Czech Republic

V Košicích se ke společnému jednání sejdou vlády ČR a Slovenska

foto Ilustrační foto - Premiér v demisi Andrej Babiš (vpravo) a nový premiér Slovenska Peter Pellegrini vystoupili 11. dubna 2018 v Praze na tiskové konferenci po společném jednání.

Košice - Ke společnému jednání se dnes v Košicích na východním Slovensku sejdou členové české a slovenské vlády. Zástupci obou států bývalé československé federace budou podle tiskového odboru slovenského úřadu vlády na schůzce hovořit například o nadcházejícím 100. výročí vzniku Československa a čtvrtstoletí samostatnosti ČR a Slovenska. Očekává se rovněž debata o záležitostech Evropské unie a uskupení visegrádské čtyřky, jehož členem jsou obě země a jemuž Slovensko v současnosti předsedá.

Samotné schůzce v budově historické radnice bude dopoledne předcházet slavnostní uvítací ceremoniál, v úvodu jednání jsou plánovány projevy premiérů obou zemí Andreje Babiše a Petera Pellegriniho.

Společné zasedání české a slovenské vlády se uskuteční pošesté, tradice schůzek začala v roce 2012. Naposledy se členové českého a slovenského kabinetu sešli loni v září v Lednici na Břeclavsku. Tehdejší premiéři Bohuslav Sobotka a Robert Fico po jednání ocenili spolupráci a vztahy mezi ČR a Slovenskem.

Sobotku v čele české vlády po loňských volbách do Sněmovny vystřídal šéf hnutí ANO Babiš. Bývalý slovenský premiér Fico zase letos v březnu podal demisi v zájmu řešení politické krize po dosud nevyšetřené vraždě novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky. Slovenská koalice se následně dohodla na vytvoření nového kabinetu, ve kterém zůstala většina ministrů Ficovy vlády. Novým premiérem se stal Pellegrini, místopředseda Ficovy strany Směr-sociální demokracie, která je nejsilnější stranou tříčlenné slovenské koalice.

Slovensko vláda

Reklama

Football news:

Ole Gunnar Solskjaer: I Think it was a penalty against Aston Villa
Philadelphia played in t-shirts with the names of black people who died at the hands of the police
Kompany tries everything at Anderlecht: he coached without a license (terrible), played 15 matches and invested 3 million euros in the club
Aston Villa coach on Manchester United penalty: A shameful decision
Paul Pogba: Winning the Europa League and the FA Cup are two of Manchester United's goals for this season
Manchester United's first ever Premier League win 4 consecutive games with a difference at least 3 goals
Brunu has scored 7 (4+3) points in his last 3 games for Manchester United