Czech Republic

Verstappen z Red Bullu uťal při jubilejní Velké ceně F1 dominanci Mercedesu

Verstappen odstartoval až ze ètvrtého místa, ale hned po startu se posunul na tøetí pozici. Ve 14. kole se po zastávce obou mercedesù v boxech dostal na první místo, které díky dobøe nastavené strategii ale i problémùm Hamiltona a Bottase s životností pneumatik udržel až do konce.

Podrobná online reportហze závodu

„Tak tohle jsem neèekal, ale po první zastávce v boxech na tom byly gumy velmi dobøe a nemìli jsme s nimi žádné problémy,“ líèil Verstappen. „Je to skvìlı vısledek a mám z nìj obrovskou radost, protože zatím jsme Mercedes moc neohrozili. Jak to vypadá, tak budeme muset víc používat mìkèí smìsi, protože našemu autu sedí.“ 

„Dneska jsme byli pøipravení na všechno a auto jelo fantasticky. Cokoliv dneska zkusili, Max byl pøipravenı a vypoøádal se s tím,“ pøidal šéf Red Bullu Christian Horner. „Myslím, že Mercedesu se pneumatiky pøehøívaly kvùli pøítlaku jejich vozù. Mají ho vıraznì vìtší než my,“ dohadoval se.

Šestinásobnı mistr svìta a vítìz posledních tøí závodù Hamilton na druhém místì ztratil 11 sekund a 155. umístìním na stupních vítìzù vyrovnal rekord slavného Michaela Schumachera. Další maxima nìmecké legendy v poètu vítìzství i titulù má navíc rovnìž na dosah.

„Neèekal jsem, že nám tady budou pneumatiky tak rychle odcházet. Musíme se na to podívat. Minulı tıden tady Pirelli nìkolik gum prasklo, takže na nì je také èím dál vìtší tlak,“ podotkl Hamilton. „Dneska jsem se snažil šetøit pneumatiky jako nikdy, ale v jednu chvíli byla jedna v pohodì a druhá sjetá, až jsem se bál, že praskne.“

Hamilton sice asi 15 kol pøed koncem vedl pøed Verstappenem o 11 sekund, ale myšlenky na vítìzství vzaly rychle za své. „Pøemıšlel jsem, že bych na tìch pøedposledních pneumatikách zùstal až do konce. Ale když se podíváte na èasy, tak by mì Max dojel. Navíc hrozilo, že by guma vybouchla a skonèil bych ve zdi. Bylo správné zajet do boxù,“ doplnil.

Tøetí Bottas byl o 19 sekund pomalejší než Verstappen. „Je to k naštvání. Odstartoval jsem z pole position a skonèil tøetí. Jako tım jsme v nìkterıch chvílích zaspali, protože strategie Red Bullu byla jasnì lepší, a nad tím se musíme zamyslet,“ øekl finskı pilot. „Myslím, že jsem Maxe mohl dojet, ale jakmile jsem na to šlápl, tak se gumy doslova rozpadly,“ prohlásil.

Lewis Hamilton a Valtteri Bottas po Velké cenì k 70. vıroèí F1 v Silverstonu.

Lewis Hamilton a Valtteri Bottas diskutují v cíli... 

Max Verstappen slaví s èleny tımu Red Bull triumf ve Velké cenì k 70. vıroèí F1...

...a Max Verstappen slaví s èleny tımu Red Bull.

Dvaadvacetiletı Verstappen si na okruhu v Silverstonu, kterı po úpravách kalendáøe kvùli koronaviru hostil závod i pøed tıdnem, pøipsal deváté vítìzství v kariéøe. V prùbìžném poøadí mistrovství svìta se posunul pøed Bottase na druhé místo se ztrátou 30 bodù na obhájce titulu Hamiltona.

Ètvrtou pøíèku bouølivì oslavil Charles Leclerc z Ferrari, zatímco jeho tımovı kolega a ètyønásobnı mistr svìta Sebastian Vettel byl až dvanáctı. „Mám obrovskou radost, dneska je to pro mì jako vítìzství. Minulı tıden jsem tady nedokázal hlídat stav pneumatik, dnes se to povedlo a proto jsem tak spokojenı,“ vysvìtloval Leclerc.

