Czech Republic
This article was added by the user . TheWorldNews is not responsible for the content of the platform.

Tři zámky doufají, že se dočkají zachránce. Jeden objekt už se mění v ruinu

V areálu chudobínského zámku stojícího na Olomoucku kousek od Litovle měl původně vzniknout seniorpark nebo zábavní park pro děti. Plány však ztroskotaly a dalších zhruba deset let objekt jen chátral.

Minulý rok ho ale za 45 milionů korun koupila firma DR Development, která už má se záchranou památky zkušenosti.

„Za rozhodnutím vstoupit do projektu Chudobín stál zájem zakladatele společnosti Viktora Růžičky. Ten už v minulosti vrátil život zámku v Lukách nad Jihlavou, který nechal citlivě zrekonstruovat a vybavit autentickým mobiliářem. I díky této zkušenosti umíme dobře odhadnout náklady, jež si rekonstrukce vyžádá. Budou nemalé,“ sdělil ředitel DR Development Petr Pelikán.

Jako první čeká v areálu oprava vedlejší objekt, poté přijde řada na samotný zámek.

„V objektu byla před lety započata rekonstrukce s úmyslem vybudovat kongresové centrum, což ale zastavil nedostatek peněz. Naším záměrem je upravit rozestavěnou budovu na apartmánové bydlení a tím přivést do Chudobína až třicet rodin, které by chtěly bydlet v zámeckém areálu,“ nastínil Pelikán.

Zisk z prodeje apartmánů pak společnost použije na záchranu empírového zámečku.

„Ta bude spočívat hlavně v odstranění necitlivých stavebních zásahů, k nimž docházelo za minulého režimu, a poté pečlivé renovaci co nejbližší původnímu slohu,“ dodal Pelikán. Celkové náklady nelze dopředu odhadnout, jistě ale podle něj dosáhnou stovek milionů.

Aktuální územní plán umožňuje v místě jen hostinské ubytování, firma proto usiluje o jeho změnu. Rekonstrukce vedlejší budovy by mohla být hotová příští rok, oprava zámečku pak zabere několik let.

Památka v Dlouhé Loučce už se mění v ruinu

Zámek v Dlouhé Loučce na Olomoucku z počátku 18. století před více než 35 lety vyhořel, tehdejší majitel ho nechal provizorně zastřešit, ale od té doby chátrá a v roce 2014 byl dokonce vyškrtnut ze seznamu památek.

O čtyři roky později ruinu za 300 tisíc koupila obec, v níž vznikl i spolek Zámecký tým věnující se záchraně stavby. Nyní už je vypracovaná studie a čeká se na projektovou dokumentaci, jež by měla být hotová za dva až tři měsíce.

„Studie řeší celý areál i okolí. Zámek autoři pojali jako výchozí místo turistických tras a cyklostezek, jichž je v okolí plno. Nejdůležitější bude pracovat na sanaci objektu, tedy na zachování stávajícího stavu, případně odstranění rizikových částí,“ vysvětlil předseda výkonné rady spolku Milan Nasswettr.

Ten míní, že uvedení zámku do původního stavu už není možné, propadly se totiž některé příčky a zhroutila se část stěn. Záchranné práce se jako první zaměří na kapli a přilehlou schodišťovou věž.

7. listopadu 2019

„Protože eroze budovy kvůli povětrnostním podmínkám postupuje velmi rychle, dohodli jsme se, že zkusíme provizorně zastřešit část kaple a prostor kolem ní. Tím se objekt vysuší a bude připraven na další opravy,“ předestřel Nasswettr.

Shánění peněz na záchranu bude náročné

Jen provizorní zastřešení vyjde asi na milion, přitom shánění peněz na tak rozsáhlé opravy je složité.

„Rekonstrukce přijde na desítky milionů. Budeme se ucházet o dotace, kromě toho chce pravidelně přispívat obec a věříme, že získáme aspoň nějaké finance i od kraje,“ popsal předseda rady spolku.

„Mimo to máme zřízený transparentní účet a další drobné finance získáváme tříděním odpadu, tedy sběrem a odprodejem papíru a plechových i hliníkových obalů. Následně bychom chtěli už s hotovým projektem obejít sponzory, hlavně regionální podnikatele,“ dodal Nasswettr.

Kaple by tak nakonec mohla znovu sloužit pro společenské akce, jižní křídlo zámku pak jako penzion s restaurací, který by si na svůj provoz aspoň částečně vydělal.

Zámeckým pánem se lze stát za tři miliony

Poslední z trojice zámků doufajících v lepší budoucnost na svého zachránce teprve čeká. Památka ve Ptení, jež nyní patří Prostějovu, je včetně okolních pozemků k mání za 3,2 milionu. Na nákladnou opravu město nemá peníze.

„Zámek byl několikrát nabízen k prodeji. Nabídka jeho převodu byla učiněna i obci Ptení, jež ji ale neakceptovala. Důvodem byly nedostatečné finanční prostředky potřebné na rekonstrukci zámku a jeho další provoz,“ shrnul náměstek primátora Prostějova Jiří Pospíšil.

Čtyřkřídlý renesanční zámek s okrouhlými věžemi v nárožích z počátku 17. století v Ptení na Prostějovsku, který od roku 1936 patří městu Prostějov, je dlouhodobě nevyužitý.

Prodej se koná obálkovou metodou, zámek tak dostane ten, kdo nabídne nejvyšší částku. Případný zájemce musí ale nejdříve složit kauci ve výši 320 tisíc korun.

„Záměr prodeje bude zveřejněný dva měsíce. Pokud se někdo přihlásí, zastupitelstvo by mohlo prodej schválit už v září,“ upřesnil Pospíšil. Město aktuálně ví o čtyřech zájemcích, ale není jisté, jestli se do aukce přihlásí.

„Všichni uváděli podobné vize. Využili by zámek k ubytování, obnovili kinosál, vybudovali školicí místnosti a rovněž by chtěli část prostor využít jako restauraci či minipivovar,“ sdělil náměstek.

Dlouhodobě nevyužitý zámek ve Ptení se podle Sandry Kolářové z olomouckého pracoviště Národního památkového ústavu řadí mezi ohrožené památky.

„Nicméně i některé dříve ohrožené objekty se v nedávné době podařilo obnovit. Kupříkladu zámek Kolštejn v Branné či zámek v Čechách pod Kosířem,“ podotkla.