Czech Republic

Senát odsoudil teroristické útoky ve Francii. Vystrčil prozradil, co udělá

Senát odsoudil teroristické útoky a násilí ve Francii. Jednomyslně je označil za útoky proti svobodě myšlení a svobodě vyznání, tedy proti základům svobodné společnosti.

Senát odsoudil teroristické útoky ve Francii. Vystrčil prozradil, co udělá
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda Senátu Miloš Vystrčil
reklama

Oběti terorismu senátoři uctili minutou ticha. Rozhodli o tom na podnět předsedy senátního zahraničního výboru a někdejšího velvyslance ve Francii Pavla Fischera (nezávislý).

„Jsme svědky útoků na základy svobodné demokratické společnosti a v tomto střetu nemůžeme zůstat neutrální,“ uvedl Fischer. Připomenul, že nynější útoky nejsou ojedinělé a že jsou napadány také instituce i symboly republiky.

Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) uvedl, že útoky na samotné základy evropské civilizace se množí a horní komora by se jim měla více věnovat. Podle něj je třeba začít se velmi systematicky a tvrdě bránit. „Musíme se spojit a společně zasahovat“. Osloví předsedu francouzského Senátu s nabídkou užší spolupráce boje proti terorismu v Evropě.

Senátoři odsoudili nejen dnešní útok v kostele v jihofrancouzském Nice, při němž zemřeli tři lidé, ale i nedávnou vraždu středoškolského učitele Samuela Patyho, kterému tento měsíc mladík čečenského původu uřízl hlavu za to, že při výuce ukazoval karikatury proroka Mohameda. Vymezili se i proti dalším útokům islamistických teroristů. Pachatelem útoku v Nice byl podle agentury AFP jednadvacetiletý migrant z Tuniska, který do Francie přišel nelegálně.

Senát označil útok na učitele za „akt proti svobodě myšlení“ a útok v kostele za „akt proti svobodě vyznání“. „A tedy za útoky proti samotným základům svobodné společnosti,“ uvedl Fischer. Vyjádřil podporu francouzskému lidu i institucím a přihlásil se k ideálům svobody, demokracie a lidských práv.

Psali jsme:

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama autor: čtk

Football news:

De Bruyne has 14 assists in 2020. Most of all in the Premier League
19-year-old midfielder Sevikyan made his debut for Levante in La Liga. He is a pupil of Lokomotiv
Barca Director Amor: Messi gave a lot to the club, and the club gave a lot to Leo. I hope he finishes his career here
Dele Ayenugba: they didn't believe in African goalkeepers in Europe, but now a Senegalese is playing in Chelsea, and a Cameroonian is playing in Ajax
Bavaria has watched the midfielder, Inter Aguma. He was included in the list of the best born in 2002
Davies can play in the match Bayern-Lokomotiv, Kimmich-at the beginning of the new year
Barcelona can sign Atalanta midfielder de Ron for free