Czech Republic

Senátor Goláň: Schválením pozměňovacího návrhu by Agrofert přišel o dotace

Komentář na facebookovém profilu k účelovovému hlasování sněmovny proti pozměňovacímu návrhu

Senátor Goláň: Schválením pozměňovacího návrhu by Agrofert přišel o dotace
Foto: golan.cz
Popisek: Tomáš Goláň
reklama

V úterý jsem ve sněmovně obhajoval pozměňovací návrh, který by zabránil vyplácení dotací a přidělování státních zakázek firmám, u kterých není jasné, kdo je skutečně vlastní.

Poskytovatel veřejných financí teď po novu (před přidělením veřejných peněz) musí ověřit, kdo je skutečným majitelem.

A jak to provede? Pouze tím, že nahlédne do evidence skutečných majitelů a ověří si údaje v této evidenci. Na první pohled dobré, ne?

Ale když zjistíme, že za správnost údajů uvedených v této evidenci odpovídá pouze ten, kdo je tam zapsal, pak celé ověření ztrácí smysl, protože když nechá zapsat Agrofert do evidence skutečných majitelů, že skutečným majitelem Agrofertu jsem já, nebude to poskytovatel veřejných financí rozporovat, protože mu to nepřísluší.. Stačí mu nahlédnutí do této evidence.

V Senátu jsme schválili pozměňovací návrh můj a Lukáše Wagenknechta, který požadoval, aby příslušný úřad, který poskytuje veřejné finance, prověřoval zápisy v evidenci skutečných majitelů, aby požadoval prokázání, kdo je skutečným majitelem v případě nesrovnalostí, a také aby dával k soudu podněty, aby v případě zjištěných nesrovnalostí zahájil řízení o nesrovnalosti, aby došlo v evidenci skutečných majitelů k nápravě.

Tento pozměňovací návrh byl vytvářen s Ministerstvem pro místní rozvoj, Ministerstvem spravedlnosti a s Ministerstvem financí a všechny resorty daly k němu neutrální stanovisko.

V případě jeho schválení by přišla skupina Agrofert o dotace.

Ve sněmovně byl tento návrh zamítnut díky stranám ČSSD, KSČM a ANO, když jejich poslanci účelově hlasovali proti tomuto pozměňovacímu návrhu. Nepodpořila jej ani SPD, patrně výměnou za tu potravinovou hloupost!

Tak byly formální zápisy v evidenci skutečných majitelů nadřazeny skutečnému stavu, což je zcela v rozporu s požadavky EU!

Psali jsme:

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama autor: PV

Football news:

Cavani has returned to training and is likely to play against Crystal Palace
Fabio Capello, Juventus played Rugby against the Port. Only Ronaldo and Chiesa can make a difference in this squad
Neymar: I posted how I was recovering from my injury, and I didn't get any messages saying, Wow, what a professional. No
Ole Gunnar Solscher: The work of the judges is very difficult and without additional pressure. We have to make their decisions
Joan Laporta: I'm sure Messi won't stay at Barca if I don't win the election. He gives the club 30% of revenue
Trent had idolized Gerrard since he was a kid, and he was in a fairy tale: he got Steven's care and the captain's armband. The story of a great relationship
Hazard's recovery from the injury is delayed. He probably won't play against Atletico on March 7