Czech Republic
This article was added by the user . TheWorldNews is not responsible for the content of the platform.

Scholz a Stoltenberg chtějí od summitu NATO signál jednoty aliance

Berlín - Nadcházející summit NATO na konci června ve Španělsku musí být signálem jednoty aliance. Dnes se na tom během videokonference shodli generální tajemník NATO Jens Stoltenberg a německý kancléř Olaf Scholz. Původně se oba měli sejít dnes v Berlíně, Stoltenberg ale návštěvu ze zdravotních důvodů zrušil.

"Spolkový kancléř zdůraznil, že závěry summitu musí zajistit, aby NATO mohlo v příštím desetiletí spolehlivě a úspěšně plnit svůj hlavní úkol, kterým je kolektivní ochrana euroatlantického prostoru," řekl novinářům Scholzův mluvčí Steffen Hebestreit.

Kancléř se podle Hebestreita opětovně přihlásil k německému obrannému závazku vůči členům Severoatlantické aliance, což dokazuje i nový zvláštní zbrojní fond pro německou armádu o objemu 100 miliard eur (2,47 bilionu Kč).

Se Stoltenbergem dnes na dálku hovořila také německá ministryně obrany Christine Lambrechtová, se kterou se generální tajemník původně plánoval rovněž sejít. Německé ministerstvo po jednání uvedlo, že členské státy NATO v reakci na ruskou invazi na Ukrajinu posilují východní křídlo aliance, aby Rusko odstrašily. "Jsme připraveni důsledně bránit každý centimetr aliančního území," uvedlo ministerstvo.

NATO Německo Stoltenberg Scholz