Vettel, kterı po sezonì ve Ferrari konèí, naopak neskrıval nespokojenost s prací tımu. „Pøed závodem jsme se bavili o tom, abychom se nedostali do provozu, a pøesnì to se nám nakonec stalo. A potom mi na deset kol nasadí tvrdé gumy, což nedává vùbec smysl,“ prohlásil.

Majitel stáje formule 1 Racing Point Lawrence Stroll se hodlá všemi dostupnımi cestami bránit trestu, kterı jeho tım dostal za okopírování èástí vozu mistrovského Mercedesu. Souèasnì obvinil konkurenèní stáje z nesportovního chování. Lance Stroll a Nico Hülkenberg (vpravo) na Silverstonu znovu ukázali, že po sportovní stránce jsou monoposty Racing Point víc než dobré. A po etické?

Nico Hülkenberg, kterı stejnì jako pøed tıdnem v Racing Pointu nahradil koronavirem nakaženého Sergia Péreze, na premiérové stupnì vítìzù v kariéøe po startu ze tøetí pøíèky nedosáhl a byl sedmı. Za tıden v Barcelonì navíc už nejspíš další šanci nedostane, protože Pérez už by se mìl po karanténì pøipojit k tımu.

„Ale myslím, že tam pro jistotu pojedu jako náhradník,“ poznamenal Hülkenberg, kterı doufá, že si krátkım pùsobením v Racing Pointu øekl o novou smlouvu pro pøíští sezonu formule 1. „O nìèem už jednáme, ale ne jen díky tomuhle. Nicménì nic není rozhodnuté a ještì nìjakou chvíli nebude.“

Velká cena k 70. vıroèí F1 v Silverstonu:
2.Lewis HamiltonMercedes+11.326 sek.
3.Valtteri BottasMercedes+19.231
4.Charles LeclercFerrari+29.289s
5.Alexander AlbonRed Bull+39.146
6.Lance StrollMercedes+42.538
7.Nico HulkenbergRacing Point+55.951
8.Esteban OconRenault+64.773
9.Lando NorrisMcLaren+65.544
10.Daniil KvyatAlphaTauri+69.669
11.Pierre GaslyAlphaTauri+70.642
12.Sebastian VettelFerrai+73.370
13.Carlos SainzMcLaren+74.070
14.Daniel RicciardoRenault+1 kolo
15.Kimi RäikkönenAlfa Romeo+1 kolo
16.Romain GrosjeanHaas+1 koloa
17.Antonio GiovinazziAlfa Romeo+1 kolo
18.George RussellWilliams+1 kolo
19.Nicholas LatifiAlfa Romeo+1 kolo
20.
Kevin Magnussen
HaasDNF - 43 kol
Nejrychlejší kolo: Hamilton

Prùbìžné poøadí MS formule 1 (po 5 závodech):

Šampionát jezdcù 1. Hamilton 107 b., 2. Verstappen 77, 3. Bottas 73, 4. Leclerc 45, 5. Norris 38, 6. Albon 36.

Pohár konstruktérù: 1. Mercedes 180, 2. Red Bull 113, 3. Ferrari 55, 4. McLaren 53, 5. Racing Point 41, 6. Renault 36, 7. Alpha Tauri 14, 8. Alfa Romeo 2, 9. Haas 1.

Football news:

Mauricio Pochettino: To lead Real Madrid is my dream. I was contacted by Benfica and Monaco
Steaua and Serbia's Backa Topola played 6:6 in the Europa League. For the first time in the history of European competitions, both teams scored 5+
B-36, Senderyuske and Kolos from the village of Kovalevka. These teams, unlike Dynamo, reached the next round of the Europa League
💥 A Europa League match in which everything seems crazy: the score is 6:6, a comeback with five, a winning penalty shootout from the debutant goalkeeper
Depay may move to Milan from Lyon as part of a Package deal
Rafael Benitez: The rivalry with Jose was good for the game. Liverpool were able to compete with Chelsea
Liverpool can play Arsenal, Tottenham can play Chelsea in the 4th round of the League Cup