Czech Republic

Velehrad po pandemii: Vstup jen na pozvánku či místenku, maximálně tisíc lidí

Cyrilometodějské slavnosti, které patří k největším církevním akcím v zemi, jsou letos kvůli epidemii koronaviru jiné. Místo desítek tisíc lidí, kteří se běžně na poutní místo na začátku července vypravují, bude tentokrát vstup umožněn jen pozvaným a lidem, kterým se podařilo koupit místenku na internetu.

Na benefiční koncert Večer lidí dobré vůle i na nedělní slavnostní mši může vždy jen tisíc lidí. Loni přitom na Velehrad dorazilo za dva dny asi 40 tisíc lidí. Pořadatelé letos pozvali lidi exponované v boji proti koronaviru, o další místenky se přihlásili lidé na internetu.

"Proti jiným letům v tuto dobu je Velehrad prázdný, ale my jsme rádi, že vůbec můžeme uspořádat pouť a Večer lidí dobré vůle v takovém rozsahu," řekl starosta Velehradu Aleš Mergental (nez.).

Do poutního areálu, kde je bazilika a prostor, na kterém se uskuteční koncert, mohou lidé jen s místenkou, areál je oplocen. V obci je však běžný provoz, projíždějí jí cyklisté či návštěvníci jako v jiné dny, parkovací místa jsou však vyčleněna pro hosty. 

Pořadatelé na večer pozvali záchranáře, lékaře a sestry, hasiče, vojáky i policisty, pracovníky charit či dobrovolníky. O místenky měla podle tajemníka slavností Josefa Kořenka zájem veřejnost z celé republiky, kapacita byla brzy vyčerpána.

Z Olomouce přijel například pan Václav. "Jezdím sem už od roku 1985. Slyšel jsem vysílání v rozhlase, okamžitě jsem skočil na internet a přihlásil se. Pak jsem čekal asi 14 dní a přišlo potvrzení, že jsem přijat," uvedl Václav, který na Velehrad přijel s dcerou a přítelkyní, zúčastní se i nedělního programu. "Letos je to samozřejmě jiné, ale jelikož sem jezdím 35 let, jel bych stejně, i kdybych se nedostal, i kdybych měl stát za branou," uvedl.

Na Velehradě také začala výstava připomínající 75. výročí konce druhé světové války a 51 kněží olomoucké arcidiecéze, kteří zemřeli za druhé světové války. Koncept výstavy vychází z knihy kněze olomoucké arcidiecéze Bedřicha Hoffmanna vězněného v koncentračním táboře Dachau.

"V období nacistické okupace prošlo koncentračními tábory a vězeními víc než deset procent kněží české národnosti a což je zvláštní, téměř 12 procent kněží německé národnosti," uvedl při zahájení výstavy kardinál Dominik Duka.

Football news:

Spartak is going to withdraw from the RPL because of the refereeing – your reaction?
There are 2 cases of coronavirus in Atletico. The match with Leipzig – August 13
Renzo Ulivieri: Pirlo is one of the most profound thinkers of world football. He knows more than most coaches
Pirlo wants to sign Tonali at Juve. Alternative – Locatelli
Before the match with Real Madrid, sterling watched a video of the defeat by Tottenham in the 2018/19 Champions League
Andrea Pirlo: I am Flattered to have received such respect and trust from Juventus
Former Manchester United midfielder angel Gomez has moved to Lille. He will spend the season on loan in Boavista