Czech Republic

Sněmovna se má zabývat situací v nemocnicích v Pardubickém kraji

Praha - Sněmovna má na návrh TOP 09 řešit situaci nemocnic v Pardubickém kraji, kde už nejsou pro pacienty s covidem-19 volná žádná lůžka intenzivní péče. Odmítla ji ale projednat dnes odpoledne. Zamítla také další požadavky opozice, aby vláda poskytla poslancům informace o aktuálních protiepidemických opatřeních a o stavu očkování.

Informace o situaci v Pardubickém kraji a o tom, jak vláda hodlá řešit situaci s kolapsem zdravotnických zařízení, si vyžádal předseda poslanců TOP 09 Vlastimil Válek. "Myslím si, že je nezbytně nutné vtáhnout do systému lázně a lázeňská zařízení. A je potřeba daleko intenzivně vtáhnout do systému praktické lékaře. Není možné to nechávat na krajích," uvedl Válek. Vláda by podle něj měla v tomto směru schválit své nařízení.

Nemocnice v Pardubickém kraji vyhlásily v úterý kvůli kritické situaci stav hromadného postižení osob. Znamená to, že zdravotníci se nemohou věnovat stejně každému pacientovi, ale musí stanovit priority ošetřování. Nemocnice vyčerpaly lůžkové kapacity, potýkají se i s nedostatkem personálu.

Protiepidemická opatření chtěl podobně jako v úterý probrat místopředseda poslanců TOP 09 Dominik Feri. Argumentoval tím, že opatření jsou nepromyšlená například v prokazování místa bydliště, které se liší od místa trvalého pobytu. Podle Feriho také někteří policisté vyžadují pracovní potvrzení pro každý den a v papírové podobě.

Opozice se rovněž neúspěšně pokusila odložit schvalování zákona o přechodu k nízkouhlíkové ekonomice, který se týká financování plánované přístavby Jaderné elektrárny Dukovany. Opozice, která chce na rozdíl od vládního tábora uzákonit bezpečnostní záruky výběrového řízení na dodavatele stavby, se podobně jako při minulých projednáváních rozhodla schvalování opětovně oddálit obsáhlými vystoupeními. Sněmovna proto řečnickou dobu zkrátila na deset minut pro jednoho poslance, který smí vystoupit nejvýše dvakrát. Nevztahuje se to ale na stanoviska sněmovních frakcí.

sněmovna nemocnice schůze koronavirus

Football news:

Ancelotti's 2-2 win over Tottenham: One of Everton's best home games. The fate of entering the European Cup will be decided in the last game
Mourinho on Pogba's words about him: I don't care what he says. Not Interesting
Mourinho on Everton penalty: No comment. Having experience, I just laugh at such moments
Kane came out on the 7th place in the list of the best scorers of the Premier League. He has 164 goals
Yaya Toure sent Guardiola a letter of apology: I am waiting for a very long time for a response
Marcelino on the Spanish Cup: You can't win against Barca without suffering. They are used to winning finals
Koeman on the future: It's strange to have to answer such questions. We had a 19-match unbeaten streak