Czech Republic

Tchaj-wan nemá už 200 dní žádný domácí přenos nákazy koronavirem

Tchaj-pej - Tchaj-wan již 200 dní nezaznamenal žádný přenos koronaviru na svém území. Tchajwanské středisko pro kontrolu nemocí dnes oznámilo, že poslední domácí případ infekce virem SARS-CoV-2 byl evidován 12. dubna.

Tchaj-wan je všeobecně oceňován za to, jak dokázal postup nákazy na svém území díky včasným a účinným preventivním opatřením potlačit. To se mu podařilo i přesto, že leží v těsné blízkosti Číny, kde se nový typ koronaviru objevil na přelomu roku vůbec poprvé, napsala agentura AP.

Tchajwanské středisko pro kontrolu nemocí při oznámení rekordního období bez přenosu nákazy v zemi poděkovalo veřejnosti za roli, kterou sehrála, a vyzvalo občany, aby nadále nosili roušky a často si myli ruce.

Ostrov se zhruba 24 miliony obyvatel od začátku pandemie odhalil 553 případů nákazy a pouhých sedm úmrtí lidí s nemocí covid-19. Zatímco domácí přenosy infekce se zemi podařilo zastavit, stále se na Tchaj-wanu objevují noví nakažení mezi lidmi, kteří přicestují z ciziny.

Boj s koronavirem zvládl Tchaj-wan podle expertů především díky rychlé reakci a včasným opatřením. Ostrov například již 31. prosince začal provádět kontroly u cestujících přijíždějící z čínského města Wu-chan, kde byly koncem loňského roku zaznamenány první případy nákazy.

Následně tchajwanská vláda 20. ledna oznámila zřízení velícího centra, které od té doby boj proti koronaviru koordinuje. Mezi opatřeními je například povinná čtrnáctidenní karanténa pro všechny cestující, kteří přijíždějí z ciziny, včetně Tchajwanců.

Podle agentury AP nicméně existují pochybnosti o tom, že Tchaj-wanu se podařilo šíření koronaviru zcela zastavit. Místní média upozornila na zprávy o lidech, kteří byli po vycestování z Tchaj-wanu pozitivně testováni na koronavirus. Ve středu prý byl Tchaj-wan například upozorněn japonskými a thajskými zdravotnickými úřady, že u tří lidí, kteří nedávno Tchaj-wan opustili, byl zjištěn koronavirus.

S ohledem na rozsah pandemie - která si již ve světě vyžádala přes 44 milionů nakažených a 1,1 milionu úmrtí - je ale úspěch Tchaj-wanu i přesto evidentní, píše agentura AP.

Tchaj-wan koronavirus

Football news:

Holand continues to insist that he is a monster. Fastest in the history of the Champions League scored 15 goals (and added 16)
Koeman on the victory over Dynamo Kyiv: We achieved our goal-we reached the playoffs
Solskjaer on 4:1 with Istanbul: Manchester United played intensely, enjoyed the match. We want to be 1st in the group
Forward Ferencvaros Troll Cristiano: celebrated a goal in his style. Ronaldo responded with a goal and a very angry look
Morata scored 5 goals in 4 games in the Champions League for Juve. His best result is 5 in 12 games in the 2014-15 season
Holand has scored 15 goals in the Champions League the fastest. 7 games better than the record
Ludicrous omission of the Champions League match: the Brugge forward did not want to transfer to the bus, and he was kicked out