Czech Republic
This article was added by the user . TheWorldNews is not responsible for the content of the platform.

V Paříži se vzpomínalo na francouzského novináře zabitého na Ukrajině

Paříž - Na pařížském Náměstí republiky se dnes vzpomínalo na mladého francouzského novináře Frédérika Leclerc-Imhoffa, který zahynul v bojích na Ukrajině. Ke stovkám lidí, kteří přišli uctít žurnalistovu památku, promluvila jeho matka Sylviane Imhoffová. Mluvila o synově životě, hodnotách, které vyznával, a z jeho smrti obvinila ruského prezidenta Vladimira Putina, který napadl Ukrajinu. O pietním setkání informovala stanice BFM TV, pro kterou Leclerc-Imhoff pracoval.

Dvaatřicetiletý obrazový reportér zemřel 30. května po zásahu střepinou, když dokumentoval evakuaci civilistů poblíž Lysyčansku na východě Ukrajiny. Při reportáži byl zraněn i jeho kolega Maxime Brandstaetter. Francouzská Národní protiteroristická prokuratura (PNAT) smrt i zranění vyšetřuje jako válečný zločin.

Imhoffová o synovi mluvila jako o "nesmírně skromném člověku", kterého by potěšilo, že se tolik lidí sešlo kvůli hodnotám, které vyznával. "Toto povolání, způsob, jakým ho pojal, si zvolil v dokonalém souladu s tím, co hájil: dát hlas těm nejpokornějším, neviditelným, těm, kteří nejsou ničím. Postavit je na světlo, ačkoliv sám raději zůstával ve stínu kamery," řekla. Imhoffová uvedla, že její syn byl v době, kdy zahynul, na Ukrajině od začátku války již podruhé, chtěl podle ní použít svůj objektiv k tomu, aby nestranně ukázal realitu a pomohl prohlédnout propagandu.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj uvedl, že Leclerc-Imhoff byl 32. pracovníkem médií zabitým od začátku ruské invaze. Mezinárodní organizace Reportéři bez hranic (RSF) uvedla, že na Ukrajině zaregistrovala nejméně osm novinářů zabitých při výkonu svého povolání.

Francie Rusko Ukrajina boje média pietní