Czech Republic
This article was added by the user . TheWorldNews is not responsible for the content of the platform.

Schodek agrárního obchodu se do května zvýšil o čtvrtinu, vyváží se obilí

„V lednu až dubnu 2022 oproti stejnému období loňského roku se kladné saldo ze zahraničního obchodu Česka s obilím zvýšilo o 26 procent. V absolutní hodnotě za leden až duben 2022 překonalo 6,4 miliardy korun,“ vysvětlil mluvčí svazu Vladimír Pícha. Loni byl kladný schodek za celý rok 14,8 miliardy korun. Letos za první třetinu roku vyvezli Češi zboží za 84,3 miliardy Kč, naopak dovezli ho za 97,8 miliardy korun.

Schodek 40 miliard korun překračuje agrární obchod opakovaně prakticky od roku 2018. Výjimkou byl předloňský rok, kdy vypukla koronavirová pandemie, což znesnadnilo mezinárodní obchod. „Například na sousedním Slovensku v záporném agrárním saldu po přepočtu v posledních letech také překračují - 40 mld. Kč,“ dodal mluvčí. Podobně jako v ČR se u sousedů kritizuje vysoký agrární dovoz včetně komodit mírného pásma a s tím související zátěž přepravy na velké vzdálenosti kamionovou dopravou.

Schodek zhoršuje dovoz masa

Hlavním důvodem je v Česku hlavně dovoz masa. „Jak uvedl bývalý ministr zemědělství Miroslav Toman, potravin původem ze zahraničí je v obchodní síti u nás minimálně polovina a u některých výrobků, jako například máslo a maso, je to ještě více,“ uzavřel mluvčí.

Záporné agrární saldo u masa činilo loni skoro 23,5 miliardy korun. Z toho u vepřového šlo o 13,1 miliardy korun. Letos za třetinu roku dosáhlo saldo u vepřového masa 4,5miliardového schodku. Češi nadále vyvážejí hlavně obilí, mléko a živá zvířata, tedy komodity bez přidané hodnoty, naopak dováží zpracované výrobky, jako jsou sýry.

Saldo agrárního zahraničního obchodu Česka bylo naposledy kladné v roce 1993. Od té doby je bilance stále v minusu. Částečné zlepšení salda pod 20 miliard korun se podařilo dosáhnout za někdejšího ministra zemědělství Mariana Jurečky (KDU-ČSL), který chtěl, aby schodek klesl na nulu. Na konci jeho funkčního období, tedy v roce 2017, však již schodek přesáhl 30 miliard korun.

Ceny obilí letos vzrostly kvůli válce na Ukrajině, Rusko i Ukrajina byly velké exportní státy. V současnosti se řeší vývozy obilovin z válkou ničeného státu do zahraničí.