Czech Republic

Velehrad po pandemii: Jen pro lidi z první linie a šťastlivce s místenkou

Cyrilometodějské slavnosti, které patří k největším církevním akcím v zemi, jsou letos kvůli epidemii koronaviru jiné. Místo desítek tisíc lidí, kteří se běžně na poutní místo na začátku července vypravují, bude tentokrát vstup umožněn jen pozvaným a lidem, kterým se podařilo koupit místenku na internetu.

Benefiční koncert Večer lidí dobré vůle na Velehradě na Uherskohradišťsku vynesl dnes večer téměř půl milionu korun. Lidé mohli posílat dárcovské SMS, koncert přenášela Česká televize i Český rozhlas. Loni se při velehradském benefičním večeru vybralo 1,6 milionu korun. Letošní cyrilometodějské slavnosti na Velehradě, které patří k největším církevním akcím v zemi, jsou v programu i počtu návštěvníků omezené kvůli epidemii koronaviru. Jsou také poctou lidem, kteří byli v "první linii" boje proti onemocnění covid-19.

Lidem postiženým koronavirovou krizí je také určen výtěžek koncertu. Peníze získají lidé v nouzi, kritické životní situaci, matky s dětmi, těžce nemocní, lidé bez domova, opuštění nebo staří lidé, kteří se ocitli v tísni. Sbírku organizuje Charita ČR, do dnešního dne na ní bylo téměř pět milionů korun.

Večer zahájily sirény vozů záchranářů, hasičů a policistů. Návštěvníky pozdravili kardinál Dominik Duka a olomoucký arcibiskup Jan Graubner. Na pozoun zahrál večerku starosta Uničova Radek Vincour (ODS), který tak činil, když bylo město v karanténě, aby povzbudil tamní obyvatele.

Promítal se také krátký dokument o vietnamské komunitě, která organizovala pomoc, šila roušky, majitelé obchodů a restaurací nabízeli zboží zdravotníkům či policistům. Připomenuta byla i pomoc Řádu milosrdných bratří nemocným v Itálii a Španělsku. Na začátky epidemie zavzpomínala ředitelka prostějovské nemocnice, kde je infekční oddělení.

"Na období od 6. března do současné doby vzpomínám ráda i někdy s úzkostí. Březen a duben byly pro naši nemocnici velice těžké, do dnešního dnes jsme ošetřili 120 pacientů v těžkém stavu, přitom nemocnice pracovala téměř naplno i pro ostatní pacienty," uvedla ředitelka nemocnice Marie Marsová, podle které byly obavy zdravotníků velké, protože nevěděli, jak se bude situace vyvíjet.

Na letošním 21. ročníku Večeru lidí dobré vůle vystoupili Jiří Pavlica s Hradišťanem, Miroslav Žbirka, Slovácký komorní orchestr, sólisté zlínské Filharmonie Bohuslava Martinů, děti ze základních a uměleckých škol a vokální sbor studentů Stojanova gymnázia Velehrad.

Dnešním koncertem skončil první den cyrilometodějských oslav na Velehradě. Zatímco loni na významné moravské poutní místo dorazilo první den slavností asi 20.000 lidí, letos byl jejich počet omezen na tisíc. Dny lidí dobré vůle v neděli dopoledne vyvrcholí slavnostní poutní mší, na kterou bude moci také pouze tisícovka lidí.

Football news:

Thomas Tuchel: If both legs were intact, you could have seen my 40-meter sprint
PSG saved Tuchel's pet: Choupo-moting got everyone for free, managed not to score from a centimetre, and now pulled Paris to the semi-finals of the Champions League
Gian Piero Gasperini: The worst part is that we were so close. I can only thank the guys
Neymar was the player of the match Atalanta-PSG. He gave an assist
ПС PSG suffered through the entire quarter-final and turned it over in 149 seconds. Lifted the Italian curse and went so far in the Champions League for the first time in 25 years
ПС PSG's pain was transformed into happiness: in three minutes, the suffering stars turned into celebrating kings
The club from Italy won't win the Champions League for the 10th year in a row. This is an anti-record