Czech Republic

To v ČSSD nepotěší: Šmarda není vhodný kandidát na ministra kultury, ohlásil Babiš

Sociální demokracie se ocitla na rozcestí – rozhoduje se, zda ve vládě setrvá, či odejde. Jmenování ministra prý není jediný problém, spory má s hnutím ANO ve více oblastech. Přesto premiér Andrej Babiš (ANO) podle svých slov nevidí žádný důvod, proč by měla jejich vládní spolupráce skončit. V rozhovoru pro Deník.cz sdělil své odhady, jak se situace po pondělním zasedání předsednictva ČSSD bude vyvíjet.

To v ČSSD nepotěší: Šmarda není vhodný kandidát na ministra kultury, ohlásil Babiš
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér Andrej Babiš

ČSSD na odchodu z vlády podle předsedy vlády Andreje Babiše prý určitě není. Připomněl, že vláda ANO a ČSSD funguje. „Teď jsme si připomněli první rok od získání důvěry ve Sněmovně, udělali jsme bilanci našich 657 úkolů, z toho jsme splnili 148,“ upřesnil v číslech.

„V situaci, kdy má pan prezident jiný názor na výměnu ministra kultury než ČSSD, se chovám velice vstřícně a striktně postupuji podle koaliční smlouvy,“ připomněl premiér, který situaci stále komunikuje s předsedou ČSSD Janem Hamáčkem. „Udělal jsem nestandardní krok, když jsem na jeho žádost přišel na zasedání předsednictva ČSSD,“ podotýká.

„Poslanci a další členové ČSSD mě kritizují permanentně. Paní Maláčová a pan Petříček nejsou poslanci, tak by na tu kritiku měli horší pozice,“ odpovídá na otázku, zda by se přece jen neměla ČSSD lépe v opozici. Jednou se však prý členové ČSSD v rámci referenda rozhodli, že jdou do vlády, tak by u toho měli setrvat. „I my musíme dělat programové kompromisy,“ poznamenal premiér.

S hrozícím rozpadem vlády zmínil fakt, že předsedkyní Evropské komise byla zvolena Ursula von der Leyenová, se kterou si volal minulý pátek a u které se bude hlásit o termín, aby bojoval o dobré portfolio pro českou eurokomisařku či eurokomisaře. „Samozřejmě by bylo špatně, kdyby se v takových dnech všude mluvilo o tom, že se vláda v ČR rozpadla,“ dodává s tím, že plní zatím vše, co lidem slíbili.

„Pan prezident si myslí, že sociální demokracie panu Staňkovi ublížila, protože generálního ředitele Národní galerie Jiřího Fajta odvolal na základě faktických nálezů auditu a podal na něj trestní oznámení. Navíc je přesvědčen, že Michal Šmarda není vhodný kandidát na tuto pozici, což si myslím taky. Já ale respektuji koaliční smlouvu,“ zopakoval Babiš.

Pokud prezident nenaplní usnesení předsednictva ČSSD a nepodepíše jmenovací dekret, co bude následovat? „Nevím. Jestli to nastane, uvidíme. Prezident udělal vstřícný krok, ustoupil, protože minulý čtvrtek mi řekl, že odvolá ministra Staňka. Někdo říká, že jsem nic nevyjednal, ale bylo to takto, pan Hamáček to pak v pátek oznámil médiím,“ popsal premiér, který zatím nechce spekulovat, ale počkat, jak se zachová Zeman.

„Nikdo si nepřeje předčasné volby, lidé chtějí klid. Nevidím důvod, proč by ČSSD měla z vlády odejít,“ zamyslel se nad otázkou, zda by šel do předčasných voleb, či by jen vládu doplnil v případě odchodu ČSSD. „Fakt si myslím, že se sociální demokracie zachránila tím, že do ní vstoupila,“ řekl na závěr premiér Babiš.

Psali jsme:

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: nab
reklama

Další články z rubriky

Facka rodinnému klanu Kroupů a Klímovi. Emocionální výkřiky, ale pravdu si neověří! Petr Žantovský varuje čtenáře a diváky. Na konkrétním pochybení

Facka rodinnému klanu Kroupů a Klímovi. Emocionální výkřiky, ale pravdu si neověří! Petr Žantovský varuje čtenáře a diváky. Na konkrétním pochybení

TÝDEN V MÉDIÍCH Za potřebné políčky pro mnohé novináře považuje Petr Žantovský dvě zprávy z tohoto t…

Football news:

Bellerin will pay for the mass planting of trees, despite the fact that Arsenal did not win against Leicester
Bayern claims 19-year-old left back Bara from Lyon
Jovich's friend has a coronavirus. The Real Madrid forward was isolated at home
Hazard has an ankle problem and may miss the game with Alaves
Agent Fedele: Manchester City are very close to buying Coulibaly
West ham Moyes can sign Lingard and Jones from Manchester United, if not relegated from the Premier League
Ennio Morricone's heart belonged to music and rum. The composer was asked to write the club's anthem, and Totti went to his hit