámci projektu WACUP ke stažení dosud nic uvolněno nebylo.

(bez redakčních úprav)

Sbíráte rarity? Dva roky stará betaverze Winampu 5.8 unikla na síť

Ohodnoťte tento článek!

Football news:

Milan will offer 25 million euros for Celtic defender Ayer
Klopp on plans: Four years at Liverpool. After that, I want to do nothing for a year
Rogers Pro 1:4 with Bournemouth: Leicester play well only 45 minutes after the break
Inter and Roma are Interested in Garay
Liverpool want to sell Lovren, not let Him go as a free agent. Zenit are Interested in the player
PSG defeated Le Havre (9:0) in a friendly match. The game with Atalanta in the Champions League is in a month
Hazard was included in real's bid for the match with Granada, Hames-no